Lpk Logo Lt

Dalykinė kalba atveria ar uždaro duris?

2016 08 24

Taisyklinga, stilinga savo profesinės srities kalba – neatsiejama verslininko įvaizdžio dalis. Kaip ir kitų etiketo normų laikymasis – aprangos kodo, tinkamo elgesio. Iš kalbėsenos ir neverbalinių savybių sprendžiama apie verslininko išprusimą, kompetenciją, pagarbą pašnekovui. Tinkamai rengtis ir elgtis viešoje erdvėje jau išmokome (nes matome to naudą atstovaujamam verslui), bet dar nesuvokiame, kad dalykinės kalbos normų išmanymas ir paisymas irgi lemia, kaip mus priima verslo aplinkoje.

Dažnas iš mūsų nežino kalbos normų taisyklių, nesuvokia, kokią riziką verslui kelia šių normų nepaisymas. Nemokame atskirti taisyklingai parašyto teksto nuo klaidingai parašyto teksto, nereikalaujame kokybiškos kalbos iš savo darbuotojų ar vertimų biurų. Tai formuoja bauginančią tendenciją, kad ir darbuotojai, ir vertimų biurai mažiau dėmesio skirs kokybei, konkuruos vien mažindami kainas, taigi kentės ir kokybė. Ar Jums tai priimtina?

Kalbėdami viešai kai kurie žmonės mėgsta į lietuvišką tekstą manieringai įterpti angliškų žodžių ar frazių: „Dirbu full time‘u“ (= visu etatu), „Metiniuose reportuose pateikiama visų ES šalių statistika“ (= metinėse ataskaitose), „Šiuo metu freelancinu“ (= esu laisvai samdomas darbuotojas ar pan.). Kalbėtojai nori pademonstruoti savo anglų kalbos išmanymą ar nesąmoningai pavartoja šiuos žodžius, nepaisydami lietuvių kalbos taisyklingumo ir viešojo kalbėjimo etiketo.

Kartais vienas žodis, frazė ar ne vietoje padėtis kablelis gali lemti teismo proceso, konkurso ar kito verslo proceso baigtį (pavyzdžiui, panašiai skambančios frazės „sudaryti sandorius bendrovės vardu“ ir „daryti pareiškimus bendrovės vardu“ turi skirtingą teisinę reikšmę). Dėl to ypač svarbu išmanyti kalbos taisykles yra žmonėms, rengiantiems įgaliojimus, sutartis, raštus ir kitus oficialius dokumentus. Dokumentuose negali likti jokių netikslumų ar dviprasmybių. Būtina įvertinti sąvokų, terminų skirtumus, kad vėliau nereikėtų aiškintis, ką norėta pasakyti vienu ar kitu žodžiu.

Gresia net ir piniginės baudos

Viešoje erdvėje netyla kelių visiškai skirtingas nuomones turinčių asmenų diskusijos apie lietuvių kalbos puoselėjimą. Vieni bando neigti taisykles ir visus kalbai gresiančius pavojus. Kiti atvirkščiai – stengiasi nė per žingsnį nenutolti nuo klasikinių principų ir taisyklių. Ne visos kalbos klaidos yra netoleruotinos, kai kurioms iš jų priskirtina tik rekomendacija „vengti“.

Verslo įmonės turėtų atminti, kad egzistuoja ir piniginės baudos už lietuvių kalbos taisyklių ir normų nesilaikymą. Administracinių teisės pažeidimų kodeksas numato, jog už didžiąsias kalbos klaidas, kaip ir kitų VLKK nutarimų nesilaikymą, Valstybinė kalbos inspekcija gali skirti nuo 86 iki 434 Eur baudą. Visgi didžiausia žala verslui – tai prastas verslo partnerių ir klientų įspūdis apie įmonę.

Dažniausios klaidos

Išskirtino trys didelės verslo kalboje dažniausiai pasitaikančių klaidų grupės – tai žodyno ir žodžių sandaros, linksnių ir prielinksnių vartojimo bei veiksmažodžių formų klaidos.

Žodyno klaidos pastaraisiais metais dažniausiai susijusios su anglų kalbos įtaka – pavyzdžiui, tokios svetimybės kaip „ofisas“ (= įstaiga, biuras ar pan.), „sponsorius“ (= rėmėjas), „apart“ (= be to) yra atkeliavusios iš vakarų, o anksčiau dažnai vartoti rusiški terminai iš vartosenos jau baigia išnykti. Tiesa, visa dar gajūs įvairūs vertiniai „kaip taisyklė“ (= paprastai), „kas liečia“ (dėl) ir kt.

Pasikartojanti verslo kalbos klaida – linksnių ir prielinksnių vartojimas. Pavyzdžiui, „kilo nauji klausimai“ (= klausimų), „susirinko posėdžiui“ (= į posėdį), „vyko aukštame lygyje“ (= buvo aukšto lygio), „projektą siūloma imti už pagrindą“ (= pagrindu), „kilo ginčas apie pelno paskirstymą“ (= dėl pelno paskirstymo).

Dažnai verslininkai dar nėra įsisavinę skirtingų veiksmažodžių formų vartojimo: „savaitę dirbsime, kad suskaičiuoti nuostolius“ (= kad suskaičiuotume), „komplektuojančios detalės“ (= komplektuojamosios), „kuo remiantis laikraštis skelbia“ (= remdamasis).

Patarimai – ir internete

Ne tik verslo lyderiai, bet ir eiliniai specialistai, puikiai įvaldę savo darbo sritį, dažnai būna labai atitolę nuo lietuvių kalbos reikalavimų, tad nežino ir nesirūpina savo kalba. Aktyviai ir nuosekliai nepopuliarinant taisyklingos lietuvių kalbos, daugelis neturi žinių, kur būtų galima pasitikrinti, ieškoti dominančios informacijos.

Per pastarąjį dešimtmetį įvairios valstybinės ir mokslo įstaigos, institucijos pasinaudodamos ES struktūriniais fondais ar valstybės lėšomis sukūrė ne vieną puikų įrankį ir beveik visi jie yra nemokami. Atsakymus į daugelį su kalba, vertimais susijusių klausimų galima rasti žodyne „Eurovoc“, „Terminų banke“, „Kanceliarinės kalbos patarimuose“, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos svetainėje ir t. t. Verta paminėti ir kalbininkus profesionalus, dirbančius prie tokių naudingų komercinių įrankių kaip „Tildės Biuras“, „Juodos avys“ ir kt.

Taisyklinga dalykinė kalba padeda išvengti nesusipratimų, užtikrina sklandžią komunikaciją ir susikalbėjimą, kuris labai svarbus bet kokiam verslui. Kalbos normų paisymas rodo, kad rūpinatės savo įmonės prestižu. Tad taisyklinga rašomoji ir šnekamoji kalba turėtų būti kiekvieno save ir kitus gerbiančio verslininko siekiamybė.

ArsLibri_GM2Informaciją parengė UAB „Ars libri“, aukščiausios kvalifikacijos ekspertų, vienijamų tų pačių vertybių – meilės savo darbui ir savo kalbai – komanda, vertimo ir vertėjavimo paslaugas valstybės ir verslo lyderiams teikianti jau kone 20 metų.

Susijusios naujienos

Europos verslas siunčia žinutę pirmininkavimui ES Tarybai...

2023 11 24
Original 5e9f3515 7f43 4928 B09a F663bd5f0f36

Indonezijos parlamentarai apsilankė Lietuvos pramonininkų...

2023 11 24
2023.11.23 In Parlamento Nariai Lpke 3 E1700813752707

Raginame eksportuotojus išsakyti poreikius dėl trūkstamų ...

2023 11 23
Adobestock 32789054 Scaled E1700734019261
Archyvas, Visos naujienos"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"signature":"9874198ac12149bb29a3740491eeb18e","user_id":2,"time":1711471143,"lang":"lt","post__not_in":[3622],"category_name":"Naujienos","tag":"Archyvas, Visos naujienos","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="499">

Įrašykite paieškos frazę: