Lpk Logo Lt

PPO generalinis direktorius su Lietuvos pramonininkų konfederacijos atstovais aptarė tarptautinės prekybos iššūkius

2018 11 20

Antradienį Vilniuje oficialaus vizito atvykęs Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) generalinis direktorius Roberto Azevedo po susitikimo su Lietuvos prezidente Dalia Grybauskaite lankėsi pagrindines pramonės šakas vienijančioje Lietuvos pramonininkų konfederacijoje (LPK). Susitikime su verslo atstovais buvo aptarti tarptautinės prekybos iššūkiai ir problemos, su kuriomis susiduria mažesnės, į eksportą orientuotos šalys, tokios kaip Lietuva.

Kalbėdamas apie PPO vaidmenį ir reikšmę Lietuvos verslui, LPK prezidentas Robertas Dargis pabrėžė, kad ji svarbi mūsų įmonėms, nes siekia taisyklėmis grindžiamos ir sąžiningos prekybos aplinkos, siekiančios užtikrinti vienodas prekybos sąlygas, kovojančios prieš diskriminaciją bei protekcionizmą.

„PPO yra svarbi daugiašalės prekybos taisyklių kūrėja. Kartu su ja turime įvertinti pasaulyje vykstančias permainas ir drauge keistis, kad sistema sugebėtų įveikti šiandieninės pasaulinės ekonomikos iššūkius ir vėl tarnautų kiekvienam. Modernizavimo procesas turėtų sustiprinti šią organizaciją ir leistų veiksmingiau reaguoti į šiandienines realijas“, – apie PPO reformų būtinybę kalbėjo R. Dargis.

Pasak R. Azavedo, akivaizdu, kad PPO yra iškilusi būtinybė reformuotis: „Šiuo klausimu verda svarbios diskusijos ir, suprantama, yra įvairių nuomonių apie tai, kaip ši reforma turėtų vykti“.

Didelį verslo susirūpinimą, pasak LPK atstovų, kelia didžiųjų pasaulio valstybių viena kitai įvedinėjamų baudžiamųjų muitų galimos pasekmės. LPK prezidentas akcentavo, kad vienašališkos šalių priemonės yra grėsmingos, vedančios prie atsakomųjų priemonių. ES ekonomika yra tampriai integruota pasaulinėse vertės grandinėse ir priklauso nuo nuspėjamos, taisyklėmis pagrįstos tarptautinės prekybos – importo ir eksporto – todėl atskirų valstybių sprendimai, pasak jo, gali būti didelė grėsmė ES ir Lietuvai.

„Akivaizdu, kad muitų ribojimų ir prekybos karų keliamas grėsmes ir padarinius galime įveikti tik pasitelkdami tarptautines struktūras. Dvišaliais santykiais tokios masto klausimų sureguliuoti nepavyks“, – teigė PPO generalinis direktorius.

Azavedo atkreipė dėmesį ir į tai, kaip tarptautinės ekonomikos žaidimo taisykles keičia kai kurie jos dalyviai. Kaip pavyzdį pateikė Kiniją, kurios ekonomika, pasak jo, veikia savaip ir jos negalima sureguliuoti pagal iki šiol visiems įprastas taisykles.

Susitikime iškelta geopolitiniais motyvais paremtų Rusijos taikomų prekybos apribojimų problematika: kaip svarbi problema įvardyta iš Rusijos pusės taikoma dviguba kainodara energijai imliems sektoriams, atkreiptas dėmesys į politinėmis priežastimis grįstą sertifikatų anuliavimą „Akmenės cementui“, keltas klausimas dėl PPO teismo priimto sprendimo dėl lietuviškos kiaulienos produktų eksporto į Rusiją uždraudimo (kuris iš pradžių buvo grįstas sanitarinėmis priežastimis, o vėliau perkvalifikuotas į politinį embargą).

Taip pat buvo aptarti intelektinės nuosavybės apsaugos ir reguliavimo klausimai, pabrėžta subsidijų ir valstybinių įmonių klausimams PPO skiriamo dėmesio svarba.

„Apie visas šias problemas jau seniai kalba mūsų verslas. Pavyzdžiui, subsidijų ir valstybinių įmonių veiksniai apibūdinami kaip labiausiai prisidedantys prie prekybos iškraipymo. Šių problemų išsprendimas leistų sukurti vienodas sąlygas, o tai yra pagrindinė priemonė mažesnėms, į eksportą orientuotoms šalims, tokioms kaip Lietuva”,  – sakė LPK prezidentas.

Po apsilankymo LPK PPO generalinis direktorius diskusiją pratęsė Užsienio reikalų ministerijos organizuotoje konferencijoje „Global Trade – what is in it for us?“.

Panelinėje diskusijoje LPK viceprezidentas Vidmantas Janulevičius kartu su PPO atstovu, ES prekybos komisare Cecilia Malmstrom, ministru Linu Linkevičiumi, Suomijos užsienio prekybos ir vystymosi ministre Anne-Mari Virolainen ir kitais garbiais svečiais dalinosi įžvalgomis apie pasaulinių prekybos tendencijų poveikį verslui ir piliečiams.

 

G. Morkio nuotr.

(Užsienio reikalų ministerijos nuotr.)

 

 

Susijusios naujienos

Keičiasi Lietuvos pramonininkų konfederacijos administrac...

2024 02 19
Admin Ajax

V. Janulevičius: Kas atsitiko su Estija ir kokias pamokas...

2024 02 06
Woman Writing In A Notebook

E. Stonkutė: Kaip konfliktas Raudonojoje jūroje gali pave...

2024 01 05
Egle Stonkute 2 Scaled 1
Archyvas, ekonomika, lpk, Pranešimai žiniasklaidai, Prekyba, Verslas, Visos naujienos"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"lang":"lt","post__not_in":[2845],"category_name":"Naujienos","tag":"Archyvas, ekonomika, lpk, Prane\u0161imai \u017einiasklaidai, Prekyba, Verslas, Visos naujienos","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="501">

Įrašykite paieškos frazę: