Lpk Logo Lt

Verslo taryba įvertino siūlymus didinti gynybos finansavimą: pasirinktas konkretus variantas

2024 03 19

Lietuvos kariuomenės nuotrauka

Apsvarsčiusi š. m. kovo 18 dieną ministrės pirmininkės Ingridos Šimonytės ir Lietuvos finansų ministerijos Trišalėje taryboje pateiktus gynybos finansavimo didinimo modelius, Lietuvos Verslo taryba (vienijanti asociaciją „Investors‘ Forum“, Lietuvos pramonininkų konfederaciją, Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociaciją ir Lietuvos darbdavių konfederaciją) reiškia palaikymą variantui, numatančiam pridėtinės vertės mokesčio (PVM) didinimą vienu procentiniu punktu, tokiu būdu tikintis surinkti papildomus 298 mln. eurų, bei pelno mokesčio didinimą taip pat vienu procentiniu punktu, tokiu būdu tikintis papildomai surinkti 122 milijonus eurų.

Kaip pažymima Lietuvos Verslo tarybos rašte Vyriausybei, toks papildomų pajamų šalies gynybai finansuoti surinkimo modelis būtų visuotinai teisingas – prie gynybos išlaidų finansavimo prisidėtų ir gyventojai, ir Lietuvoje veikiantis verslas.

Taip pat Verslo taryba pabrėžia, kad šis papildomas gynybos finansavimas turėtų veikti ribotą laiką – iki 2030 metų sausio 1 d.

Be to, pažymima, kad verslas pats imasi iniciatyvų siūlyti Vyriausybei numatyti gynybos finansavimui didesnes lėšas, nei diskutuojama dabar, todėl pritaria subalansuotam mokesčių didinimui, kaip nurodyta aukščiau. Tačiau, akcentuojama, kad didžiausios įplaukos į biudžetą gaunamos ne padidinus mokesčius, bet užtikrinus konkurencingesnę investicinę ir verslo aplinką, ypač kai geopolitinės sąlygos iš esmės stabdo investicijų augimą.

Kitų variantų įgyvendinimui, Verslo tarybos įsitikinimu:

  • trūksta finansinio pagrįstumo, t. y. papildomų pinigų būtų surinkta per mažai (pvz., didesnis pelno mokesčio didinimas būtų netvarus bei akivaizdžiai kenktų Lietuvos konkurencingumui ir investiciniam klimatui);
  • gali stokoti pakankamo politinio palaikymo, pavyzdžiui, mokesčių reformos klausimo grąžinimas;
  • gali būti vertinami kaip itin socialiai nejautrūs (lengvatų, pavyzdžiui, vaistams ar šildymui naikinimas, GPM lengvatų atsisakymas);
  • gali būti žalingi investiciniam klimatui ir/ar ekonomikos augimui.

Taip pat Lietuvos Verslo taryba siūlo užsibrėžti ambicingesnį gynybos finansavimo didinimą, papildomai atsisakant dviejų nedarbo dienų pasirinktinai (šiuo metu Lietuva yra viena iš daugiausiai nedarbo dienų turinti valstybė). Verslo taryba atkreipia dėmesį, kad per vieną darbo dieną Lietuvoje sukuriama apie 180 mln. eurų BVP.

Verslo tarybos kreipimesi taip pat siūloma Krašto apsaugos ministerijos užsakymus prioriteto tvarka nukreipti Lietuvos gamintojams ir skatinti bei remti gynybos pramonės vystymąsi Lietuvoje.

Kreipimesi pažymima, kad Lietuvos Verslo taryba, matydama geopolitines grėsmes bei vertindama jų poveikį šalies investiciniam klimatui, netrukus žada pasiūlyti ir kitų, nemokestinių priemonių šalies gynybai sparčiai stiprinti planą.

Susijusios naujienos

LPK susitikime su ILTE aptartos verslui teikiamo finansav...

2025 01 08
2025.01.07 Foto Su Ilte Lpke

Eurokomisaras Andrius Kubilius susitiko su LPK Gynybos ko...

2024 12 23
Img 0478

V. Janulevičius. Kad tik nenusibaustume patys

2024 11 12
Guy Bianco Iv W6fcmhvfqby Unsplash
finansavimas, gynyba, Mokesčiai, Verslo taryba"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"signature":"9874198ac12149bb29a3740491eeb18e","user_id":2,"time":1711471143,"lang":"lt","post__not_in":[4609],"category_name":"Naujienos","tag":"finansavimas, gynyba, Mokes\u010diai, Verslo taryba","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="10">

Įrašykite paieškos frazę: