Lpk Logo Lt

Lietuvos statybų sektoriuje vis daugiau dėmesio skiriama inovacijoms

2016 08 15

Lietuvos statybų sektorius sukuria apie 7,5 proc. viso šalies BVP, jame dirba daugiau nei 5 proc. visų Lietuvos dirbančiųjų. Iš viso Lietuvoje veikia 6763 statybos įmonės, o statybos paslaugų eksporto apimtys kasmet auga apie 16 proc. 2015 m. palyginus su 2014 m. skaitmeninės statybos iniciatyvos vystymas prisidėjo prie beveik penkis kartus padidėjusių apimčių investicijų į programinę įrangą Lietuvos statybų sektoriuje.

„Dėl greitų technologinių pokyčių ir naujovių, statybos procesai vis labiau skaitmenizuojami, o tai keičia ir statybininkų darbo įpročius bei aplinką, taip pat stereotipinį visuomenės požiūrį į statybininko profesiją. Statybų planai dabar braižomi ir darbai statybų aikštelėje atliekami pasitelkiant greitai tobulėjančias programas ir įrankius, tačiau Lietuvai dar yra kur pasitempti šioje srityje“, – sako Dalius Gedvilas, Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) viceprezidentas ir Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidentas.

Dėl greitų technologinių pokyčių ir naujovių, statybos procesai vis labiau skaitmenizuojami, o tai keičia ir statybininkų darbo įpročius bei aplinką, taip pat stereotipinį visuomenės požiūrį į statybininko profesiją.

Statybus sektorius_infografikasKaip vieną iš galimybių D.Gedvilas įvardina skaitmeninę statybą, kuri atveria naujas galimybes valstybėms, miestams ir jų gyventojams. Diegdamos skaitmeninės statybos principus, statybos įmonės  ir visi statybos procesų dalyviai siekia bendrautti vienoje aplinkoje, viena standartizuota kalba ir vadovaudamiesi vienodomis pagal statybos proceso etapus standartizuotomis procedūromis. Skaitmeninis statybų projektavimas prilygsta statinio gyvenimo aprašymui, kai išsamiai aprašyta naudojimo inžinerinė ir eksploatacinė informacija. Skaitmeniniai miestų modeliai leidžia visą reikiamą informaciją matyti tekstine ir grafine išraiška.

Nors šiuo metu apie 50 Lietuvos įmonių tendencingai taiko statybų informacinio modeliavimo (angl. Building Information Modelling – BIM) standartus savo veikloje susisiekimo ir statybos srityse, tačiau, pasak LSA vadovo, statybos sektoriui Lietuvoje būtina aktyviau atsinaujinti, įsisavinti jau dabar užsienyje sėkmingai taikomas pažangiausias statybos organizavimo technologijas, išnaudoti jų suteikiamas galimybes, baigiant senų pastatų statybą ir pradedant naujus jau su BIM metodika.

„Augant skaitmeninės statybos mastams laimėtų visi: tai leistų užtikrinti didesnį viešųjų pirkimų skaidrumą, o BIM technologijos taikymas padėtų iki 30 proc. sumažinti statybos projektų kainas. Vertindami užsienio šalių patirtį, matome akivaizdžias BIM naudas. Tai ir tikslesnės sąmatos, pinigų srautai, resursų valdymas, didesnės galimybės statytojams dalyvauti tarptautiniuose statybų projektuose. Skaitmeninė statyba lemia efektyvesnį projektavimo procesą, ženkliai mažesnį klaidų skaičių, į naują kokybės lygį pakelia miestų infrastruktūros planavimo procesus“, – atkreipia dėmesį LPK viceprezidentas.

Augant skaitmeninės statybos mastams laimėtų visi: tai leistų užtikrinti didesnį viešųjų pirkimų skaidrumą, o BIM technologijos taikymas padėtų iki 30 proc. sumažinti statybos projektų kainas.

Skaitmeninė statyba, BIM metodologijos ir technologijų taikymas Lietuvoje žada daug naujų perspektyvų, todėl reaguojant į naujoves keičiamos ir būsimų inžinierių mokymo programos.

„Studentams jau siūlomos naujos statybų studijų programos, susijusius su BIM, taip pat pagal skaitmeninės statybos poreikius atnaujinamos egzistuojančios programos. Prognozuojame, kad statinių informacinio modeliavimo studijų populiarumas tik augs, nes statybų rinka jau dabar jaučia tokių specialistų poreikį, o ateityje jų neišvengimai reikės dar daugiau“, – teigia D. Gedvilas.

Statybos įmonės ir mokslo institucijos aktyviai bendradarbiauja vystydamos energijos taupymo ir kitas technologijas, plėtojant skaitmeninę statybą Lietuvoje.

LSA yra nepriklausoma, nepolitinė, skaidriai statybos verslo interesus Lietuvoje atstovaujanti organizacija, siekianti gerinti statybos verslo aplinką Lietuvoje, daug dėmesio skirianti statybos procesų tobulinimui, aukštos kokybės pastatų užtikrinimui, kvalifikuotų specialistų įtraukimui į statybos rinką Lietuvoje.

LSA vienija beveik 160 narių: statybos, pramonės įmones, projektavimo organizacijas, mokslo ir švietimo įstaigas bei kitas įmones ir organizacijas.

Susijusios naujienos

50 tūkst. iniciatyvą „4 procentai“ palaikančių gyventojų ...

2024 04 29
4 Proc. Gynybai

Vidmantas Janulevičius. Kad Rusija mūsų nepultų

2024 04 23
617839

V. Janulevičius: atverkime kelius investicijoms, plėtrai ...

2024 04 19
617840
Archyvas, Eksportas, inovacijos, investicijos, Statybų sektorius, Visos naujienos"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"signature":"9874198ac12149bb29a3740491eeb18e","user_id":2,"time":1711471143,"lang":"lt","post__not_in":[3626],"category_name":"Naujienos","tag":"Archyvas, Eksportas, inovacijos, investicijos, Statyb\u0173 sektorius, Visos naujienos","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="502">

Įrašykite paieškos frazę: