LPK vadovybė su Kultūros ministru aptarė būdus didinti kūrybinių industrijų konkurencingumą ir skatinti verslo mecenatystę
Penktadienį nuotoliniame susitikime su Kultūros ministru Simonu Kairiu bei jo komanda Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) vadovybė aptarė pandemijos pasekmes kultūros industrijai ir karantino ribojimų atlaisvinimo skirtingiems kultūros segmentams galimybes, Lietuvos kino industrijos konkurencingumo perspektyvas, kultūros sektoriaus skaitmenizavimo, mecenatystės skatinimo, visuomenės finansinio raštingumo ugdymo, paveldosaugos bei kitus svarbius klausimus.
„Suprantama, kad kultūros industrijas, tarp kurių ir mūsų nariai, – kaip ir visą kultūros sektorių – šiuo metu yra sukaustęs su pandemija susijęs netikrumas ir karantino ribojimai. Viliamės, kad netrukus pavyks ne tik saugiai palaipsniui atsiverti, bet ir užsitikrinti finansines galimybes tęsti veiklą“, – sakė LPK prezidentas Vidmantas Janulevičius.
Susitikime aptartos būtinos sąlygos tolimesniam kultūros industrijų auginimui: „Kaip tik šiuo metu Finansų ministerija vykdo mokestinių lengvatų peržiūrą, todėl atkreipėme ministro dėmesį į būtinybę išlaikyti pelno mokesčio lengvatą kinui. Džiaugiuosi, jog susitikime nekilo dvejonių – būtent ši lengvata sąlygojo reikšmingą industrijos augimą, o ją panaikinus, būtume numesti 10 metų atgal ir taptume visiškai nekonkurencingi kaimyninių valstybių kontekste“, – sakė V. Janulevičius.
Taip pat pažymėta, kad kultūros finansavimas, pasitelkiant Kultūros ministerijos turimus instrumentus, turėtų būti nukreipiamas stiprinant kultūros skaitmenizavimą, t. y. valstybė turėtų finansuoti kultūros sektoriaus IT platformų ir sistemų kūrimą ir palaikymą. Anot LPK prezidento, dabar, pasitelkiant europinį finansavimą, tam yra puiki proga.
„Aukštas visuomenės skaitmenizacijos lygis yra būtina prielaida Lietuvos valstybės ir verslo skaitmenizacijai. Deja, tyrimai rodo, kad šių įgūdžių lygis Lietuvoje yra žemas. Jis dar žemesnis regionuose bei vyresnėse amžiaus grupėse. Akcentavome būtinybę per bibliotekas bei kitus kanalus prisidėti prie visuomenės skaitmenizacijos įgūdžių kėlimo. Be to, kalbant apie bibliotekas, susitikimo metu išreiškėme nerimą, dėl žemo bibliotekų fondams tenkančio investicijų lygio“, – pažymėjo LPK prezidentas.
Susitikime taip pat aptarta mecenatystės situacija Lietuvoje. Šiuo metu Lietuvoje veikia Mecenavimo įstatymas bei Labdaros ir paramos įstatymas, rėmėjams numatantis tam tikras mokesčių lengvatas, tačiau kultūros rėmimo mastai šalyje išlieka kuklūs.
„Labdaros paramos įstatyme numatytos lengvatos, kurios apibrėžia nurašymą nuo pelno mokesčio, galioja tik įmonėms, – fiziniai asmenys nemoka pelno mokesčių. Papildomos lengvatos galėtų labiau paskatinti mecenatystę. Džiaugiamės susitikimo metu išgirdę patikinimą, kad yra galvojama apie tai, kokiais instrumentais paskatinti kultūros rėmimą“, – sakė V. Janulevičius