Vilniuje įvyko Lietuvos-Čekijos verslo forumas
Lapkričio 3 d. į Lietuvą atvykus verslo delegacijos lydimam Čekijos Respublikos Senato pirmininkui Milošui Vystrčilui, šio vizito proga įvyko Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) kartu su Čekijos Respublikos ambasada Lietuvoje organizuotas Lietuvos ir Čekijos verslo forumas bei dvišaliai susitikimai (B2B). Forumo metu diskutuota apie vieningą rinką, pramonės transformaciją, žaliąjį kursą, infrastruktūrą ir skaitmeninimą.
Forumo atidarymo kalboje LPK prezidentas Vidmantas Janulevičius pasidžiaugė, kad nepaisant pandemijos sukeltų iššūkių konteksto, verslas įžvelgia ir yra pasirengęs išnaudoti galimybes – naudodamasis skaitmeninėmis ir žaliosiomis transformacijomis.
„Esu įsitikinęs, kad turime pakankamai potencialo bendradarbiauti su Čekijos įmonėmis atsinaujinančios energetikos, žiedinės ekonomikos, mokslo ir technikos, infrastruktūros srityse“, – sakė V. Janulevičius.
Lietuva yra didžiausia Čekijos prekybos partnerė tarp Baltijos valstybių. Šalies ekonomika yra diversifikuota ir remiasi išsivysčiusia stipria pramone. Čekijos rinkoje savo vietą jau yra radę lietuviški lazeriai, didelės perspektyvos matomos lietuviškos kilmės chemijos ir maisto produktams, tekstilė, mašinų ir įrenginių eksportui.
„Turime kur kas didesnio dvišalio bendradarbiavimo potencialą. Lietuvos ir Čekijos pramonės laukia tie patys iššūkiai dėl tradicinės pramonės transformacijos, įgyvendinant ES klimato neutralumo tikslus. ES institucijose vykstant intensyvioms politinėms ir techninėms rengimo diskusijoms, būtina atkreipti dėmesį į mūsų įmonių specifinę situaciją. Vertindami atskirų pramonės šakų specifiką ir jų galimybes įgyvendinti naujus aplinkosauginius tikslus, yra būtina užtikrinti, kad įvedus CBAM šie anglies dioksido nutekėjimo riziką patiriantys sektoriai gautų dalį nemokamų apyvartinių taršos leidimų (ATL) bent iki 2030 metų“, – sakė LPK prezidentas.
Forume atkreiptas dėmesys į ES šiuo metu kylančius iššūkius dėl trūkinėjančių tiekimo grandinių, augančių energetinių išteklių, žaliavų ir pramonei reikalingų komponentų kainų. Pasak dalyvių, ES turi kuo greičiau spręsti gamybos perkėlimo į Europą klausimus ir čia Lietuvos ir Čekijos verslui atsiveria galimybės pasiūlyti savo paslaugas sugrįžtančiai gamybai. Pabrėžta ES vieningos rinkos stiprinimo svarba, kadangi primoji pandemijos banga parodė, kad kylant didesnei krizei, valstybės narės pamiršta vieningos rinkos principus ir kiekviena valstybė sprendžia savo problemas pati, neatsižvelgdama į kitų valstybių narių interesus.
Kartu su Čekijos pramonės konfederacija (SP) LPK priklauso europinei verslo organizacijai „BusinessEurope“ ir bendradarbiauja aktualiausiais Europos Sąjungos ekonominiais klausimais.