Lpk Logo Lt

R.Dargis: „Augant konkurencijai globaliose rinkose, ES gali atsilaikyti tik darniai veikdama kartu“

2016 04 29

Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės susitarimo (TTIP) tarp ES ir JAV nauda Lietuvos ekonomikai, prekybos sąlygų su Rusija ir Kinija pokyčiai  – apie tai balandžio 28 d. vykusiame susitikime Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) atstovai diskutavo su Cecilia Malmstrom, už prekybą atsakinga Europos Komisijos (EK) nare.

„Lietuvos pramonė sukuria daugiau kaip 20 proc. šalies BVP, esame labai priklausomi nuo eksporto, todėl ES politika prekybos, eksporto ir investicijų srityje mums labai svarbi. Diskriminacinės priemonės vidaus rinkoje veikia mūsų įmones. Šiuo metu matome, kad ES valstybės bando vykdyti protekcionizmą – Lietuvos transportas ES rinkoje veikia labai konkurencingai, bet paskutiniu metu Vokietija, Belgija ir Prancūzija vykdo veiksmus, kurie apsunkina konkurencinę aplinką. Augant konkurencijai globaliose rinkose, turime suprasti, kad ES gali atsilaikyti tik darniai veikdama kartu“, – sakė LPK prezidentas Robertas Dargis.

Lietuvos pramonė sukuria daugiau kaip 20 proc. šalies BVP, esame labai priklausomi nuo eksporto, todėl ES politika prekybos, eksporto ir investicijų srityje mums labai svarbi.

Už prekybą atsakinga EK narė pabrėžė, kad ES sėkmės formulė yra jos atvirumas: „Laisvė judėti piliečiams, paslaugoms ir produktams mums atnešė didžiulę sėkmę ir, nors išgyvenome didelę ekonominę krizę ir tebejaučiame jos padarinius, ES yra stipri. Vis dar turime ką tobulinti ir vidinėje rinkoje, ypač paslaugų sektoriuje, ir žinau, kad tai svarbu Lietuvai. Taip pat naujomis prekybos sutartimis norima įvesti pusiausvyrą, atverti ir naujas rinkas.“

R.Dargis pabrėžė, kad embargai stipriai paveikė Lietuvos ekonomiką ir pramonę, ypač Lietuvos maisto įmonių eksportą, todėl pramonininkai nuo pat pradžių palaikė TTIP ir pasisakė už kuo greitesnį sutarčių pasirašymą.

C.Malmstrom, bet užtikrino, kad dedamos visos pastangos, kad susitarimas dėl TTIP būtų pasirašytas iki Baracko Obamos kadencijos pabaigos.

„Tačiau būtina užtikrinti, kad turinys būtų geras ir atitiktų visų ES valstybių poreikius. Lietuvai svarbūs viešieji pirkimai ir energetika, kitoms šalims –  kitos sritys. Tyrimai rodo, jog mažos ir vidutinės įmonės dėl pasirašyto TTIP laimėtų dar daugiau nei stambios bendrovės. Papildomos eksporto galimybės padėtų sukurti papildomas darbo vietas, o importas taip pat duotų teigiamą impulsą ekonomikai“, – sakė ji.

Tyrimai rodo, jog mažos ir vidutinės įmonės dėl pasirašyto TTIP laimėtų dar daugiau nei stambios bendrovės. Papildomos eksporto galimybės padėtų sukurti papildomas darbo vietas, o importas taip pat duotų teigiamą impulsą ekonomikai.

R.Dargis atkreipė komisarės dėmesį, kad Lietuvos įmonėms nemažiau aktualus laisvos prekybos partnerės statuso suteikmas Kinijai – dalis Lietuvos įmonių jaučia tam tikrą dempingavimą ir dvigubą subsidijavimą iš Kinijos įmonių pusės: „Jeigu Kinijoje viskas vyktų pagal visiems priimtinas laisvos rinkos taisykles, galėtume sveikinti tokio statuso suteikimą. Tačiau dabar labai stipriai abejojame, ar pakankamai ir laiku diskutuojamas šis klausimas, nes tai sukurs iššūkius Lietuvos ir ES produktų konkurencingumui“, – sakė LPK prezidentas.

Vidmantas Janulevičius, LPK narės – aukštųjų technologijų įmonės „BOD Group“ – valdybos pirmininkas, taip pat pažymėjo, kad ES ir JAV deryboms dėl TTIP gali neigiamą įtaką padaryti tuo pat metu ES svarstomas rinkos ekonomikos statuso suteikimas Kinijai, kai JAV to svarstyti net neketina.

Komisarė pripažino, kad Kinija nėra rinkos ekonomika ir tokia netaps iki gruodžio, kada planuojama priimti galutinį sprendimą. Tačiau nuramino, kad Komisija nori tik priimti sprendimą dėl protokolo, kuris susijęs su antidempingu: „Šiuo metu atliekame teisinį vertinimą ir jo išvadas pristatysime dar iki vasaros. Remiantis jomis ir bus priimtas galutinis sprendimas. Kiekvienas žingsnis yra aptariamas su ministrais, Europos Parlamentu ir galutinis sprendimas bus priimtas tik visiems kartu pasitarus.

Diskusijoje aktyviai dalyvavo ir kiti LPK nariai: Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos LINAVA atstovas pakartojo nuogąstavimus dėl transporto sektoriuje vykdomo protekcionizmo, medienos ir popieriaus pramonės atstovai atkreipė komisarės dėmesį, kad ES sumažinus prekybos muitus bei nukritus rublio kursui šio sektoriaus gamintojai patiria spaudimą iš Rusijos, kad pigi medienos plokštė keliauja iš Rusijos į mūsų regioną. Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacija teiravosi, ar pasirašius TTIP bus reikalaujama iš JAV galvijų augintojų tokių pat gerovės sąlygų, kokios taikomos ES, kad būtų lygios konkuravimo sąlygos. Šiaulių banko atstovas pastebėjo, kad finansinės priemonės eksporto skatinimui Lietuvoje yra nepakankamos, o „Achemos“ atstovai turėjo pastabų dėl emisijų prekybos.

Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje nuotrauka

Susijusios naujienos

Europos verslas siunčia žinutę pirmininkavimui ES Tarybai...

2023 11 24
Original 5e9f3515 7f43 4928 B09a F663bd5f0f36

Indonezijos parlamentarai apsilankė Lietuvos pramonininkų...

2023 11 24
2023.11.23 In Parlamento Nariai Lpke 3 E1700813752707

Raginame eksportuotojus išsakyti poreikius dėl trūkstamų ...

2023 11 23
Adobestock 32789054 Scaled E1700734019261
Archyvas, Pranešimai žiniasklaidai, Visos naujienos"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"lang":"lt","post__not_in":[3744],"category_name":"Naujienos","tag":"Archyvas, Prane\u0161imai \u017einiasklaidai, Visos naujienos","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="499">

Įrašykite paieškos frazę: