Lpk Logo Lt

LPK seminaras gynybos pramonės plėtros tema: kaip įsitraukti ir pasirengti įmonėms?

2024 04 24

(Lietuvos kariuomenės nuotrauka)

Balandžio 23 d. vyko Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) kartu su advokatų kontora „Ellex Valiunas“ organizuotas nuotolinis seminaras LPK nariams „Gynybos pramonė Lietuvoje: ko tikėtis krašto gynybą stiprinti nusprendusioms įmonėms?“.

LPK prezidentas V. Janulevičius, sveikindamasis su seminaro dalyviais pasidžiaugė LPK narių susidomėjimu gynybos pramonės plėtros galimybėmis ir akcentavo, jog Lietuvai labai svarbu kuo daugiau gynybos pramonės poreikių patenkinti šalies viduje.

Seminare Laurynas Mockaitis, Gynybos resursų agentūros (GRA) prie Krašto apsaugos ministerijos (KAM) Tyrimų ir technologijų skyriaus vedėjas apžvelgė pagrindines gynybos pajėgumų plėtros kryptis. Seminaro dalyviams pristatyta keturių pagrindinių pajėgumų klasifikacija: 1) antžeminė oro gynyba, 2 ) ISTAR – kitaip tariant visos stebėjimo, žvalgybos, taikinių nustatymo sistemos, 3) netiesiogine ugnies parama ir 4) manevras sausumoje.

Pasak GRA prie KAM atstovo, visi Lietuvos įsigijimai planuojami šių pajėgumų masteliais – kiekvienas pajėgumas turi savo planą, finansus laikotarpį ir t.t., o Gynybos štabas atsakingas už jų planų rengimą.

Seminare LPK nariams pristatytos prioritetinės Lietuvos kariuomenės vystymo sritys, apžvelgti pagrindiniai vykdomi projektai ir pagrindiniai vykdomi pirkimai.

GRA prie KAM atkreipė LPK narių dėmesį į nuo š. m. balandžio mėn. paskelbtą konkursą kontrmobilumo priemonių įsigijimui. Seminare pažymėta, kad šiuo metu vykstantis bendradarbiavimas su Lietuvos pramone apima sritis, kur mūsų gamintojai yra itin stiprūs – kaip, pvz., elektrooptika: naktinio matymo prietaisai ir optiniai taikikliai, šiuo metu taip pat vyksta konkursas bepiločių orlaivių sistemoms.

Kaip teigė pranešėjas – vykdant didelius pirkimus, siekiama susirasti partnerius Lietuvoje. Kaip sėkmingas pavyzdys paminėtas „Lithuania Defense Services“ (LDS) atvejis, kai susikooperavo dvi vokiečių kompanijos ir Jonavoje įsteigė logistinio aptarnavimo centrą, kuris be visa ko sėkmingai teikia paslaugas ir Ukrainai – remontuoja pažeistą techniką, kuri po to grįžta atgal į tarnybą Ukrainoje.

GRA prie KAM atstovas pakvietė LPK narius dalyvauti organizuojamuose renginiuose, parodose gynybos pramonės tema, taip pat užsiminė apie sukurtą prototipų testavimo platformą, gynybos technologijų vystymo programa.

Jis taip pat pakvietė susipažinti su visu viešai prieinamu pirkimų spektru: https://gra.lrv.lt/lt/viesieji-pirkimai/gynybos-resursu-agentura-prie-krasto-apsaugos-ministerijos/  (pirkimų planas yra numatytas šiems metams, ilgesniam laikotarpiui planai neskelbiami visų pirma dėl itin dinamiškos aplinkos, be to, kaip buvo pažymėta seminaro metu, šiemet vyksta daug didelių, tęstinių pirkimų, kurie prasidėjo dar 2022-2023 metais, todėl itin didelių pirkimų šiems metams nenusimato).

Be to, renginio metu akcentuota galimybė Lietuvos įmonėms dalyvauti tarptautiniuose pirkimuose – GRA prie KAM aktyviai bendradarbiauja su NATO Support and Procurement Agency (NSPA).  Šios agentūros klientai yra ne tik NATO štabas, bet ir šalys narės – kasmet skelbiama daug konkursų. NSPA perkamų prekių ir paslaugų spektras yra labai platus – nuo buitinių prekių iki ginklų sistemų (tiekėjai nebūtinai turi būti gynybos pramonė).

Norint įsitraukti tereikia užsiregistruoti NSPA informacinėje sistemoje, paskirti atsakingą asmenį įmonėje ir stebėti gaunamą informaciją bei reaguoti į gaunamas užklausas. Pranešėjas paragino aktyviai naudotis NSPA platforma ir svarbiausiai – būti proaktyviems, nes kol kas įmonių įsitraukimo lygis yra mažas.

