Lpk Logo Lt

Socialiniai partneriai stiprins dialogą: tobulins diskusijų formatus ir ugdys kompetencijas

2023 05 23

Gegužės 18 d. įvyko Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) ir Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos (PRAMPROF) organizuota konferencija „Efektyvi Trišalė taryba – socialinio dialogo katalizatorius“. Konferencijoje, prie kurios organizavimo reikšmingai prisidėjo Lietuvos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, aptarta, ar Trišalė taryba pateisina visų trijų šalių bei visuomenės lūkesčius. Diskutuota apie socialinių partnerių kompetencijas efektyviai įsitraukti į šios tarybos darbotvarkės klausimų svarstymą ir atstovauti savo organizacijų narių pozicijoms. Diskusijose ne kartą buvo paliestas socialinių partnerių tarpusavio pasitikėjimo ir pagarbos vieni kitiems aspektas, raginta skirti dėmesį tiek diskusijų kokybei, tiek Trišalės tarybos institucinės sąrangos tobulinimui.

Sveikinimo kalboje LPK generalinis direktorius Ričardas Sartatavičius pažymėjo: „Efektyvesniam Trišalės tarybos darbui labai trūksta platesnio Vyriausybės atstovų įsitraukimo, noro ne tik išklausyti, bet ir siekio atviriau paaiškinti savo veiksmų logiką, tikrąsias priežastis. Trūksta darbuotojų atstovų noro ieškoti subalansuotų sprendimų. Atstovaudamas darbdaviams pramonės sektoriuje, stengiuosi atsisakyti kategoriškumo, sąmoningai siekiu kompromisų – esu įsitikinęs, kad pasistengę rasti visas puses tenkinančius sprendimus, visi iki vieno Lietuvoje gyvename geriau.“

Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Marius Vaščega, sveikindamas konferencijos dalyvius, pasidžiaugė, kad socialinio dialogo situacija Lietuvoje gerėja. Pasak jo, lyginant su 2015 m., kai buvo pradėta kalbėti apie Europos socialinių teisių ramstį, šiandien situacija jau yra geresnė.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Vytautas Šilinskas konferencijoje akcentavo, kad Trišalė taryba – tai geros vadybos pavyzdys, kai sprendimai priimami ne tvirta ranka ir greitai, bet skiriama laiko išdiskutuoti taisykles, kurių vėliau diskusijos dalyviai noriai laikosi. Trišalės tarybos nariams jau pavyko sutarti dėl įvairių svarbių klausimų (streikų (ne)draudimo, minimalios mėnesinės algos 2024 metams ir kt.); kai Trišalė taryba sutaria, jos įtaka auga.

PRAMPROF pirmininkė Dalia Jakutavičė pabrėžė, kad sutarimo ieškojimas yra socialinių partnerių pareiga.

Konferencijoje pirmoji sesija buvo skirta aptarti, kaip galima gerinti ir efektyvinti Trišalę tarybą kaip formatą, kaip būtų galima keisti posėdžių struktūrą ar svarstomų klausimų spektrą, kaip socialiniai partneriai galėtų turėti daugiau įtakos sprendimų priėmime.

Diskusijose atsiskleidė, kad Trišalėje taryboje vis dar daug energijos išeikvojama emocijoms, trūksta didesnio įvairių sričių ekspertų įsitraukimo. Vyriausybės pusė pripažino, kad kartais klausimai į Trišalę tarybą yra atnešami per vėlai, ne visada siekiama įtraukti socialinius partnerius į diskusijas ankstyvoje įstatymų projektų svarstymų stadijoje. Diskutuota ir apie Trišalės tarybos struktūrinį statusą: šiuo metu Trišalės tarybos sekretoriatas yra Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos struktūrinio vieneto veiklos dalis, tačiau anksčiau Trišalės tarybos sekretoriato veikla buvo vykdoma autonomiškai nuo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, kas iš esmės lėmė didesnį Trišalės tarybos nepriklausomumą.

Pirmojoje diskusijos sesijoje dalyvavo: asociacijos Investors‘ Forum vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė; Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidiumo narė Aurelija Gabrielė Maldutytė; Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė; Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė; Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Darbo teisės grupės vyresnioji patarėja Jelena Polijančuk.

Antroji konferencijos sesija buvo skirta į Trišalės tarybos veiklą ir socialinį dialogą Lietuvoje pažiūrėti iš praktinės perspektyvos, diskutuoti, kaip Trišalę tarybą ir jos naudą mato įmonės ir darbuotojai. Evelina Jasaitė, UAB „SDG“ Teisės departamento direktorė pristatė savo įmonės pavyzdį, pasidalijo patirtimi, kaip „SDG“ įmonėje palaikomas socialinis dialogas, kaip vyksta sklandus bendradarbiavimas su darbo taryba. „SDG“ Nacionaliniuose atsakingo verslo apdovanojimuose buvo apdovanota laimėjimais „Metų socialiai atsakinga įmonė 2022“ ir „Metų darbovietė 2022“.

