LPK prezidentas Europos Komisijos surengtoje diskusijoje akcentavo kritinių žaliavų tiekimo diversifikacijos svarbą
Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas Vidmantas Janulevičius vasario 16 d. dalyvavo Europos Komisijos vykdomojo viceprezidento Valdžio Dombrovskio surengtame apskritojo stalo susitikime su Europos verslo atstovais prieš kovo mėn. planuojamą skelbti Kritinių žaliavų aktą (ang. Critical Raw Materials Act). „Mūsų ekonominės ambicijos priklauso nuo ES verslo sėkmingų partnerysčių, tik taip galėsime pasiekti žaliąją transformaciją ir sumažinti geopolitines įtampas“, – sakė V. Dombrovskis.
Kaip pažymėjo „BusinessEurope“ generalinis direktorius Markusas J. Beyreris, siekiant paremti Europos konkurencingumą šiuo kritiniu metu, aktas turėtų sutelkti dėmesį į tris ramsčius.
„Pirma, reikia sudaryti sąlygas įmonėms įvairinti pagrindinių žaliavų tiekimą. Labai svarbus patekimas į rinką ir strateginė partnerystė su kritinėmis žaliavomis turtingomis trečiosiomis šalimis. Antra, reikia stiprinti tvarią žaliavų gavybą ir perdirbimą Europoje ir supaprastinti leidimų išdavimo procedūras. Trečias ramstis – tai geras valdymas: vyriausybės ir įmonės turėtų dirbti kartu, kad nustatytų iššūkius ir sprendimus. Reikėtų vengti valdymo iš viršaus į apačią modelio, laimėtojų rinkimo, nereikalingų įpareigojimų ūkio subjektams ir nevienodų sąlygų rinkos žaidėjams sudarymo“, – sakė M. J. Beyreris.
Vėliau renginyje pasisakė „BusinessEurope” narių federacijų ir verslo partnerių atstovai.
Vokietijos verslo atstovai akcentavo, kad Kritinių žaliavų valdymas turi būti paremtas rinka grįstomis priemonėmis ir strategija, siekiant paskatinti žaliavų gavyba užsiimančias įmones, kadangi vertės grandinėse vyksta esminiai pokyčiai. Vokietijos darbdavių organizacijų konfederacijos (BDA) atstovai pabrėžė, kad įmonėms nereikalinga neproporcinga biurokratija teikiant ataskaitas, kadangi visoms Europos pramonėms šakoms yra svarbus priėjimas prie žaliavų.
Pasisakydamas diskusijoje, LPK prezidentas V. Janulevičius atkreipė dėmesį, jog turėtume vengti situacijos, kad Europos pramonė būtų priklausoma nuo trečiųjų šalių apsirūpinant strateginėmis medžiagomis.
„Lietuvos patirtis, kuomet praeitais metais dėl santykių su Taivanu mums buvo taikoma Kinijos ekonominė prievarta bei sustabdyta prekyba, parodė, kad priklausyti nuo vienos rinkos yra per daug rizikinga”, – sakė LPK prezidentas.
V. Janulevičius taip pat pabrėžė, kad ES turėtų nebekartoti klaidų, kaip atsitiko su silicio pramone, nes jos Europoje praktiškai nėra, o silicis yra labai svarbi žaliava puslaidininkių gamyboje ir mikroelektronikoje. Todėl norint išvengti priklausomybės nuo Kinijos, svarbu siekti rinkų diversifikacijos kritinių žaliavų tiekime, plėtoti santykius su žaliavomis turtingomis valstybėmis.
Galiausiai, LPK prezidentas atkreipė Europos Komisijos ir diskusijos dalyvių dėmesį, kad šioms partnerystėms sustiprinti yra svarbus investicijų apsaugos trečiose šalyse klausimas. Tose šalyse, kaip, pavyzdžiui, Kazachstane, yra reikalingi investicijų apsaugos instrumentai, pavyzdžiui, Europos Investicijų banko buvimas regione.
Nuotrauka © European Union, 2023