Tarptautinė konferencija apie Europos ir Lietuvos pramonės perspektyvas
Europai išgyvenant sudėtingą ekonomikos nuosmukio laikotarpį, siekiant gaivinti ekonomiką, ES atsigręžė į pramonės teikiamą naudą ir potencialą ekonomikai. Šiuo tikslu Europos Komisija išleido komunikatą “Stipresnė Europos pramonės politika augimui ir ekonomikos atsigavimui skatinti”.
Renginyje buvo aptariama, ar Europa sugebės išlikti strateginių pramonės sektorių lydere? Kokios Lietuvos pramonės ateities perspektyvos?
Europai trūksta alkanumo, kuriuo pasižymi kylančios Azijos bei Afrikos rinkos, o Lietuvai trūksta stabilumo politikoje bei investicijų į regionus, sakė Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas Robertas Dargis. Jis atkreipė dėmesį, kad Europoje ateityje gyventojų mažės. O tokių regionų kaip Afrika bei Azija populiacija sparčiai augs.
Norint Europai išlikti tarp augančių rinkų būtina skatinti jos produktyvumą bei konkurencingumą. Produktyvumo atžvilgiu, pasak R. Dargio, Europa smarkiai atsilieka nuo kitų regionų. ES produktyvumo vidurkis yra atsilikęs beveik dvigubai nuo JAV.
Kalbėdamas apie Lietuvos konkurencingumą R. Dargis sakė, kad iš politikos pusės trūksta stabilumo ilgajame laikotarpyje. Nes dabar, pasak LPK prezidento, vyrauja nuomonė, kad kas ketverius metus politikos pozicija verslo atžvilgiu stipriai pasikeičia.
Taip pat buvo kalbama apie tai, kur nukreipti pramonės vystymosi varomąja jėga laikomus mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą? Kurioms sritims Lietuva turėtų skirti didžiausią dėmesį ir finansavimą?
„Tarp Europos absolventų šiandien trūksta to, ko turi į valias visa Azija bei Pietų Amerika. Jai trūksta alkanumo, inovatyvumo“, – aiškino R. Dargis.
“Pramonė parodė, kad, Europai susidūrus su ekonominiais sunkumais, ji bene vienintelė gali prisidėti prie ekonomikos augimo ir darbo vietų kūrimo. Turime šiam patikimam ekonomikos augimo varikliui skirti daugiau dėmesio, o verslui suteikti daugiau galimybių veikti”, – sako Robertas Dargis.
Tačiau Lietuvos konkurencingumą stabdo energetikos kainos. Lietuva pagal dujų kainų dydį užima ketvirtą vietą Europoje, o energija pasaulyje, anot LPK vadovo, pigti neturėtų.
„Augant pasauliui bei besivystančioms rinkoms, tikėtis, kad energetiniai ištekliai pigs yra neverta, – sakė R. Dargis. – Tikėtis reikšmingesnio konkurencingumo atsigavimo esant tokioms energijos kainoms yra sunku tikėtis.“
Kaip suderinti Europos Komisijos siūlomas pramonės atgaivinimo priemones, valstybės reguliavimą, klimato ir energetikos politikos klausimus, renginyje diskutavo Europos Komisijos viceprezidento, pramonės ir verslumo komisaro Antonio Tajanio kabineto narys Lauro Panella, Vyriausybės nariai, Lietuvos ir ES šalių verslo lyderiai, politikai, mokslininkai ir profesinių sąjungų vadovai.
Galų gale, LPK prezidentas atkreipė dėmesį, kad didinant Lietuvos konkurencingumą, reikia pritraukti verslą į Lietuvos regionus.
„Verkiant reikia investicijų į regionus. Reikia parodyti regionus, tas vietas, kur mažesnėmis darbo sąnaudomis būtų galima kurti verslą”, – pabrėžė R. Dargis.
Konferencija organizavo: Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) kartu su Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA), Užsienio reikalų ministerija ir Europos ekonominių ir socialinių reikalų komitetu.