Lietuvos geležinkelininkų profesinių sąjungų susivienijimo vadovas Artūras Černiauskas savo pasisakyme pabrėžė bendradarbiavimo svarbą, kalbėjo apie profesinių sąjungų atnešamą naudą įmonėms. Taip pat dalijosi geruoju pavyzdžiu: Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, „Lietuvos geležinkelių“ (LTG) grupė patyrė rimtų veiklos vykdymo išbandymų; to rezultatas – paskelbta apie beveik 2 tūkst. darbuotojų atleidimą. Tačiau įmonė, kartu su profesine sąjunga, vykdė darbuotojų informavimą, rengė įdarbinimo muges, kuriose atleidžiamiems darbuotojams buvo siekiama kuo sklandžiau padėti surasti naujas darbo pozicijas.

Taip pat antrojoje sesijoje viceministras Vytautas Šilinskas skaitė pranešimą apie derybų meną, kuriame skatino atidžiau panagrinėti bendradarbiavimo derybų kultūrą – tokiu būdu laimint abiem derybų pusėms. V. Šilinskas teigė, kad jei derybose abi pusės lieka nepatenkintos, tai neindikuoja derybų sėkmės. Derybose reikėtų nebijoti komunikacijos, išsakyti, ko reikia ir ko siekiama, taip sukuriant pasitikėjimo atmosferą, kurioje abi pusės galėtų rasti kompromisą.

Trečiojoje konferencijose sesijoje doc. dr. Vida Petrylaitė pristatė studiją, skirtą Lietuvoje vykstančio institucinio socialinio dialogo ir kolektyvinių derybų bei darbuotojų dalyvavimo darbdaviui priimant sprendimus (įskaitant informavimo ir konsultavimo procedūras) teisiniam tyrimui. Pristatyta teisinė bei institucinė sąranga, pateikti gerieji praktikos pavyzdžiai. Vienas iš studijos rezultatų – praktinis vadovas darbdaviams ir darbuotojams, numatantis, dėl kokių darbo santykių nuostatų gali tartis abi pusės (aiškiai įvardyta „derybinė valiuta“).

Diskusijoje doc. dr. V. Petrylaitės pranešimo pagrindu dalyvavo Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacijos patarėjas ekonomikos klausimais Gediminas Rainys; Tarptautinio transporto ir logistikos aljanso generalinis sekretorius, „BusinessEurope“ Transporto darbo grupės pirmininkas Povilas Drižas;, ilgametė Trišalės Tarybos narė Gražina Gruzdienė; Lietuvos maistininkų profesinės sąjungos pirmininkas Raimondas Tamošauskas; profesinės sąjungos Sandrauga pirmininkas Kęstutis Juknis; Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Darbo teisės grupės patarėja Liudvika Gražulienė; Ekonomikos ir inovacijų viceministrė Ieva Valeškaitė; Valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kancleris Šarūnas Orlavičius.

Renginį moderavo Živilė Kropaitė-Basiulė.

 

Konferencijos metu skaityti pranešimai:

Doc. dr. Vidos Petrylaitės pranešimas.

 

Renginio akimirkos:

Konferencija „Efektyvi Trišalė taryba – socialinio dialogo katalizatorius“ buvo organizuota projekto „Powerdialogue“ rėmuose. Šį projektą vykdo LPK kartu su PRAMPROF ir europine verslui atstovaujančia organizacija BusinessEurope. Projektą „Powerdialogue“ finansuoja Europos Komisija pagal EK programos „Social Prerogative and Specific Competencies Lines (SOCPL)” kvietimą „Support for social dialogue (SOCPL-2021-SOC-DIALOG)“.

Susijusios naujienos

Europos verslas siunčia žinutę pirmininkavimui ES Tarybai...

2023 11 24
Original 5e9f3515 7f43 4928 B09a F663bd5f0f36

Indonezijos parlamentarai apsilankė Lietuvos pramonininkų...

2023 11 24
2023.11.23 In Parlamento Nariai Lpke 3 E1700813752707

Raginame eksportuotojus išsakyti poreikius dėl trūkstamų ...

2023 11 23
Adobestock 32789054 Scaled E1700734019261
Archyvas, socialinis dialogas, Trišalė taryba, Visos naujienos"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"signature":"9874198ac12149bb29a3740491eeb18e","user_id":2,"time":1711471143,"lang":"lt","post__not_in":[1429],"category_name":"Naujienos","tag":"Archyvas, socialinis dialogas, Tri\u0161al\u0117 taryba, Visos naujienos","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="499">

Įrašykite paieškos frazę: