Lietuvos savivaldybės – pasiruošusios taikyti korupcijos prevencijos priemones
Lietuvos pramonininkų konfederacija su partneriais, įgyvendinusi Norvegijos fondų remiamą projektą, kurio metu šalies savivaldybės perėmė gerąją Norvegijos antikorupcinę patirtį, šiandien dalijasi pasiektais rezultatais – Vilniaus miesto savivaldybėje pristatomi sukurti modeliai ir ateities planai. Renginyje dalyvauja ne tik valdžios bei su korupcijos prevencija susijusių institucijų atstovai, svečiai iš Lenkijos bei Latvijos, bet ir prie projekto prisijungusių savivaldybių atstovai.
Iš viso dalyvauti projekte norą parodė net 10 savivaldybių, kurios, anot projekto vadovo Vaidoto Petronio, norėdamos suprasti, kokią įtaką korupcija daro savivaldybės gyventojų ekonominei ir socialinei situacijai, ryžosi pažiūrėti į save „iš vidaus“.
„Dedame visas pastangas, kad kova su neskaidrumu įgautų pagreitį, todėl džiugu, jog prie projekto prisijungė tiek savivaldybių – jos ėmėsi apmokyti savo darbuotojus atpažinti korupcijos apraiškas ir kartu kurti modelį, kurį būtų galima pritaikyti ir kitose savivaldybėse, – sako projekto vadovas Vaidotas Petronis. – Norvegijos patirtis šioje srityje – nepamainoma, ji yra įdiegusi aukščiausius korupcijos prevencijos standartus, o svarbiausia, tai jaučiama ne tik didžiuosiuose miestuose, bet ir regionuose.“
Remiantis Norvegijos kovos su korupcija patirtimi, Lietuvoje įgyvendinto projekto metu buvo sukurta korupcijos rodiklių identifikavimo ir matavimo metodika, tad ją taikantys savivaldybių atstovai ne tik supras korupcijos rizikas, bet ir pamatys korupcijos kainą kiekvienam šalies gyventojui. Kaip savivaldybėms sekasi kovoti su korupcijos rizikomis, bus siekiama išmatuoti, o savivaldybės bus reitinguojamos pagal pažangą, siekiant kuo aiškiau ir kuo tiksliau pamatuoti korupcijos mastą šalyje.
Pasaulinės kovos su korupcija organizacijos „Transparency International“ kasmet skelbiamame korupcijos suvokimo sąraše Norvegija – 5 vietoje, tuo tarpu Lietuva – 32, kaimyninė Estija – 23, o Latvija – 40 vietoje. Korupcijos suvokimo indeksas nustatomas atliekant verslo atstovų apklausas ir kitus ekspertinius tyrimus.
Projektas „Lietuvos Respublikos ir Norvegijos karalystės institucijų bendradarbiavimas perteikiant žinias ir gerąją patirtį administracinio – finansinio valdymo bei korupcijos mažinimo ir prevencijos srityje Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių institucijoms“ yra finansuojamas 2009–2014 m. Norvegijos finansinio mechanizmo, Lietuvos Respublikos ir projekto vykdytojo bei partnerių lėšomis. Bendra projekto vertė – 689 781,82 Eur. Iš jų 586 314,54 Eur sudaro paramos lėšos. Projekto vykdymo laikotarpis nuo 2015 09 08 iki 2017 01 30.
Projekto partneriais tapo Ignalinos, Alytaus m., Joniškio, Plungės, Jurbarko, Kelmės, Lazdijų, Rietavo, Klaipėdos m., Rokiškio savivaldybės, Næringslivets Hovedorganisasjon, VšĮ Projektų valdymo ir mokymo centras, Specialiųjų tyrimų tarnyba, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba, BI Norwegian Business School, Policijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos.