LPK ir vežėjai sveikina Vyriausybės sprendimą didinti pasienio su Baltarusija pralaidumo efektyvumą
Šiandien, gegužės 30 d. Vyriausybės pasitarime buvo pritarta Finansų ministerijos pasiūlytam veiksmų planui, kuris bent laikinai turėtų užtikrinti didesnį Lietuvos – Baltarusijos pasienio kontrolės punkto Medininkuose pralaidumą. Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) ir vežėjai sveikina tokį Vyriausybės sprendimą ir tikisi, kad jis bus greitai ir tinkamai įgyvendintas bei duos teigiamų rezultatų.
Minėtame pasitarime Muitinės departamentas įpareigotas padidinti patikrinimą atliekančių pareigūnų skaičių, o iki metų pabaigos Pasienio kontrolės punktų direkcija turės įrengti papildomą infrastruktūrą (laikinus statinius) Valstybės sienos apsaugos pareigūnams. Taip pat nutarta įvertinti galimybes esant poreikiui atitinkamos institucijos pareigūnų̨ atliekamas pasienio tikrinimo procedūras perduoti kitos institucijos pareigūnams.
Pasienio kontrolės postuose formuojamos ne pilnos pareigūnų, tikrinančių sieną kertančius asmenis ir atliekančius įvežamų prekių kontrolę, pamainos, procesai nėra optimizuoti, nėra sukurtos bendros unifikuotos informacinės sistemos, kurios veiktų tarp pasienyje dirbančių tarnybų, – Vyriausybės pasitarime pabrėžė LPK viceprezidentas Erlandas Mikėnas. – Dėl šių priežasčių vien vežėjai per metus praranda apie 36 mln. eurų, o bendri verslo nuostoliai dėl vėluojančių krovinių – dar didesni. Dėl verslo patiriamų nuostolių pajamų netenka ir valstybės biudžetas, nukenčia Lietuvos kaip tranzitinės valstybės įvaizdis, be to, problema turi ir neigiamą socialinį aspektą – eilėse laukiantiems vairuotojams neužtikrinamos higienos sąlygos, – sakė E. Mikėnas.
Lietuvos pramonininkų konfederacija dar nuo praėjusių metų vidurio nuolat ragino imtis veiksmų bei teikė visą eilę pasiūlymų Vyriausybei ir kitoms valdžios institucijoms, siekiant išspręsti nepatenkinamą situaciją Medininkų pasienio kontrolės poste. Asociacijos „Linava“ atliktos apklausos rezultatai parodė, jog vairuotojams, laukiantiems kirsti Lietuvos Respublikos sieną, eilėse vidutiniškai tenka laukti apie 22 valandas. Vienos dienos prastova vienam sąstatui vidutiniškai kainuoja apie 300 eurų, o įvertinus tai, jog per parą sieną vidutiniškai kerta 358 vnt. transporto priemonių, vienos dienos nuostoliai gali siekti ir 100 000 eurų, o tai yra net 36 mln. eurų per metus.