Lpk Logo Lt

Didžiausios darbdavių organizacijos susitarė dėl pameistrystės: siekia proveržio sprendžiant darbo rinkos problemas

2019 04 19

Siekiant spręsti kvalifikuotų darbuotojų trūkumo problemą ir paskatinti verslui reikalingų specialistų rengimą, didžiausios Lietuvos verslo organizacijos pasirašė susitarimą dėl pameistrystės įgyvendinimo modelio. Didžiausios šalies darbdavius vienijančios organizacijos numato, kad tiesioginis jų narių įsitraukimas į specialistų rengimą padės sėkmingiau spręsti darbo rinkos problemas – geriau suderinti darbo rinkos paklausą su kvalifikuotų darbuotojų pasiūla, o kartu prisidės prie spartesnės ekonominės ir socialinės įtraukties, sudarys palankesnes sąlygas didinti šalies produktyvumą ir konkurencingumą.

Pasak Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidento Gintauto Kvietkausko, profesinio mokymo forma, kuomet specialisto mokymas pagal pameistrystės darbo sutartį vyksta realioje darbo vietoje, Lietuvoje įsivažiuoja nepakankamai sparčiai, nors ją teigiamai vertina visi proceso dalyviai: darbdaviai, profesinio mokymo įstaigos ir naujai parengti specialistai.

„Šiuo susitarimu visos didžiausios Lietuvos verslo bendruomenę vienijančios organizacijos įtvirtina bendrą pameistrystės sampratą ir savo ruožtu stengsis, kad ji įsibėgėtų Lietuvoje. Šiuo dokumentu siekiame suteikti svarbų postūmį tam, kad rastųsi palanki ekosistema šiai darbo ir mokymosi formai, kuri vakarų Europoje yra tikrai sėkminga”, – sako G. Kvietkauskas.

Susitarime pažymima, kad esamos finansinės pameistrystės paskatos neskatina darbdavių ir profesinio mokymo įstaigų aktyviau įsitraukti į procesą. Siekdamos intensyvios pameistrystės modelio plėtrą šalyje, Lietuvos darbdavių organizacijos pabrėžia, kad labai svarbu reglamentuoti ir užtikrinti finansines naudas visoms suinteresuotoms pusėms.

Tarp numatytų naudų pameistriui įvardijamas mokymosi metu gaunamas darbo užmokestis/pameistrystės stipendija. Mokymo įstaigas aktyviau įsitraukti į šia mokymo forma skatintų mažesnės praktinio mokymo medžiagų sąnaudos, didesnis vieno asmens mokymo įkainis bei iki 25 proc. didesnės paskatos iš valstybės biudžeto, o darbdavį – 40 proc. mažesni pameistrio kaštai. Nauda valstybei – daugiau su darbo santykiais susijusių mokesčių bei didesni mokesčiai per išaugusį vartojimą.

Susitarime įtvirtinta, kad pameistrystės forma organizuojamas mokymas ne mažiau 70 proc. laiko turės vykti specialisto darbo vietoje, o didžiausias prioritetas, sudarant pameistrystės darbo sutartį, teiktinas asmenims, jau turintiems profesinę arba aukštojo mokslo kvalifikaciją.

„Šis susitarimas – tai įrodymas Vyriausybei ir suinteresuotoms ministerijoms, kad verslo bendruomenė vienodai supranta pameistrystės modelį, įgyvendinimo principus ir yra pasiruošusi aktyviam dialogui siekiant sukurti visas suinteresuotąsias puses motyvuojančią aplinką”, – teigia G. Kvietkauskas.

Susitarimą pasirašė Asociacijos „Investors‘ Forum“ valdybos pirmininkas Rolandas Valiūnas, Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentas Benediktas Juodka, Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis, Lietuvos prekybos pramonės ir amatų rūmų asociacijos prezidentas Benjaminas Žemaitis, Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus, Vokietijos ir Baltijos šalių prekybos rūmų vykdantysis valdybos narys Florian Schröder.

Pridedama:

Pameistrystės koncepcija;

Susitarimas dėl pameistrystės modelio įgyvendinimo šalyje 

Susijusios naujienos

Europos verslas siunčia žinutę pirmininkavimui ES Tarybai...

2023 11 24
Original 5e9f3515 7f43 4928 B09a F663bd5f0f36

Indonezijos parlamentarai apsilankė Lietuvos pramonininkų...

2023 11 24
2023.11.23 In Parlamento Nariai Lpke 3 E1700813752707

Raginame eksportuotojus išsakyti poreikius dėl trūkstamų ...

2023 11 23
Adobestock 32789054 Scaled E1700734019261
Archyvas, Darbo rinka, Pameistrystė, Pranešimai žiniasklaidai, susitarimas, Visos naujienos"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"signature":"9874198ac12149bb29a3740491eeb18e","user_id":2,"time":1711471143,"lang":"lt","post__not_in":[2702],"category_name":"Naujienos","tag":"Archyvas, Darbo rinka, Pameistryst\u0117, Prane\u0161imai \u017einiasklaidai, susitarimas, Visos naujienos","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="499">

Įrašykite paieškos frazę: