Pramonininkai ragina neatidėti naujojo Darbo kodekso įsigaliojimo
Reaguodama į viešus pasisakymus apie naujos valdžios planus atidėti naujojo Darbo kodekso įsigaliojimą bent pusmečiui, Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) ragina užtikrinti naujojo Darbo kodekso įsigaliojimą nuo 2017 m. sausio 1 d. Verslas palankiai vertina dabartinį kodeksą – tai parodė ir šią savaitę LPK atlikta aukščiausio lygio 120 Lietuvos įmonių vadovų nuomonių ir prognozių apklausos analizė – Pramonės lūkesčių indeksas (PLI).
Nuo naujų metų įsigaliojus naujam Darbo kodeksui, LPK siūlo užtikrinti ir teisės aktų įgyvendinimo stebėseną bei vertinimą, kurias teisės aktų nuostatas reikalinga tikslinti, vengiant nepagrįstų, skubotų Darbo kodekso nuostatų keitimo. Naujojo Darbo kodekso keitimo ir pildymo klausimą siūlome svarstyti tik praėjus tam tikram laikui po kodekso įsigaliojimo ir esant empirinių duomenų apie tai, kaip kodeksas veikia praktikoje.
Šie metai verslo aplinkos atžvilgiu vertinami pozityviai dėl naujojo Darbo kodekso priėmimo fakto. Tai parodė šią savaitę LPK atliktas 2016 m. IV ketvirčio PLI, kuriame be įprastinių klausimų buvo papildomai klausiama verslo nuomonės apie naująjį Darbo kodeksą. PLI apklausoje net devyni iš dešimties apklaustų 120-ies didžiausių verslo įmonių atstovų teigė, jog naujasis Darbo kodeksas atitinka jų lūkesčius.
Priešingą nuomonę turėję atstovai teigė, jog pagrindinės dėl Darbo kodekso kylančios problemos yra pertekliniai reikalavimai, atsirandantys keliose srityse: dėl darbo tarybų kūrimo (neturi sprendžiamosios galios, sunku koordinuoti darbdaviui), kvalifikuoto darbuotojo atlyginimo reikalavimas (neaiškus apibrėžimas) ir dažniausiai minima populizmo rizika bei negarantuotumas dėl kodekso nuostatų išlikimo per artimiausius pusę metų.
LPK vienintelė šalyje kas ketvirtį atlieka ir pristato tokio lygio pramonės įmonių lūkesčių analizę.
LPK vienija 50 šakinių ir 7 regionines asociacijas, atstovaujančias daugiau nei 3000 įmonių visose lietuvišką produkciją gaminančiose pagrindinėse pramonės šakose.