Lpk Logo Lt

GPAIS yra privaloma: sistemos problemos turi būti sprendžiamos, tačiau „tolerancijos“ laikotarpis baigias

2019 02 01

Pastaruosius metus LPK dėjo maksimalias pastangas tam, kad Aplinkos ministerijos rengiama Vieninga gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinė sistema (GPAIS) atitiktų jos naudotojų poreikius ir lūkesčius. Nepaisant poreikio spręsti pasitaikančius GPAIS veikimo trikdžiusaiškintis rizikas ir kylančius klausimus, pernai startavusia sistema privalu naudotis. Tačiau, kaip rodo Aplinkos ministerijos duomenys, dalis mūsų šalies gamintojų, importuotojų, atliekų darytojų bei tvarkytojų, nevykdo prievolės vesti atliekų apskaitą per GPAIS. LPK siekia padėti verslo bendruomenei užsitikrinti sklandesnį GPAIS veikimą, bet tuo pačiu nori atkreipti jos dėmesį į neigiamas minėtos prievolės nevykdymo pasekmes ir ragina jos laikytis.

GPAIS yra ir bus privaloma naudotis subjektams, kuriems tokią pareigą nustato įstatymai ir juos įgyvendinantys poįstatyminiai teisės aktai. Aplinkos ministerija, pristatydama su GPAIS susijusią informaciją Seimo Aplinkos apsaugos komitete, nurodė, kad praeitų metų pabaigoje apie 21 proc. atliekų darytojų, apie 23 proc. atliekų tvarkytojų ir virš 61 proc. gamintojų ir importuotojų nevykdo apskaitos GPAIS (tikėtina, kad šiandien situacija jau yra pasikeitusi).

LPK atkreipia dėmesį, kad nevykdant prievolės vesti atliekų apskaitą per GPAIS atliekų darytojams ir (ar) tvarkytojams, tai sukelia riziką ir apribojimus išrašyti realų gaminių/pakuočių/atliekų sutvarkymą įrodančius dokumentus, kurie suteikia teisę į mokestinę lengvatą gamintojams ir importuotojams ir tuo pačiu yra pagrindas atsiskaitymui atliekų tvarkytojams už suteiktas atliekų tvarkymo paslaugas. Kitaip tariant, dėl šios situacijos rizikas ir nepatogumus patiria visi sistemos dalyviai.

Be to, pasibaigus naudojimosi GPAIS pereinamajam laikotarpiui, baigiasi dar 2018 m. pradžioje pažadėtas vadinamasis „tolerancijos“ laikotarpis. LPK žiniomis, valstybinės aplinkos apsaugos kontrolės pareigūnai jau vykdo įmonių patikrinimus.

Tokiais atvejais labai svarbu, ar su apskaitos vykdymo problemomis susidūrusios įmonės yra dėjusios pastangas jų sprendimui (kaip vienas iš pavyzdžių – ar apie problemas yra informavusios Aplinkos ministeriją, Aplinkos apsaugos agentūrą), ar piktybiškai/dėl aplaidumo ignoruoja GPAIS ir net nebando joje vesti apskaitos.

LPK visuomet pasisakė už vieningos atliekų apskaitos svarbą ir tiki, jog GPAIS padės skaidrinti atliekų tvarkymo sistemą, tačiau tam būtina išspręsti ir esamus GPAIS trūkumus. Todėl LPK aktyviai dalyvaus Aplinkos ministerijos suformuotoje GPAIS tobulinimo darbo grupėje, abipusio bendradarbiavimo būdu siekiant kokybiškos ir patogios naudojimuisi sistemos.

Susijusios naujienos

Keičiasi Lietuvos pramonininkų konfederacijos administrac...

2024 02 19
Admin Ajax

Europos verslas siunčia žinutę pirmininkavimui ES Tarybai...

2023 11 24
Original 5e9f3515 7f43 4928 B09a F663bd5f0f36

Indonezijos parlamentarai apsilankė Lietuvos pramonininkų...

2023 11 24
2023.11.23 In Parlamento Nariai Lpke 3 E1700813752707
Aplinkosauga, Archyvas, lpk, LPK nariams aktualu, Verslas, Visos naujienos"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"signature":"9874198ac12149bb29a3740491eeb18e","user_id":2,"time":1711471143,"lang":"lt","post__not_in":[2778],"category_name":"Naujienos","tag":"Aplinkosauga, Archyvas, lpk, LPK nariams aktualu, Verslas, Visos naujienos","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="499">

Įrašykite paieškos frazę: