Lpk Logo Lt

Skaidrumo iniciatyvai „Jonvabaliai“ – įvertinimas už skaidrumo ir atsakingumo skatinimą

2014 12 09

Vyriausybėje Tarptautinei antikorupcijos dienai skirtame renginyje įteikti apdovanojimai už geriausias metų antikorupcines iniciatyvas. Skaidrumo, panaudojant ES investicijas, siekiančios iniciatyvos „Jonvabaliai“ steigėjams teisingumo ministras įteikė apdovanojimą ir padėką už originalią idėją bei atsakingą požiūrį į ES lėšų naudojimą.

„Visos valstybės institucijos viešai atsiskaito kokiems tikslams išleido joms skirtas lėšas. Ši iniciatyva kviečia visus tuos, kurie vykdomiems projektams gauna Europos Sąjungos investicijas, apie išleistus pinigus taip pat atsiskaityti visuomenei. Tik tuomet mums nekils abejonių, ar lėšos panaudotos skaidriai“, – teigia teisingumo ministras Juozas Bernatonis.

Skaidrumo iniciatyva „Jonvabaliai“ viešai buvo pristatyta šių metų rugsėjį. Tai savanoriško veikimo principu pagrįsta iniciatyva, prie kurios prisijungusios organizacijos gali gyventojams plačiau papasakoti, kaip įgyvendino ES lėšomis finansuotus projektus.

Projektų vykdytojai prie iniciatyvos prisijungti gali tinklalapyje www.jonvabaliai.lt pateikę pagrindinę informaciją apie projektą, taip pat pateikę asmens, kuriam gyventojai galėtų paskambinti ir gauti juos dominančią informaciją apie projektą, kontaktus. Toliau projektą įgyvendinanti organizacija gali pasirinkti, kiek informacijos atskleisti, nuspręsdama, kiek deklaracijų ji užpildys. Iš viso yra trys skaidrumo deklaracijos. Kuo daugiau deklaracijų užpildoma, tuo daugiau skaidrumą simbolizuojančių jonvabalių skiriama projektui.

Užpildant visas tris deklaracijas dalis organizacijai reikia pateikti informaciją ne tik apie projekto tikslą, planuojamus rezultatus, bet ir vykdytus pirkimus, kiek kokie pirkiniai kainavo, nurodyti įmonės akcininkus, paviešinti projekto kaštų ir naudos analizę, papasakoti, kokia organizacijoje yra apibrėžta dovanų politika, etikos kodeksas, kaip valdomos korupcijos rizikos ir t. t. Deklaracijos projektų vykdytojams yra savotiškas gidas – susipažinę su deklaracijomis jie gali pasitikrinti, ką galėtų pakeisti ar pritaikyti savo organizacijoje, kad skaidrumas didėtų.

Iniciatyva skatina ir gyventojų įsitraukimą – jie kviečiami susipažinti su deklaracijomis, specialiai sukurtame žemėlapyje ieškoti jiems aktualių, įdomių projektų. Trim mygtuko paspaudimais gyventojas gali pakviesti prie iniciatyvos prisijungti jį dominantį projektą.

Iniciatyva buvo pristatyta š. m. rugsėjį, šiuo metu prie jos prisijungę projektų vykdytojai jau papasakojo, kaip buvo panaudota beveik 350 mln. litų investicijų.

Savanoriškos skaidrumo iniciatyvos „Jonvabaliai“ steigėjais tapo asociacija „Investors’ Forum“, asociacija „Žinių ekonomikos forumas“, Kauno technologijos universitetas, Lietuvos atsakingo verslo asociacija, Lietuvos pramonininkų konfederacija, Finansų ministerija, Lietuvos verslo darbdavių konfederacija ir „Transparency International“ Lietuvos skyrius.

Veiksmingų antikorupcinių iniciatyvų rinkimai Lietuvoje vyksta nuo 2012 metų. Rinkimais siekiama atskleisti gerąją antikorupcinę patirtį, ją paviešinti ir pagerbti bei paskatinti asmenis, aktyviai veikiančius korupcijos prevencijos srityje, taip pat skatinti visuomenės įsitraukimą į antikorupcinę veiklą. Iniciatyvas vertino ir atrinko Ministro Pirmininko sudaryta darbo grupė.

Apdovanojimai kasmet teikiami minint Jungtinių Tautų paskelbtą Tarptautinę antikorupcijos dieną. Šią dieną siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į su korupcija susijusias problemas bei skatinti užkirsti korupcijai kelią. Lietuva Jungtinių Tautų konvenciją prieš korupciją pasirašė 2003 m. ir ratifikavo 2006 m.

***

Apie iniciatyvą „Jonvabaliai“

„Jonvabaliai“ – tai savanoriška iniciatyva, skatinanti įmones, įstaigas ar organizacijas pademonstruoti geruosius atsakingo lėšų naudojimo pavyzdžius, siekti didesnio skaidrumo, atsiskaitant už ES lėšomis finansuotus projektus. Iniciatyva taip pat siekiama suteikti galimybę gyventojams daugiau sužinoti apie ES investicijas iš pačių projektų vykdytojų ir paskatinti bendromis pastangomis siekti teigiamų esminių pokyčių skaidrumo srityje. Informaciją projektų vykdytojai gali pateikti, o gyventojai su pateikta informacija susipažinti tinklalapyje www.jonvabaliai.lt. Gyventojai taip pat turi galimybę tinklapyje pakviesti prisijungti prie šios skaidrumo iniciatyvos juos dominančius projektus.

Jonvabaliai simbolizuoja šviesą, skaidrumą ir vidinę energiją. Šie miškų ir pievų gyventojai parodo, kad norint šviesti ir rodyti kelią kitiems nebūtina būti dideliam ar turėti daug resursų. Lygiai taip pat maži ir paprasti žingsneliai veda skaidrumo link.

Susijusios naujienos

Europos verslas siunčia žinutę pirmininkavimui ES Tarybai...

2023 11 24
Original 5e9f3515 7f43 4928 B09a F663bd5f0f36

Indonezijos parlamentarai apsilankė Lietuvos pramonininkų...

2023 11 24
2023.11.23 In Parlamento Nariai Lpke 3 E1700813752707

Raginame eksportuotojus išsakyti poreikius dėl trūkstamų ...

2023 11 23
Adobestock 32789054 Scaled E1700734019261
Archyvas, Korupcija, Projektai, Visos naujienos"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"lang":"lt","post__not_in":[4112],"category_name":"Naujienos","tag":"Archyvas, Korupcija, Projektai, Visos naujienos","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="499">

Įrašykite paieškos frazę: