Atliekų tvarkymo sistemos (ne)tvarka: verslas nenusiteikęs juokauti
Beveik dviems tūkstančiams šalies įmonių sulaukus raginimo susimokėti milijonus taršos mokesčio už neva 2013-2015 metais nesutvarkytas pakuočių atliekas, verslui tapus dviprasmiškos situacijos įkaitais ir išreiškus nepasitikėjimą Atliekų tvarkymo sistemos tvarumu, antradienį Aplinkos ministerijoje pradėtas dialogas.
Nors bylos dėl galimai fiktyviai teiktų atliekų tvarkytojo dokumentų dar tęsiasi ir šiai dienai nėra jokių galiojančių teismo sprendimų, artėjant senaties terminui, Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamentas suskubo imtis priemonių, reikalaudamas gamintojų ir importuotojų, vieną kartą jau finansavusių atliekų tvarkymą, pakartotinai susimokėti 27 kartus didesnę sumą.
„Atsakomybės reikalaujama iš įmonių, kurios sąžiningai vykdė savo pareigas, tačiau, sistemai nesuveikus, verslininkai speičiami į kampą. Valstybė nori pritaikyti atsakomybę gamintojams ir importuotojams už atliekų tvarkytojo galimai padarytus neteisėtus veiksmus , o tai verslui nepriimtina. Atvirkščiai, mes manome, kad dabar yra gera situacija įvertinti sistemos trūkumus, ryžtingai daryti pokyčius ir viską atlikti konstruktyviai bendradarbiaujant visoms suinteresuotoms šalims. Šiandien verslo atstovai ir susirinkome nusiteikę išdėstyti teisėtą nesutikimą mokėti pakartotinai, taip pat norime siekti bendro tikslo – skaidrios, atskaitingos, pasipelnymo prielaidas eliminuojančios sistemos sukūrimo“, pabrėžė LPK viceprezidentas, AB „Achema“ generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas.
Verslo atstovus stebina formalus „biurokratinis“ institucijų požiūris į problemą: sprendimas raginti įmones antrą kartą susimokėti taršos mokesčius už 2013-2015 metų laikotarpį nedemonstruoja rimto požiūrio į sisteminius pokyčius, aiškų norą šalyje turėti geriausiais pavyzdžiais paremtą tvarią atliekų tvarkymo sistemą.
„Taip pat reikia pažymėti, jog milijoninių sumų pervedimas į biudžetą šioje situacijoje ne tik, kad nesuteiktų jokios pridėtinės vertės švarinant aplinką, tvarkant atliekas ar mažinant gyventojams paslaugų kainas, bet tokio sprendimo padariniai verslui ir pačiai atliekų tvarkymo sistemai būtų itin skausmingi ar net pražūtingi“- teigia Lietuvos pramonininkų konfederacijos Energetikos, infrastruktūros ir aplinkosaugos departamento ekspertė Raminta Radavičienė.
Verslo atstovų bei juos vienijančių organizacijų susitikimas su ministerija teikia vilties, jog chaosą keliančioje situacijoje galimas konstruktyvus dialogas ir sprendimų paieška.
„Konkrečių pažadų, kad toms beveik 2 tūkst. įmonių nereikės pakartotinai mokėti mokesčių – negavome, tačiau pradedama diskusija tik patvirtina faktą, kad ministerija supranta situacijos mąstą ir imasi priemonių suvaldyti padėtį. Akivaizdu, jog šiandien reikalingos prevencinės priemonės ir sprendimai, kurie ne tik išskaidrintų sistemą, garantuotų kontrolę, bet ir ateityje užkirstų kelią panašių problemų susidarymui“,- įsitikinusi R. Radavičienė.
Artimiausiu metu numatyti pakartotiniai susitikimai su Aplinkos ministerija, kurių metu bus pateikti konkretūs siūlymai ieškant galimų situacijos sprendimo būdų.