Paskelbta Europos konkurencingumo ataskaita: raginama imtis „radikalios ir greitos“ pertvarkos
Europos Komisija prieš metus paprašė buvusio Europos centrinio banko vadovo ir Italijos ministro pirmininko Mario Draghi parengti ataskaitą apie tai, kaip Europos Sąjunga (ES) turėtų išlaikyti ekologiškesnę, skaitmeninę ir konkurencingą ekonomiką didėjančios pasaulinės trinties metu ir ko reikia Bendrijai, kad ji būtų pajėgi konkuruoti su Kinija ir JAV.
Šiandien pristatydams ataskaitą Briuselyje, M. Draghi akcentavo, kad ES reikia kur kas labiau koordinuotos pramonės politikos, greitesnių sprendimų ir didžiulių investicijų, jei ji nori ekonomiškai žengti koja kojon su Jungtinėmis Valstijomis ir Kinija. Buvęs Italijos ministras pirmininkas siūlo „radikalius pokyčius“, kalba apie prieštaringų euroobligacijų naudojimą; siūlo, kad dekarbonizavimo ir konkurencingumo planas galėtų apimti apsaugines prekybos priemones. Anot M. Draghi, esamos ES Sutarties priemonės turėtų būti taikomos kaip įmanoma plačiau, siekiant subalansuoti balsavimą kvalifikuota balsų dauguma visose Tarybos politikos srityse, atsisakant sistemos, leidžiančios atskiroms vyriausybėms vetuoti ekonomikos ar užsienio politikos planus.
„Europos ekonomika yra atviriausia pasaulyje, todėl kai mūsų partneriai nežaidžia pagal taisykles, esame labiau pažeidžiami nei kiti“, – spaudos konferencijoje sakė D. Draghi.
Ataskaitos, kuri turėtų apimti apie 400 puslapių, įžanginėje dalyje Draghi teigia, kad blokui reikia papildomų 750–800 milijardų eurų (829–884 milijardų dolerių) investicijų per metus, iki 5 proc. BVP – daug daugiau nei 1-2 proc. numatytų Maršalo plane, skirtame Europos atkūrimui po Antrojo pasaulinio karo. M. Draghi siūlo agresyvesnes priemones, reaguojant į didžiules žaliųjų technologijų subsidijas, siūlomas Kinijoje ir JAV.
Ilgai lauktoje ataskaitoje, kuri iš pradžių turėjo būti parengta birželio mėnesį, siūloma „naujoji Europos pramonės strategija“, kurioje teigiama, kad artėja atviros, taisyklėmis pagrįstos prekybos eros pabaiga. M. Draghi pažadėjo koordinuoti tiesioginių užsienio investicijų patikrinimą, atsižvelgiant į baimę, kad Kinija kaupia Europos inovacijoms ir saugumui gyvybiškai svarbią patirtį ir žinias.
„ES turėtų pereiti prie reguliaraus bendro saugaus turto išleidimo, kad valstybės narės galėtų vykdyti bendrus investicinius projektus ir padėti integruoti kapitalo rinkas“, – teigiama ataskaitoje – tai žingsnis link prieštaringai vertinamos euroobligacijų idėjos, pagal kurią valstybės narės išleidžia kolektyvines skolas.
M. Draghi išvados, parengtos padedant Europos Komisijos pareigūnams, pateiktos likus kelioms dienoms iki EK prezidentė Ursula von der Leyen paskelbs ES komisarams skiriamas pareigas ateinančiai penkerių metų kadencijai.
Pristatytos ataskaitos 2 dalių tekstas yra čia.