Lpk Logo Lt

Akcizo dyzelinui didinimas – smūgis šalies verslui

2017 10 13

Lietuvos pramonininkų konfederacija susitikime su Finansų ministru išsakė nepritarimą Finansų ministerijos parengtam projektui, kuriuo numatoma didinti dyzelino akcizą iki 347 €/1000 l. Projektas trečiadienį, spalio 11 d., buvo svarstomas Vyriausybės posėdyje, kuriame, nežiūrint išsakytų objektyvių argumentų, pritarta tolesniam akcizų didinimui. Lietuvos pramonininkų konfederacija, reikšdama Lietuvos pramonės įmonių ir transporto paslaugas teikiančio verslo nuomonę, nepalaiko tokių žingsnių ir mano, kad tai nepagrįstai lėtins verslo plėtrą ir mažins konkurencingumą.

Kaip teigia Erlandas Mikėnas, Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentas, „degalų akcizo padidinimas būtų rimtas smūgis pirmiausia Lietuvos vežėjams automobiliais. O tai yra solidus šalies ekonomikos sektorius. Jame dirba daugiau nei 100 tūkst. darbuotojų, jis sukuria apie 6 proc. šalies bendrojo produkto. Argi, blogindama sąlygas šiam sektoriui, valstybė nori kenkti pati sau?“

Ministerijos rengiamame projekte nėra detalizuota, tačiau galima manyti, kad būtent 347€/1000 l dydis, o ne koks kitas dydis, pasirinktas siekiant jį suvienodinti su Lenkijoje taikomu dydžiu. Toks lygio suvienodinimas nėra visiškai tvarus dėl vienos esminės priežasties – valiutų kurso svyravimo.

Didelę dalį dyzelino pardavimų Lietuvoje sudaro Lietuvos ir kitų šalių tranzitinis krovininis transportas. Rinkos dalyvių duomenimis, šis skaičius siekia ne mažiau nei 20 % visų dyzelino pardavimų Lietuvoje.  LPK skaičiavimais, atitinkamai į biudžetą būtų nesurenkama 90 mln. eur. Ši suma gali būti dar didesnė, kadangi kitais metais akcizo tarifas dyzelinui didėja Latvijoje, dėl ko Lietuvoje suvartojimas galėtų išaugti, pritraukiant dalį Latvijoje bakus pildžiusio transporto. Šis efektas pilna apimtimi nebūtų pajaustas pakėlus akcizą Lietuvoje, nes didesnė dalis degalų pardavimų tektų Lenkijai.

Žemesnis akcizo tarifas nei kaimyninėse valstybėse yra itin naudingas Lietuvai – degalus nupirkęs ir Lietuvoje mokesčius sumokėjęs krovininis transportas Lietuvoje neužsibūna ir išvažiuoja į kitas valstybes.

Lenkijos ir Lietuvos degalų kainų santykis yra ypač aktualus ne tik Lietuvos, bet ir Estijos, Latvijos krovininio transporto sektoriams, kurie itin jautrūs net ir mažiems degalų kainų skirtumams. Prieš priimant sprendimą didinti akcizą dyzelinui, būtina tinkamai įvertinti su Lenkijos zloto kurso svyravimu susijusias rizikas, ypač – galimą ženklų Lietuvos degalų pardavimų sumažėjimą, o kartu – ir biudžeto pajamų iš akcizų ir PVM surinkimo mažėjimą, kritus degalų pardavimui Lietuvoje.

Pvyzdžiai Europoje rodo, kad pigesni degalai  neturi neigiamos įtakos valstybės biudžetui, pavyzdžiui, analizuojant Liuksemburgo patirtį.  Tai pigiausių degalų valstybė regione. Visi vežėjai stengiasi važiuoti pro šią šalį ir pilasi pilnus bakus degalų, o valstybė gauna didžiulę naudą. Įvertinus Lietuvos geografinę padėtį, mes galėtume būti mūsų regiono „Liuksemburgas“. Lietuva taptų patrauklesnė užsienio vežėjams, didėtų tranzitiniai transporto srautai ir pravažiuojantys sunkvežimiai degalų pas mus piltų gerokai daugiau negu dabar. Deja, norima eiti priešinga kryptimi – didinti degalų kainas, bloginti sąlygas Lietuvos vežėjams.

Lietuvos pramonininkų konfederacija atsakingai pareiškia, kad degalų akcizo didinimas būtų rimtas smūgis Lietuvos verslui, ypač vežėjams, prieštaraurų siekiui skatinti šalies verslą konkurencingai veikti eksporto rinkose

Susijusios naujienos

Europos verslas siunčia žinutę pirmininkavimui ES Tarybai...

2023 11 24
Original 5e9f3515 7f43 4928 B09a F663bd5f0f36

Indonezijos parlamentarai apsilankė Lietuvos pramonininkų...

2023 11 24
2023.11.23 In Parlamento Nariai Lpke 3 E1700813752707

Raginame eksportuotojus išsakyti poreikius dėl trūkstamų ...

2023 11 23
Adobestock 32789054 Scaled E1700734019261
Akcizo mokestis, Archyvas, Pranešimai žiniasklaidai, Visos naujienos"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"signature":"9874198ac12149bb29a3740491eeb18e","user_id":2,"time":1711471143,"lang":"lt","post__not_in":[3262],"category_name":"Naujienos","tag":"Akcizo mokestis, Archyvas, Prane\u0161imai \u017einiasklaidai, Visos naujienos","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="499">

Įrašykite paieškos frazę: