Vyriausybės struktūrinių reformų pirmieji rezultatai: ilgamečiai LPK siūlymai pasiteisino, tikimasi ryžtingesnių žingsnių ir dėl kitų būtinų pokyčių
Trečiadienį Vyriausybės pasitarime buvo pristatyti šešių jos vykdomų struktūrinių reformų atlikti darbai ir pirmieji rezultatai. Susipažinusi su glausta pertvarkų socialiai jautriose srityse tarpine ataskaita, Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) ypač džiaugiasi teigiamais pokyčiais tose srityse, kuriose buvo įgyvendinti ir ilgamečiai LPK siūlymai. Visgi apgailestaujama, kad kai kuriems pokyčiams prireikė pernelyg daug laiko.
Pristatyti struktūrinių pertvarkų tarpiniai rezultatai apima švietimo, sveikatos apsaugos, mokesčių ir pensijų sistemos, kovos su šešėline ekonomika bei inovacijų sritis.
LPK džiaugiasi, kad pasiteisino ilgamečiai LPK siūlymai mažinti darbo jėgos apmokestinimą, mažinant „Sodros“ tarifą ir įvedant „Sodros“ lubas, didinant neapmokestinamą pajamų dydį ir numatant nuoseklų tolesnį jo didinimą, taip pat apjungiant darbdavio ir darbuotojo mokesčius.
Akivaizdu, kad griežtos valstybės finansų taupymo politikos šalininkai, kurie skaičiuoja tik biudžeto praradimus, bet neįvertina kita forma sugrįžtančių pajamų, yra neteisūs. Iš Vyriausybės pateiktos statistikos apie šešėlinės ekonomikos mažinimo priemones matyti, kad mokestinės paskatos pasiteisina, o kontrolė pakeista savanoriškumo principais visuomenėje veikia geriau.
Apgailestaujama, kad kol Lietuvoje įsigaliojo šie pakeitimai, prireikė tiek laiko. LPK vertinimu, mokesčių reformą buvo galima įgyvendinti dar didesne apimtimi, o tai būtų davę dar geresnių rezultatų. Pavyzdžiui, „Sodros“ tarifas sumažintas tik 2 proc., o virš „Sodros“ lubų taikomas didesnis gyventojų pajamų mokesčio tarifas mažina teigiamą mokesčių reformos poveikį. LPK yra siūliusi ir daugiau sisteminių reformų, kurios mažintų šešėlinę ekonomiką, skaitmenizuojant procesus.
LPK sveikina Vyriausybės sprendimą didinti švietimo darbuotojų atlyginimus; ženklus ir svarbus doktorantų stipendijų padidinimas. Atlyginimai ir toliau turėtų būti didinami – ypač mokslininkų ir tyrėjų – kad galėtume pritraukti ir išlaikyti talentus.
LPK nuomone, sparčiau turėtų vykti mokytojų profesijos prestižo stiprinimo ir rengimo programa. Tikimės daugiau dėmesio profesinio mokymo sričiai, ypač įgyvendinant pameistrystę Lietuvoje. LPK dalyvauja dialoge su Vyriausybės atstovais ir bendromis pastangomis siekiama paskatinti proveržį šioje srityje, kur slypi tikrai didelis potencialas.
Teigiamas ir savalaikis žingsnis – pradėta inovacijų reforma, tačiau reikia daugiau paskatų pramonės skaitmenizavimui, ūkio subjektų integravimui į tarptautines vertės grandines ir būtina sukurti inovacijų paklausos ir pasiūlos skatinimo sistemą.