Lpk Logo Lt

Verslo atstovai: norint laimėti darbo jėgos iš Baltarusijos, reaguoti reikia jau dabar

2020 09 09

Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) ir asociacija „Investuotojų forumas“ pateikė bendrą kreipimąsi į Lietuvos Respublikos Vyriausybę dėl  palengvintų atvykimo sąlygų suteikimo  IT specialistams ir kitų sričių darbuotojams, taip sudarant kuo palankesnes sąlygas pritraukti Baltarusijos kvalifikuotą darbo jėgą ir investicijas į Lietuvą.

Dabartinė situacija

„Verslas (daugiausiai IT sektorius) Baltarusijoje dabar aktyviai svarsto galimybę persikelti į Vakarus, kur tikisi surasti palankesnes ir saugesnes sąlygas darbui ir verslui plėtoti.  Mūsų žiniomis,  IT sektorius Baltarusijoje sukuria apie 6 proc. BVP, o šalyje iš viso veikia apie 1500 šios srities įmonių. Įmonės Lietuvoje gavo daug užklausų tiesiogiai iš įmonių, verslo asociacijų ir  ambasados  dėl galimybių persikelti į Lietuvą. Turime taip pat atsižvelgti  į aukštos kvalifikacijos darbuotojų trūkumą Lietuvoje. Tokių specialistų  įsiliejimas į  mūsų darbo rinką paskatintų kurti aukštą pridėtinę vertę  Lietuvoje“, – pažymi LPK prezidentas Vidmantas Janulevičius.

Pasak LPK prezidento, reikalingi skubūs sprendimai, o kol kas ir pats atsakas iš Lietuvos nėra pakankamai koordinuotas. Pagal kompetenciją, „Investuok Lietuvoje“ parengė 6 žingsnių programą, kurioje yra aprašoma dabartinė padėtis dėl darbo jėgos ir verslo migracijos į Lietuvą.

Kreipimosi autoriai teigia, kad ypač būtina užtikrinti finansinių paslaugų prieinamumą. Pastebima, kad šios šalies piliečiams sudėtinga net atsidaryti banko sąskaitas Lietuvoje. Taip pat kyla iššūkių asmenims gauti leidimus gyventi, o verslams kyla iššūkių dėl mokesčių administravimo sistemos ir trūkstamo konsultavimo jiems.

Pasiūlymai orientuoti į aukštos kvalifikacijos specialistus

Įvertinus šios srities specialistų trūkumą Lietuvoje, siūloma pirmiausia sudaryti išskirtines sąlygas IT srities specialistams atvykti ir dirbti Lietuvos Respublikoje, įvedant jiems tik minimalius kvalifikacinių dokumentų reikalavimus, jeigu specialistai turi 1–1,5 m. darbo patirtį.

Bendradarbiaujant su verslo asocijuotomis struktūromis Užimtumo tarnyba turėtų skubos tvarka parengti aukštos kvalifikacijos specialistų pritraukimo ir įdarbinimo lengvatinėmis sąlygomis tvarką, o Migracijos departamentas turėtų skubos tvarka parengti tvarkas, kurios numatytų galimybę šių specialistų šeimoms atvykti į Lietuvą lengvatinėmis sąlygomis, numatyti galimybę visus reikiamus dokumentus dėl leidimų laikinai gyventi Lietuvoje tvarkyti Lietuvos Respublikos diplomatinėse atstovybėse ir konsulinėse įstaigose.

Organizacijos taip pat siūlo palengvinti įmonių registravimo sąlygas Lietuvoje, peržiūrint Pinigų plovimo ir prevencijos įstatymo ir kitų teisės aktų nuostatas, kad šios įmonės galėtų atidaryti sąskaitas Lietuvoje, ir svarstyti, kokius sprendimus dėl kalbų mokymosi, vaikų mokyklų ir šeimos narių įsidarbinimo gali pasiūlyti Lietuva.

Konkurencija dėl specialistų vyksta jau dabar – eilėje jau stovi Lenkija, Skandinavijos valstybės, Ukraina. Lietuva praeityje pražiopsojo vieną srautą – Ukrainoje vykstant neramumams, Vokietija visiškai atidarė savo darbo rinką ir dėl to daug laimėjo. 

Iš Baltarusijos verslas traukiasi, tik neapsisprendęs, kur

Pastarojo mėnesio patirtis rodo, kad verslai ir net Baltarusijoje veikiančios kontoros jau kreipiasi į Baltijos šalių teisės ekspertus prašydamos persamdyti teisininkus, galinčius konsultuoti migracijos politikos, mokesčių, įmonių steigimo nacionaliniais klausimais. Tai yra indikacija, kad verslas iš Baltarusijos traukiasi į Vakarus, tik dar nėra apsisprendęs, kur tiksliai.

„Centrinė ir Rytų Europa pradėjo lenktynes dėl patrauklaus verslo iš Baltarusijos. Šios šalies verslininkai aktyviai domisi rinkomis ir renkasi palankiausią valstybę. Aktualiausi klausimai yra migracijos politika, užsieniečių įdarbinimas ir su darbu Lietuvoje susiję klausimai. Taip pat išskirtume mokesčių ir paramos verslui klausimus, nes jie kol kas yra sudėtingiausi. Įvairūs nacionaliniai ir Europos Sąjungos ribojimai yra nepatrauklūs baltarusiams dėl ilgų finansinių operacijų, pinigų plovimo prevencijos. Tačiau panaši situacija galioja visoje Europoje ir turbūt būtų sveika mūsų Vyriausybei įvertinti, galbūt greita teisės aktų peržiūra galėtų būti tai, kas padėtų Lietuvai laimėti lenktynes dėl Baltarusijos verslo“, – pažymi organizacijoms teisinės aplinkos analizę ruošti padėjusios advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ partneris Miroslav Nosevič.

LPK ir „Investuotojų forumas“ atkreipia dėmesį, kad į pateiktus pasiūlymus Vyriausybė žiūri palankiai – trečiadienį vykusio posėdžio metu pažymėta, kad tam tikrų veiksmų jau yra imamasi, o į kitus bus atsižvelgiama ir ieškoma, kaip juos įgyvendinti.

Susijusios naujienos

Keičiasi Lietuvos pramonininkų konfederacijos administrac...

2024 02 19
Admin Ajax

Europos verslas siunčia žinutę pirmininkavimui ES Tarybai...

2023 11 24
Original 5e9f3515 7f43 4928 B09a F663bd5f0f36

Indonezijos parlamentarai apsilankė Lietuvos pramonininkų...

2023 11 24
2023.11.23 In Parlamento Nariai Lpke 3 E1700813752707
Archyvas, Baltarusija, Investuotojų forumas, lpk, Pranešimai žiniasklaidai, Verslas, Visos naujienos"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"signature":"9874198ac12149bb29a3740491eeb18e","user_id":2,"time":1711471143,"lang":"lt","post__not_in":[2301],"category_name":"Naujienos","tag":"Archyvas, Baltarusija, Investuotoj\u0173 forumas, lpk, Prane\u0161imai \u017einiasklaidai, Verslas, Visos naujienos","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="499">

Įrašykite paieškos frazę: