Pramonininkų susitikime su ekonomistais diplomatais pabrėžta kryptingos ir ilgalaikės strategijos svarba
LR ekonomistų diplomatų ir specialiųjų atašė susitikime su Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) identifikuotos pagrindinės verslo problemos ir iššūkiai, kur verslas tikisi diplomatinių atstovybių pagalbos – alternatyvios žaliavų rinkos; eksporto rinkų plėtra ir diversifikavimas; srautų ir užsakymų pritraukimas į mūsų turimą infrastruktūrą – turizmas ir kitos paslaugos, Klaipėdos uostas, krovos ir logistikos centrai; užsienio investicijų pritraukimas, partnerysčių plėtra su verslu regionuose.
“Mūsų geografinė padėtis kartu su regioninėmis ir pasaulinėmis tendencijomis primena, kad negalime džiaugtis nuspėjama ir stabilia aplinka ir, deja, artimiausioje ateityje tokios prabangos neturėsime. Turime būti pasirengę persiorientuoti ir veikti naujomis sąlygomis bet kuriuo metu. Ir čia pasirengimas reikalingas ne tik verslui, bet ir viešajam sektoriui, o taip pat ir mūsų diplomatams. Eksporto ir žaliavų rinkų diversifikavimas yra svarbi atsparios ekonomikos prielaida. Besikeičiančioje globalioje aplinkoje ekonomikos atsparumas tampa ypač svarbus”, – susitikime pabrėžė LPK prezidentas Vidmantas Janulevičius.
Kalbėdamas apie glaudžią LPK partnerystę su Užsienio reikalų ministerija, LPK prezidentas pabrėžė, kad pastarieji metai nepagailėjo verslui problemų ir iššūkių – trūkinėjančios tiekimo grandinės, dėl geopolitinių iššūkių daugeliui įmonių buvo uždarytas žaliavų ir komponentų fabrikas Nr.1 Kinija, o pastarųjų mėnesių įvykiai Ukrainoje visiškai išbalansavo energetikos ir žaliavų kainas – verslas pajuto dar didesnį jų trūkumą. Buvo išbalansuoti įprastiniai logostiniai keliai. Visas šias problemas dabar LPK nuolat sprendžiame kartu partnerystėje tiek su URM Išorinių ekonominių santykių ir ekonominio saugumo departamentu, tiek su Lietuvos diplomatinėmis atstovybėmis.
“Ypatingas dėmesys turi būti skiriamas eksporto rinkų plėtrai ir diversifikavimui. Pasakymas, kad verslas suras naujų rinkų ir diversifikuosis, atrodo paprastas tik tiems, kurie niekada nėra to darę. Juk čia ne sprendimas stovint sankryžoje ir galvojant, į kurią pusę pasukti. Naujų rinkų paieška, įsitvirtinimas jose, produktų sertifikavimas užima 5–7 m. Tiek verslas, tiek diplomatai dirba su ribotais ištekliais, todėl svarbu efektyvumas, o namų darbų atlikimas – itin svarbus eksporto kontekste, kai įmonė planuoja žengti į užsienio rinkas”, – sako LPK viceprezidentas Arūnas Laurinaitis.
LPK viceprezidentas pabrėžė, kad atsižvelgiant į mūsų šalies ir jos ekonomikos dydį, vietą ir istoriją, Lietuvos užsienio politika turi būti glaudžiai susieta su ekonomine valstybės raidos kryptimi, verslo plėtros planais. Valstybė turi apsibrėžti aiškų 10-20 metų vektorių ir su verslu išdiskutuoti eksporto kryptis, pasirengti rinkų analizes, strategijas ir jų laikytis. Pasak jo, tiek privačiame, tiek viešajame sektoriuje ištekliai riboti, o norėdami judėti į priekį turime efektyviau išnaudoti savo galimybes ir glaudžiau bendradarbiauti. Taip pat buvo išreikšta viltis, kad ateityje ad-hoc sprendimų bus mažiau ir prieš tai bus tariamasi su verslu, bus įvertintos visos galimos pasekmės, o ne tik sausi statistikos duomenys.
Susitikime kalbėję LPK nariai atkreipė dėmesį į Lietuvos krovos kompanijų, Klaipėdos uosto ir geležinkelių turimą infrastruktūrą bei galimybes, išrekšdami viltį, kad jau artimiausioje ateityje pavyks pritraukti naujų užsakymų. Linas agro valdybos pirmininko pavaduotojas Andrius Pranckevičius pasidžiaugė, kad jiems pirmiesiems pavyko iš Ukrainos atsigabenti pirmuosius kukūruzų krovinius. Jis taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad lietuviški maisto produktai pastaruoju metu sulaukia vis didesnio dėmesio Europos rinkose, nes Azijos gamintojai negali užtikrinti tokios kokybės, kurios tikisi europiečiai. Kaip perspektyvios rinkos maistininkams buvo įvardinta Afrika ir Artimųjų Rytų valstybės.