LPK Prezidiumo posėdyje aptartas verslo finansavimas ir patvirtinta XI-ojo LPK Suvažiavimo data
Balandžio 9 d. įvyko nuotolinis Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) Prezidiumo posėdis. Tai paskutinis LPK Prezidiumo posėdis prieš š. m. gegužės 23 d. vyksiantį XI-ajį LPK Suvažiavimą.
Pirmoji kviestinė šio posėdžio viešnia – finansų viceministrė Vaida Markevičienė – apžvelgė paskolines RRF priemones pramonei ir energetikai, pakomentavo verslo prieigos prie kapitalo situaciją.
„Matome, kad Lietuvos įmonės labiau finansuojasi iš nuosavų, o ne skolintų lėšų, o toks būdas brangesnis. Todėl siekiame išspręsti struktūrines mūsų rinkos problemas – turime koncentruotą bankų rinką ir statistika rodo, kad skolinimosi kaštai pas mus yra didesni. Todėl reikia daugiau žaidėjų, kurie išjudintų rinką ir tokiems žaidėjams pritraukti yra dedamos pastangos“, – sakė V. Markevičienė.
Viceministrė glaustai aptarė naujai startavusią priemonę: beveik 800 mln. eurų vertės paramą, skirtą gyventojų, verslo ir viešojo sektoriaus energetiniam savarankiškumui ir efektyvumui didinti. Įmonėms ši priemonė gali padėti užsitikrinti energijos gamybą iš atsinaujinančių išteklių.
Taip pat V. Markevičienė pažymėjo, kad š. m. balandžio pabaigoje startuos specialus instrumentas – paskolos verslui.
„INVEGA galės skolinti tiek įmonėms tiesiogiai, tiek eiti į sindikatus tam, kad finansuotų didelius gamybinius projektus. Anksčiau sumos buvo labai apribotos, buvo apribojimai dėl turinio, dažnai didelėms įmonėms tų priemonių pasiekti nebuvo galima. Tikimės, kad šis instrumentas bus lankstesnis, neturės tiek apribojimų. Grąžinimo intervalas bus apie 20 metų, todėl šis instrumentas prisidės prie valstybės galimybių prisidėti prie įmonių kreditavimo ilgesniam laikotarpiui“, – sakė viceministrė.
LPK prezidentas Vidmantas Janulevičius išreiškė viltį, kad šios priemonės sušvelnins ekonominę situaciją ir Lietuvoje, artėjant žiemai, jau galėsime apčiuopti atsigavimo ženklus ekonomikoje.
Viceministrė taip pat pasidžiaugė stebinti mąstymo pokytį ES, kad, pavyzdžiui, realizuojasi iniciatyva atverti duris gynybos pramonei (kas iki šiol buvo tam tikras tabu).
„Kapitalo rinkos Lietuvoje yra gana seklios, kai kurie dabar daromi darbai neduoda staigaus rezultato, tačiau svarbu juos daryti. Prieš metus startavome su Kapitalo rinkos taryba, esame kartu su Lietuvos banku bei Ekonomikos ir inovacijų ministerija jos steigėjai. Šios tarybos veikloje dalyvauja ir LPK, sprendžiame problemas, tikimės po kelių metų pasieksime pokyčių kapitalo rinkose“, – sakė V. Markevičienė.
Vėliau posėdyje dalyvavo Marius Vaščega, nuo 2022 metų einantis Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovo pareigas. Jis glaustai apžvelgė, ką mūsų pramonei davė 20 Lietuvos narystės Europos Sąjungoje metų ir patikino LPK Prezidiumo narius, kad LPK balsas Briuselyje yra girdimas ir kad kartu tai yra įrodymas, kaip užaugo Lietuvos pramonė.
Trečioji posėdžio viešnia – Seimo narė Dalia Asanavičiūtė aptarė pasirengimą šiemet gegužės 12 d. Lietuvoje vyksiančiam referendumui dėl pilietybės išsaugojimo.
Taip pat LPK prezidiumo posėdyje buvo patvirtinta XI-ojo LPK Suvažiavimo data ir vieta (š. m. gegužės 23 d. Pirklių klube (Gedimino pr. 35)) bei kandidatai į LPK prezidento postą: Robertas Dargis ir Vidmantas Janulevičius.
LPK Prezidiumo nutarimu AB „Achema“ generalinė direktorė Audronė Kuskytė patvirtinta LPK viceprezidente, LPK Aplinkos ir žiedinės ekonomikos komiteto pirmininke bei LPK prezidiumo nare.
Taip pat LPK Prezidiume pasveikinta Tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių prekybos įmonių asociacija, tapusi naująja konfederacijos nare bei aptarti kiti organizaciniai klausimai.
Informacija viešinimui dėl referendumo dėl pilietybės išsaugojimo.