Lpk Logo Lt

Lietuviškos durpės – grožio procedūroms, škotiško viskio ir kojinių gamybai

2016 08 20

Didžioji dalis lietuviškų durpių panaudojama įvairių substratų gamybai ir energetikoje, tačiau daugėja ir neįprastų šios natūralios organinės uolienos panaudojimo būdų. Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) narės – asociacijos „Lietuviškos durpės“ – prezidentas Giedrius Kavaliauskas pasakoja, kad lietuviška durpių produkcija vis dažniau naudojama tiek aplinkos gražinimo, tiek ir maisto, gėrimų, medicinos ir kitose pramonės šakose.

„Lietuvoje atsigaunant šiltnamių ūkiui, iš durpių gaminamų substratų suvartojimas auga. Taip pat durpės – plačiai pasaulyje naudojamas kuras, energetine verte prilygstantis medienai. Lietuvoje nuo senų laikų durpės buvo naudojamos kurui, dar ir dabar Lietuvoje per 20 katilinių yra kūrenamos durpėmis“, – sako G. Kavaliauskas.

Lietuvos durpiu sektorius_infografikasTačiau šiais laikais durpės gali sušildyti ir kitokia forma: iš durpių gaminamas ir durpių pluoštas, kuris naudojamas įvairiai tekstilei gaminti. Pavyzdžiui, Lietuvos įmonė „Vegateksa“ iš durpių verpalų gamina kojines ir pirmoji šio gaminio 20 tūkst. partija 2013 m. išgabenta į Suomiją.

Įdomu, kad gaminant škotišką viskį, durpės reikalingos džiovinant miežius. Nustatytas durpių kiekis įmetamas į anglis arba panaudojamas specialus durpių smilkytuvas. Kartais miežiai džiūsta tiesiog virš degančių durpių briketų. Jų dėka salyklas bei iš jo išvarytas spiritas įgyja specifinį durpių kvapą.

Asociacijos „Lietuviškos durpės“ prezidentas taip pat pasakoja, kad iš tamsių, susiskaidžiusių, durpių yra gaminama aktyvuota anglis, kuri naudojama skysčių, dujų bei brangiųjų metalų filtravimui nuo teršalų maisto, geriamo vandens bei vaistų pramonėje.

„Pritaikius įvairius cheminius metodus, šiuo gaminiu vaistai apvalomi nuo pašalinių medžiagų, taip pat auksas išgryninamas nuo rūdos. Maisto pramonėje šiuo gaminiu išbalinamas cukrus, apvalomas vynas, viskis, romas, degtinė, vaisių sultys. Iš aliejaus taip pašalinami kancerogenai, o esant reikalui, taip iš kavos pupelių galima pašalinti kofeiną“, – teigia G.Kavaliauskas.

Maisto pramonėje šiuo gaminiu išbalinamas cukrus, apvalomas vynas, viskis, romas, degtinė, vaisių sultys. Iš aliejaus taip pašalinami kancerogenai, o esant reikalui, taip iš kavos pupelių galima pašalinti kofeiną.

Durpės pritaikomos ir medicinoje: Lietuvos vaistinėse parduodamas durpių balzamas su vaistažolėmis, gydantis sąnarių uždegimus, nugaros ar stuburo skausmus, sausgyslių patempimus ir kt. Taip pat gaminamos natūralių durpių pagalvėlės, skirtos šilumos terapija gydyti patemptus raumenis ar šalčio terapija gydyti uždegimus. Šių gaminių taip pat galima įsigyti ir Lietuvoje.

Iš durpių gamminamas ir kačių kraikas, durpės yra patrauklios grožio procedūroms, iš jų gaminamos įvairios kaukės odai.

Durpės, kaip ekologiškos, absorbuojančios medžiagos, naudojamos naftos išsiliejimo atvejais: iš jų gaminamus biofiltrus galima naudoti nuotekoms valyti.

Lietuvos durpių pramonė taip pat prisideda vieno svarbiausių Lietuvos ekonomikos augimo variklių – eksporto: įvairūs lietuviškų durpių produktai padeda nederlingų kraštų žemėse sužaliuoti parkams, alėjoms, smėlingose zonose leidžia auginti egzotinius vaisius ir augalus.

Eksploatuojami durpynai, iš kurių sukuriama minėta įvairovė produktų, užima 0,3 proc., t. y. 17 tūkst. ha, viso šalies ploto arba 2,16 proc. visų pelkynų.

Durpių įmonių asociacija „Lietuviškos durpės“ vienija 22 narius: durpių gavybos ir perdirbimo įmones, geologinių paslaugų įmones, įrengimų tiekėjus, logistikos paslaugų teikėjus, mokslininkus. Asociacija, kaip aktyvi tarptautinių organizacijų narė, taiko aukščiausius standartus ir geriausią praktiką, vadovaujasi atsakingo durpynų tvarkymo strategijos tikslais, siekia racionaliai naudoti durpynus, užtikrinant jų aplinkosaugos, socialines ir ekonomines funkcijas. Išeksploatavus durpynus, remiantis tvarumo principais, įgyvendinamas pelkių atkūrimas ir apsauga.

Susijusios naujienos

Europos verslas siunčia žinutę pirmininkavimui ES Tarybai...

2023 11 24
Original 5e9f3515 7f43 4928 B09a F663bd5f0f36

Indonezijos parlamentarai apsilankė Lietuvos pramonininkų...

2023 11 24
2023.11.23 In Parlamento Nariai Lpke 3 E1700813752707

Raginame eksportuotojus išsakyti poreikius dėl trūkstamų ...

2023 11 23
Adobestock 32789054 Scaled E1700734019261
Archyvas, Visos naujienos"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"signature":"9874198ac12149bb29a3740491eeb18e","user_id":2,"time":1711471143,"lang":"lt","post__not_in":[3625],"category_name":"Naujienos","tag":"Archyvas, Visos naujienos","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="499">

Įrašykite paieškos frazę: