Lpk Logo Lt

Europos verslui atstovaujanti organizacija ragina išnaudoti aplinkybes ir stiprinti ES-JAV prekybinius santykius

2020 08 12

Pasaulyje tvyrant pandemijos sukeltai įtampai ir augant prekybos karų tarp JAV ir Kinijos neigiamam poveikiui, didžiausia Europos verslo organizacija „BusinessEurope“, kurios narė yra Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK), pateikė savo poziciją dėl JAV ir ES santykių bei pasiūlė veiksmus, kurie padėtų atkurti teigiamą transatlantinę darbotvarkę.

Pasak LPK prezidento Vidmanto Janulevičiaus, JAV yra didžiausia ES prekybos partnerė, todėl transatlantinių santykių gerovė gyvybiškai svarbi Lietuvos įmonėms.

„Šiandieninėmis aplinkybėmis kaip niekada svarbu dėti pamatus šių santykių atnaujinimui ir stiprinimui, siekiant kad eksportas į JAV mūsų įmonėms taptų kur kas paprastesnis, greitesnis ir pigesnis. Būtina išnaudoti galimybes tiek tradicinėse pramonės šakose, tiek ir skaitmeninimo, dirbtinio intelekto, kibernetinio saugumo ir energetikos bei aplinkos srityse. Todėl drauge su partneriais ES raginame ES ir JAV institucijas fokusuotis į konkrečius žingsnius, atkuriant teigiamą santykių darbotvarkę – visų pirma, plėtoti palaipsninį požiūrį į derybas dėl ES-JAV prekybinio susitarimo, plėsti reguliacinį bendradarbiavimą, apibrėžti naujas taisykles, kurios atitiktų šiandienos prekybos realybę. Lygiai taip pat svarbu stiprinti bendradarbiavimą sprendžiant daugiašales problemas, nes ES ir JAV panašiai nerimauja dėl pasaulinės prekybos iškraipymų, didėjančio pajėgumų pertekliaus, priverstinio technologijų perdavimo ir stiprėjančio valstybės valdomų įmonių vaidmens“, – pagrindinius aspektus vardija V. Janulevičius.

„BusinessEurope“ pozicijoje pažymima, kad transatlantinėse derybose pirmiausia dėmesys turėtų būti skiriamas derybų rezultatui – tarifų eliminavimui arba sumažinimui visoms pramoninėms prekėms. Pavykus sėkmingai susitarti, vėlesniame etape būtų tikslinga pereiti prie susitarimo paslaugų, skaitmeninės prekybos ir kitose jautresnėse srityse, pavyzdžiui, žemės ūkyje, viešųjų pirkimų ar investicijų srityse.

„BusinessEurope“ kartu su konfederacijomis narėmis iš 35 Europos valstybių paruoštame dokumente taip pat raginama gilinti diskusijas dėl atitikties įvertinimo procedūrų, išplečiant prekių kategorijų sąrašą, stiprinti reguliacinį bendradarbiavimą įvairiose srityse, atsižvelgiant į kiekvieno sektoriaus ypatumus – ypač tokiose naujose ir sparčiai augančiose srityse kaip skaitmeninės technologijos, dirbtinis intelektas ar kibernetinis saugumas.

Siūloma formalizuoti dialogą kitais su prekyba susijusiais klausimais, tokiais kaip paslaugos, transatlantiniai skaitmeniniai srautai, tiesioginių užsienio investicijų atranka ir infrastruktūra bei pasisakoma už tai, kad būtų tęsiamos bendros Pasaulio prekybos organizacijos iniciatyvos, nukreiptos į naujų globalių taisyklių nustatymą, pvz. dėl pramoninių subsidijų, valstybinių įmonių veiklos, priverstinio technologijų perdavimo ir ginčų sprendimo; bendradarbiauti siekiant ambicingo e-prekybos susitarimo.

„BusinessEurope“ pozicija dėl transatlantinių santykių derybų (anglų k.)

Susijusios naujienos

Tarptautinėje konferencijoje Vilniuje diskutuota apie efe...

2024 05 07
Img 1023

Pristatyta ataskaita apie ES bendrosios rinkos ateitį

2024 04 19
Sara Kurfess Q3co1zoz6zi Unsplash (1)

Lietuvos reikalų tvarkymas Briuselyje: kaip geriau ginti ...

2024 04 17
Photo 2024 04 17 09 42 47
Archyvas, BusinessEurope, ES, JAV, Pranešimai žiniasklaidai, Verslas, Visos naujienos"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"signature":"9874198ac12149bb29a3740491eeb18e","user_id":2,"time":1711471143,"lang":"lt","post__not_in":[2306],"category_name":"Naujienos","tag":"Archyvas, BusinessEurope, ES, JAV, Prane\u0161imai \u017einiasklaidai, Verslas, Visos naujienos","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="504">

Įrašykite paieškos frazę: