Prezidiumo posėdyje pristatytas naujas iki 1 mlrd. Eur finansinis (paskolų) instrumentas
Birželio 20 d. vyko nuotolinis Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) Prezidiumo posėdis. Posėdžio svečiai – Lietuvos Prezidento vyriausiasis patarėjas Jaroslavas Neverovičius ir Finansų viceministrė Vaida Česnulevičiūtė-Markevičienė – išsamiai pristatė naują iki 1 mlrd. Eur finansinį (paskolų) instrumentą „Naujos kartos Lietuva“.
Kaip pažymėjo J. Neverovičius, jau kurį laiką buvo akivaizdu, kad Lietuva neturės gerų galimybių skolintis tarptautinėse rinkose, ir šios prognozės pasitvirtino. Anot jo, paskolos iš RRF (Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės) lėšų inovatyviai pramonei yra labai svarbu, kad galėtume kalbėti apie anticiklinę ekonominę situaciją.
Pasak viceministrės, tyrimai atskleidžia, kad daugelyje valstybių verslas laiko žaliąją transformaciją grėsme, o Lietuvoje įmonės žaliąją transformaciją vertina pirmiausiai kaip galimybes. Visgi, pasak jos, pagalba įmonėms yra reikalinga.
„Planuojam, kad jau 2024-ieji metai turėtų reikšmingai išsiskirti mūsų investicijų cikle. Dalis lėšų ateis per verslo projektus, kur verslas galės dalyvauti tiesiogiai. Tačiau skatinam aktyviai dalyvauti ir valdžios vykdomuose, ES finansuojamuose projektuose, viešuosiuose pirkimuose ir pan.“, – sakė V. Česnulevičiūtė-Markevičienė.
Ji pažymėjo, kad instrumentas „Naujos kartos Lietuva“ turi numatyta laikotarpį – iki 2026 m., kada turės būti panaudoti pinigai, todėl šią priemonę norima „paleisti“ kuo greičiau.
„Paskolinė dalis – 1 mlrd. eurų – bus skirta gamybinėms aktyvioms investicijoms, kad įmonės galėtų atnaujinti, plėsti savo gamybą, įsitvirtinti tarptautinėse tiekimo grandinėse. Norime, kad priemonė neribotų sričių, kur galėtų vykti investicijos, kad į ją galėtų pretenduot įmonės, kurios ketina diegti novatoriškas technologijas ir prisidėti prie žalioji kurso tikslų“, – pažymėjo viceministrė, papildydama, kad planą Europos Komisijai ketinama pateikti birželio mėn.
Vėliau posėdyje LPK prezidentas Vidmantas Janulevičius apžvelgė verslo dienraščio „Verslo žinios“, profesinių paslaugų bendrovės „EY“ (UAB „Ernst & Young Baltic“) bei LPK pirmą kartą organizuoto projekto „Sumani pramonė“ rezultatus ir tolesnius planus.
Kaip pažymėjo LPK prezidentas, tai labai reikalingas projektas, leidžiantis įvertinti (ir įmonėms įsivertinti) Lietuvos pramonės įmonių transformaciją. Pasak jo, kalbant apie šį projektą pirmiausiai norisi akcentuoti ne konkursą, o dalyvavimo šiame projekte vertę pačioms įmonėms ir projekto viešinimo vertę visam pramonės sektoriui. Antrąkart projektas startuos jau rudens pradžioje. Informacija apie tai bus skelbiama LPK tinklapyje.
Nuotoliniame LPK prezidiumo posėdyje taip pat dalyvavo Seimo narė Dalia Asanavičiūtė, kuri apžvelgė „Renkuosi Lietuvą“ užsakymu atliktą tyrimą apie grįžtančiųjų į Lietuvą integraciją į darbo rinką ir drauge su LPK prezidiumu diskutavo apie galimybes pritraukti į mūsų darbo rinką daugiau užsienio lietuvių.
V. Česnulevičiūtės-Markevičienės pranešimas.
D. Asanavičiūtės pranešimas.
Renkuosi Lietuvą tyrimas.