Lpk Logo Lt

Mokslas ir verslas vienijasi: Lietuvoje kuriamas Europos skaitmeninių inovacijų centras

2020 09 25

Lietuvos pramonininkų konfederacija, Vytauto Didžiojo universitetas, Lietuvos inovacijų centras, Fizikos instituto mokslo ir technologijų parkas, Lietuvos energetikos institutas, agro ir maisto technologijų įmonė ART21 ir „SMART IT cluster”, koordinuojantis skaitmeninių inovacijų centrą „AgriFood Lithuania”, Smart Energy SIC penktadienį Kaune pasirašė sutartį ir įsteigė konsorciumą, kuris sutelks pajėgas įgyvendindamas iniciatyvą „Pramonės, žemės ūkio ir energetikos sektorių skaitmeninė transformacija Lietuvoje” (kitaip – EDIH4IAE.LT). Tai – pirmasis Lietuvoje didžiausius šių sričių kompetencijų centrus vienijantis konsorciumas, kuriuo numatoma sukurti europinio lygio ir pripažinimo skaitmeninių inovacijų centrą.

Proveržis mokslo ir verslo bendradarbiavimo srityje

Konsorciumas sieks Vidurio ir vakarų Lietuvos regione paskatinti pramonės, žemės ūkio, maisto ir energetikos sektorių skaitmeninę transformaciją. Nors šiuo metu šiame regione veikia didelė dalis šalies pramonės, tačiau skaitmeninių technologijų teikiamus konkurencinius privalumus išnaudoja nedaug įmonių. Skaitmeninių inovacijų centre bus dalijamasi praktine skaitmeninių technologijų diegimo patirtimi, vykdomi skaitmeninimo ir inovaciniai auditai, kuriami įmonių tinklai ir pan. Prioritetas bus teikiamas didelio našumo kompiuterių, dirbtinio intelekto, kibernetinio saugumo diegimui. Paslaugų kryptys apims tiek verslą, tiek viešąjį sektorių.

Planuojama, kad naujojo skaitmeninių inovacijų centro veikloje didelę reikšmę vaidins šiuo metu turimos partnerystės su kitais europiniais skaitmeniniais inovacijų centrais (ESIC), veiksiančiais bendrame europiniame šių centrų tinkle. Konsorciumo partneriai šiuo metu yra pasirašę 8 bendradarbiavimo susitarimus su užsienio subjektais, besispecializuojančiais visuose Skaitmeninės Europos programos prioritetinėse srityse. Bendradarbiavimas su kitais ESIC leidžia ne tik gauti prieigą prie naujausių žinių ir technologijų, skatinančių pramonės, žemės ūkio, maisto ir energetikos sektorių skaitmeninę transformaciją, bet prisidės ir prie Lietuvoje sukurtų žinių ir technologijų eksporto, padės šalies įmonėms įsitraukti į ES ir tarptautines vertės kūrimo grandines.

Europos skaitmeninimo dešimtmetis

Nepaisant to, kad pramonės skaitmeninimas siejamas su geresniais verslo veiklos rezultatais ir Europos konkurencingumo išsaugojimu, ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje neišnaudojamos visos jo galimybės. Todėl, pasak į konsorciumą susibūrusių mokslo ir verslo atstovų, – tai puiki galimybė pasinaudojant ES sukurtais finansiniais instrumentais ir įveiklinant partnerių sukauptas kompetencijas, padaryti išsiskiriančio masto proveržį visos ES mastu.

Europos pramonės skaitmeninimo inciatyvą Europos Komisija pradėjo dar 2016 m. – jau tuomet buvo siekiama sustiprinti ES konkurencingumą užtikrinant, kad kiekvienas Europos verslas, nepaisant dydžio ir sektoriaus, gautų didžiausią skaitmeninių inovacijų naudą. Šiandieniniame, pandemijos padarinius išgyvenančiame pasaulyje, kai skaitmeninė transformacija yra brėžiama kaip ES dešimtmečio prioritetas ir skiriamos milijardinės ES lėšos ekonomikos gaivinimui – Lietuva turi unikalų šansą patekti į uždarą Europos skaitmeninių inovacijų centrų ratą. Dar vienas, metiniame Europos Komisijos pirmininkės Ursulos von der Leyen pranešime įvardytas prioritetas – poveikio klimato kaitai ir pačios kaitos mažinimas bei vykdomos ūkinės veiklos tvarumas, kreipia pramonę Žaliojo kurso transformacijų keliu, o tai taip pat neatsiejama nuo skaitmenizacijos.

„Lietuvos pramonės skaitmenizavimo kelrodyje 2019–2030 m.“ nurodoma, kad Lietuva išlieka tarp pirmaujančių ES šalių narių, kurios nuolat palaiko moderniausią infrastruktūrą pramonės plėtrai – prieinamą transportą, logistiką ir energijos tiekimą, o taip pat ir 5G tinklui ir Pramonei 4.0 pritaikytas informacines ir komunikacines technologijas. Konsorciumo steigėjai pabrėžia, dėsiantys pastangas, kad skaitmeninė Lietuvos pramonės transformacija ir didžiausią pridėtinę vertę kuriantys projektai, o ne infrastruktūra, taptų pagrindine europinių lėšų investavimo kryptimi.

 

Susijusios naujienos

Kviečiame dalyvauti pramonės skaitmeninimo lūkesčių indek...

2024 04 24
Pramones Luksesciu Indeksas

Plungėje diskutuota kaip „įdarbinti“ skaitmenizaciją form...

2024 02 05
416404724 1075391566999502 6900878726792735135 N

Į(si)vertinkite savo įmonės skaitmenizavimo greitį: išban...

2024 02 01
Ddigital Speed Test Banner
Archyvas, bendradarbiavimas, inovacijos, Konsorciumas, mokslas, Pranešimai žiniasklaidai, skaitmenizacija, Verslas, Visos naujienos"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"signature":"9874198ac12149bb29a3740491eeb18e","user_id":2,"time":1711471143,"lang":"lt","post__not_in":[2281],"category_name":"Naujienos","tag":"Archyvas, bendradarbiavimas, inovacijos, Konsorciumas, mokslas, Prane\u0161imai \u017einiasklaidai, skaitmenizacija, Verslas, Visos naujienos","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="501">

Įrašykite paieškos frazę: