Lpk Logo Lt

ES projektų vykdytojai gyventojams pateikė detalią informaciją apie 350 mln. Lt ES investicijų

2014 12 05

Skaidrumo iniciatyvos „Jonvabaliai“ statistika atspindi, jog daugiausiai informacijos atskleidė projektų vykdytojai iš Kauno, Vilniaus ir Klaipėdos apskričių. Kauno apskrityje užfiksuoti 26 prie iniciatyvos prisijungę projektai, Klaipėdos apskrityje – 16, Vilniaus apskrityje – 14.

Vieno iš iniciatyvos steigėjų, asociacijos „Investors’ Forum“ direktorės Rūtos Skyrienės teigimu, didelis organizacijų, kurios įgyvendina ES lėšomis finansuojamus projektus, susidomėjimas iniciatyva rodo augantį supratimą apie skaidrumo naudą. „ES investicijos – kiekvieno visuomenės nario mokami mokesčiai, todėl projektų vykdytojai turėtų jausti pareigą tinkamai atsiskaityti visuomenei įgyvendinę projektus ES lėšomis. Skaidriomis organizacijomis gyventojai linkę labiau pasitikėti, tai aktualu ir valstybinėms organizacijoms, ir verslui. Skaidrumas prisideda prie konkurencingumo, lojalių klientų išlaikymo bei padeda pritraukti talentingų darbuotojų, todėl kiekviena atsakingai į savo veiklą žiūrinti organizacija turėtų siekti kuo didesnio skaidrumo“, – teigia R. Skyrienė.

Pastebima, jog didelė dalis savanoriškai prisijungiančių projektų užpildo visas skaidrumo deklaracijas ir siekia aukščiausio įvertinimo. Iniciatyvoje šiuo metu yra 21 projektas, kuris yra atskleidęs visą prašomą informaciją ir kuriems yra suteikti trys jonvabaliai, ir 9 projektai, įvertinti 2 arba 1 jonvabaliu.

„Transparency International“ Lietuvos skyriaus direktorius Sergejus Muravjovas mano, jog skaidrumą palaikančių organizacijų pavyzdys paskatins to paties siekti ir kitus ES finansuotų projektų vykdytojus. „Džiugu, kad prie iniciatyvos prisijungia vis daugiau organizacijų, pasiryžusių atsakyti į gyventojams kylančius klausimus ir žmonėms suprantama kalba papasakoti, kaip jos panaudojo mokesčių mokėtojų pinigus. Norėčiau tikėti, kad ši iniciatyva įkvėps dar daugiau organizacijų vadovų ir visuomenės lyderių prisidėti prie skaidrumą skatinančios bendruomenės kūrimo,“ – sako S. Muravjovas.

Iniciatyvos „Jonvabaliai“ veikimas paremtas ne tik projektų vykdytojų, bet ir gyventojų įsitraukimu Visų pirma, tai platforma, skirta patogiai rasti suprantamą informaciją. Antra, prie iniciatyvos prisijungę projektai paskiria kontaktinį asmenį ir įsipareigoja, kad jis atsakys į tiesiogiai besikreipiančius gyventojų klausimus apie projektą. Gyventojams taip pat suteikta galimybė juos dominančius projektus pakviesti prisijungti prie šios skaidrumo iniciatyvos. Skaidrumas pasiekiamas per abiejų pusių įsitraukimą ir dialogą, o „Jonvabaliai“ yra savotiškas įrankis, suteikiantis galimybę šį įsitraukimą ir dialogą padaryti paprastu ir patogiu.

Skaidrumo iniciatyva „Jonvabaliai“ pagrįsta savanorišku veikimu – ES lėšomis finansuojamų projektų vykdytojai pildo deklaracijas, atsakydami į klausimus, kaip ir kur buvo panaudotos ES investicijos. Kuo daugiau deklaracijos dalių užpildoma, tuo daugiau skaidrumą simbolizuojančių jonvabalių skiriama projektui. Užpildant visas tris deklaracijas organizacijai reikia pateikti informaciją ne tik apie projekto tikslą, planuojamus rezultatus, bet ir vykdytus pirkimus, kiek kokie pirkiniai kainavo, nurodyti įmonės akcininkus, paviešinti projekto kaštų ir naudos analizę, papasakoti, kokia organizacijoje yra apibrėžta dovanų politika, etikos kodeksas, kaip valdomos korupcijos rizikos ir t. t.

Savanoriškos skaidrumo iniciatyvos „Jonvabaliai“ steigėjais tapo asociacija „Investors’ Forum“, asociacija „Žinių ekonomikos forumas“, Kauno technologijos universitetas, Lietuvos atsakingo verslo asociacija, Lietuvos pramonininkų konfederacija, Finansų ministerija, Lietuvos verslo darbdavių konfederacija ir „Transparency International“ Lietuvos skyrius.

***

Apie iniciatyvą „Jonvabaliai“

„Jonvabaliai“ – tai savanoriška iniciatyva, skatinanti įmones, įstaigas ar organizacijas pademonstruoti geruosius atsakingo lėšų naudojimo pavyzdžius, siekti didesnio skaidrumo, atsiskaitant už ES lėšomis finansuotus projektus. Iniciatyva taip pat siekiama suteikti galimybę gyventojams daugiau sužinoti apie ES investicijas iš pačių projektų vykdytojų ir paskatinti bendromis pastangomis siekti teigiamų esminių pokyčių skaidrumo srityje. Informaciją projektų vykdytojai gali pateikti, o gyventojai su pateikta informacija susipažinti tinklalapyje www.jonvabaliai.lt. Gyventojai taip pat turi galimybę tinklapyje pakviesti prisijungti prie šios skaidrumo iniciatyvos juos dominančius projektus.

Jonvabaliai simbolizuoja šviesą, skaidrumą ir vidinę energiją. Šie miškų ir pievų gyventojai parodo, kad norint šviesti ir rodyti kelią kitiems nebūtina būti dideliam ar turėti daug resursų. Lygiai taip pat maži ir paprasti žingsneliai veda skaidrumo link.

Susijusios naujienos

Europos verslas siunčia žinutę pirmininkavimui ES Tarybai...

2023 11 24
Original 5e9f3515 7f43 4928 B09a F663bd5f0f36

Indonezijos parlamentarai apsilankė Lietuvos pramonininkų...

2023 11 24
2023.11.23 In Parlamento Nariai Lpke 3 E1700813752707

Raginame eksportuotojus išsakyti poreikius dėl trūkstamų ...

2023 11 23
Adobestock 32789054 Scaled E1700734019261
Archyvas, Visos naujienos"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"signature":"9874198ac12149bb29a3740491eeb18e","user_id":2,"time":1711471143,"lang":"lt","post__not_in":[4114],"category_name":"Naujienos","tag":"Archyvas, Visos naujienos","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="499">

Įrašykite paieškos frazę: