Europos verslas siunčia žinutę pirmininkavimui ES Tarybai besiruošiančiai Belgijai
Lapkričio 23-24 d. Briuselyje, Belgijoje, įvyko „BusinessEurope“ Prezidentų tarybos (CoPres) susitikimas. Artėjant 2024 m. I pusmečio Belgijos pirmininkavimui Europos Sąjungos (ES) Tarybai, susitikime buvo pasirašyta „BusinessEurope“ Prezidentų tarybos Briuselio deklaracija. Joje akcentuojamos kliūtys Europos ekonomikos augimui ir Belgijos pirmininkavimo metu raginama nedelsiant priimti pasiūlymus, būtinus Europos verslo ir pramonės konkurencingumui.
Europos verslo organizacijų prezidentai ir generaliniai direktoriai, tarp kurių ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas Vidmantas Janulevičius bei generalinis direktorius Ričardas Sartatavičius, Briuselyje susirinko Belgijos verslo organizacijos VBO-FEB kvietimu. Pirmąją vizito dieną „BusinessEurope“ nariai pristatė su artėjančiu Belgijos pirmininkavimu ES Tarybai siejamus lūkesčius ir prioritetus šios šalies Vyriausybės atstovams ir vyko specialaus vizito pas Belgijos karalių Philippe‘ą.
Penktadienį ES verslo asociacijų vadovai tęsė pramonės debatus rengiantis Europos Parlamento rinkimams bei dalyvavo diskusijoje su EK vicepirmininku Valdžiu Dombrovskiu dėl ES investicinės aplinkos gerinimo.
Pasak LPK prezidento V. Janulevičiaus, bene svarbiausias šiuose susitikimuose išryškintas akcentas – privalome pasiekti, kad didžiausia prekybos partnerė Kinija gerbtų savo didžiausią pirkėją – t.y. ES – kalbant tiek apie elektromobilius, tiek apie kitus sektorius. Taip pat jis pažymėjo, kad būtina dar labiau stiprinti paskatą Europos verslui švariųjų technologijų srityje.
„Kai kurios Azijos šalys kelia rimtų konkurencingumo problemų mūsų žemyno pramonei ir mūsų ekonomikos konkurencingumui. Europa šiame itin nuožmiame konkurencingumo lenktynių etape privalo atsigriebti už padarytas klaidas bei praradimus ir atkurti savo silicio pramonę. Nuo to priklausys mūsų galimybės apsirūpinti būtinais puslaidininkiais, mikroelektronika, atsinaujinančia energetika. Šių krypčių rėmimas Europos Sąjungai šiuo metu yra kritiškai svarbus”, – sakė V. Janulevičius, akcentuodamas pramonės strategijos svarbą ir prieigos prie kapitalo problemą ES įmonėms.
Kaip susitikimuose pažymėjo „BusinessEurope“ prezidentas Frederikas Perssonas, ES turi tęsti laisvos prekybos sutarčių sudarymą, kurios suteikia prieigą prie naujų rinkų ir investicinių galimybių Europos įmonėms. ES sudaro tik 6 proc. pasaulio populiacijos, ir 85 proc. ekonominio augimo ateinančiais metais bus generuojama už ES ribų.
„Kviečiame ES Tarybai pirmininkausiančią Belgiją koreguoti ir siekti palengvinti reguliavimą ES verslui, paliekant erdvės įmonėms, išlaikant tinkamą pusiausvyrą tarp saugumo ir atvirumo, remiant Žaliojo kurso ir pramonės tikslus”, – sakė F. Perssonas.