Neeiliniame „BusinessEurope“ Prezidentų tarybos posėdyje priimtas bendras kreipimasis į ES valstybių vadovus
Kovo 9 d. įvyko neeilinis „BusinessEurope“ Prezidentų tarybos (CoPres) nuotolinis susitikimas, kuriame buvo priimtas kreipimasis į ES valstybių ir vyriausybių vadovus prieš jų neformalų susitikimą Paryžiuje (Versalyje) kovo 10–11 d.
„BusinessEurope“ pareiškime, adresuotame ES valstybių ir vyriausybių vadovams akcentuojama ES energetinės nepriklausomybės ir ES ekonomikos stiprinimo svarba. Pabrėžta vakar Europos Komisijos paskelbto komunikato „REPowerEU“ reikšmė, kuris akcentuoja bendrus Europos veiksmus įperkamesnei, saugesnei ir tvaresnei energijai užtikrinti.
Pareiškime sakoma, kad Europos įmonės yra visiškai įsipareigojusios skatinti taiką ir demokratiją šiuo kritiniu mūsų istorijos laikotarpiu. Vienybė yra būtina. Puikus koordinavimas Europos Sąjungoje, taip pat su JAV ir kitais partneriais turi tęstis ir kitais šios krizės etapais: įgyvendinant sankcijas, priimant paramos priemones įmonėms ir darbuotojams, ieškant sprendimų, kaip spręsti tiekimo sutrikimus, padedant ES piliečiams ir įmonės, esančios Ukrainoje, Rusijoje, Baltarusijoje ir kt.
Pažymima, kad pastarosios dienos parodė, kad ES pasaulinė stiprybė kyla iš jos ekonominės galios, paremtos europinėmis vertybėmis. Labai svarbu, kad ES tinkamai rūpintųsi savo ekonomika. Pastarųjų metų sukrėtimai rodo, kaip svarbu sukurti atsparesnę Europos ekonomiką. Turime sumažinti priklausomybę nuo nepatikimų tiekėjų, taip pat turime kurti koalicijas su panašiai mąstančiais partneriais ir diversifikuoti tiekimo šaltinius.
Europos Sąjunga turi skubiai sustiprinti energijos vidaus rinką ir diversifikuoti i energijos tiekimo šaltinius ir maršrutus, siekiant užsitikrinti savo atsparumą. Žaliasis susitarimas, spartesnis atsinaujinančios energijos projektų diegimas, vandenilis ir alternatyvus kuras, o taip pat energijos vartojimo efektyvumas – yra esminės šio iššūkio sprendimo dedamosios. Turi būti patenkinti trumpalaikiai energijos poreikiai ne tik namų ūkiams, bet ir pramonės šakoms, numatant taip pat ir kovos su aukštomis energijos kainomis priemones. Europos Sąjunga turi skubiai parengti ir įgyvendinti suderintą planą, numatantį kaip toliau mažinti savo energijos pažeidžiamumą ir geriau išnaudoti savo energijos išteklius vidutinės trukmės ir ilguoju laikotarpiais bei kurti naujas energetikos partnerystes. ES ir nacionalinės valdžios institucijos turi supaprastinti ir pagreitinti leidimų išdavimo procedūras pramoniniams, energijos gamybos ir infrastruktūros projektams, nes dabar matome, kad būtent dėl šių procesų yra vėluojama, lėtinamas pramonės projektų diegimas ir ribojami naujų technologijų panaudojimai, net ir atsinaujinančios energijos projektuose.
Pareiškime pabrėžiama, kad verslas yra vieningas dėl savo ryžto dirbti su ES lyderiais taikos ir gerovės labui. Visi ES dalyviai turi dirbti kartu, kad sušvelnintų neigiamas pasekmes Europos ekonomikai, padidintų ES energetinę nepriklausomybę ir sustiprintų jos gynybinius pajėgumus. Sankcijos turės tiesioginių ir netiesioginių išlaidų įmonėms ir darbuotojams, todėl reikės numatyti paramos priemones. ES turi ginti savo vertybes ir toliau remti Ukrainą. Suprantame, kad perspektyvos suteikimas Ukrainos žmonėms yra svarbus ir pripažįstame paskelbtą Ukrainos kandidatūros į ES nagrinėjimą, jei bus įvykdyti visi būtini kriterijai.
„BusinessEurope“ susitikime taip pat buvo aptarta ekonominė situacija, prasidėjus Rusijos agresijai prieš Ukrainą. Matomas šio karo netiesioginis poveikis tiekimo grandinėms ir infliacijai. Pabrėžta, kad karo sąlygomis, būtina kurti ES energijos rinką ir siekti užtikrinti bendrą energijos tiekimą visai ES vienodomis kainomis. Kai kurie „BusinessEurope“ nariai išreiškė abejones ar įmanoma labai greitai ir radikaliai mažinti dujų iš Rusijos vartojimą, nepakenkiant ES ekonomikai ir pramonei.
„Lietuvos verslo bendruomenė supranta, kad sankcijos yra būtinos ir turi būti sustiprintos, net jei jaučiamas neigiamas poveikis. Dabar visiems yra suteikta istorinė galimybė toliau diversifikuoti prekybą, stiprinti ryšius su patikimais partneriais ir sumažinti priklausomybę nuo Rusijos, ypač energetikos srityje. Turime paspartinti diskusijas savo sostinėse ir Briuselyje, kad pasiruoštume šiam perėjimui ir visiems galimiems scenarijams. Lietuva ruošiasi – SGD, jungtys, atsinaujinantys šaltiniai. Šiame etape yra labai svarbu didinti paramą Ukrainai visomis galimomis priemonėmis”, – pabrėžė LPK prezidentas Vidmantas Janulevičius.
Posėdyje dėl ES kandidatės statuso Ukrainai suteikimo susitikime pasisakė Lietuva, Lenkija, Norvegija ir Latvija, pabrėždamos, kad Ukrainos visuomenė turi išgirsti, kad Ukraina priklauso Europai.
„BusinessEurope“ pirmosiomis invazijos dienomis paskelbė pareiškimą, kuriame smerkiama invazija, reiškiamas solidarumas su Ukraina, remiamos sankcijos. Buvo suspenduota Lukoil narystė BusinessEurope Patariamojoje grupėje (Advisory and Support Group – ASG), vienijančioje apie 60 didelių tarptautinių korporacijų.
Pilnas „BusinessEurope“ tekstas čia.