Galiausiai LPK nariams buvo pristatyti artimiausi renginiai, kurie galėtų būti įdomūs pramonei bei nurodyti aktualūs kontaktai:

LK konsultacijos ir bandymai poligonuose: inovacijos@mil.lt

Gynybos resursų agentūros konsultacijos dėl inovacijų: pramone@kam.lt

www.gra.lrv.lt -> Tyrimai ir technologijos

Vėliau sekė „Ellex Valiunas“ eksperto Tomo Kamblevičiaus pranešimas apie strateginių prekių, ginklų ir šaudmenų kontrolę bei atsakomybę. Pranešėjas atkreipė dėmesį, kad gynybos pramonė yra stipriai reguliuojama ir kontroliuojama valstybės, todėl gamybos pramonės atstovai apie daug ką turėtų pagalvoti iš anksto prieš užsiimdami tokia veikla.

T. Kamblevičius apžvelgė teisės aktus, nusakančius gamybos pramonėje veikiantiems ūkio subjektams kasdieninės veiklos kryptį: tai LR strateginių prekių kontrolės įstatymas, ES Dvejopo naudojimo prekių reglamentas, LR Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymas, taip pat atitikties prasme aktualus yra ir LR Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos įstatymas.

Kaip pastebėjo „Ellex Valiunas“ ekspertas, pradėjusieji veiklą gynybos pramonės srityje dažna nustemba, kad, pavyzdžiui, karinė įranga apima ne tik vadinamąją „geležį“, bet ir programinę įrangą ir technologijas. O štai kalbant apie dvejopo naudojimo prekes, įdomu tai, kad jos apima ne tik fizines prekes, bet ir programinę įrangą, brėžinius ir t.t., –  šių prekių sąrašas nėra baigtinis.

Baigdamas savo pranešimą T. Kamblevičius atkreipė seminaro dalyvių dėmesį, kad tam tikri kontrolės taisyklių pažeidimai vėliau gali užkirsti kelią ūkio subjektui vykdyti veiklą gynybos pramonės srityje.

Antroji advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ pranešėja – asocijuotoji partnerė Gintarė Taluntytė – papasakojo, kokių veiklos palengvinimų artimiausiu metu gali tikėtis Lietuvos pramonės ir saugumo srityje veikiantis verslas, atsižvelgiant į paskutinius Krašto apsaugos ministerijos, Seimo narių ir kitų institucijų inicijuotus teisės aktų pakeitimus, įskaitant ir naujojo Gynybos ir saugumo pramonės įstatymo priėmimą. Verslui pristatyti pagrindiniai siūlymai, kuriuos priėmus, bus sudarytos geresnės sąlygos Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės plėtrai ir investicijoms į ją.

Nuotolinį seminarą užbaigė „Ellex Valiunas“ asocijuotosios partnerės Neringos Mickevičiūtės pranešimas apie tarptautinių sankcijų reguliavimą ir atsakomybę.

„Gynybos sektoriuje sankcijų reguliavimas yra itin platus, komplikuotas ir besiplečiantis. Nuo plataus masto Rusijos agresijos Ukrainoje pradžios turime 13 naujų priimtų sankcijų paketų Rusijai. Vasario mėnesio pabaigoje turime atnaujintas sankcijas Baltarusijai. Pareiga pasitikrinti, ar prekės gali būti eksportuojamos į tam tikras šalis, nepažeidžiant sankcijų reikalavimų, nugula ant eksportuotojo pečių“, – pažymėjo N. Mickevičiūtė.

N. Mickevičiūtė taip pat pakomentavo, ką reikia žinoti ir tikrinti verslui tiek dėl verslo partnerio, tiek dėl sandorio, kaip tinkamai vertinti ir valdyti sankcijų vengimo (apėjimo) riziką, pasidalino patarimais dėl praktinių įgyvendinimo iššūkių, ypač, diegiant nereeksportavimo į Rusiją sutartines sąlygas.

Pranešimas „Strateginių prekių, ginklų ir šaudmenų kontrolė ir atsakomybė” (Tomas Kamblevičius)

Pranešimas „Teisinio reguliavimo pokyčiai” (Gintarė Taluntytė)

Pranešimas „Tarptautinių sankcijų reguliavimas ir atsakomybė” (Neringa Mickevičiūtė)

Susijusios naujienos

Vidmantas Janulevičius. Mąstykime globaliai ir veikime lo...

2024 05 03
Utena

Priemonė „Milijardas verslui“ startuoja balandžio 29-ąją

2024 04 25
Zcczxczxczc

Kviečiame dalyvauti pramonės skaitmeninimo lūkesčių indek...

2024 04 24
Pramones Luksesciu Indeksas
Ellex Valiunas, gynybos pramonė, Gynybos resursų agentūra, kariuomenė, Krašto apsaugos ministerija, pirkimai, sankcijos"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"signature":"9874198ac12149bb29a3740491eeb18e","user_id":2,"time":1711471143,"lang":"lt","post__not_in":[4745],"category_name":"Naujienos","tag":"Ellex Valiunas, gynybos pramon\u0117, Gynybos resurs\u0173 agent\u016bra, kariuomen\u0117, Kra\u0161to apsaugos ministerija, pirkimai, sankcijos","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="60">

Įrašykite paieškos frazę: