Lietuvos verslas drąsiau svarsto galimybes perkelti dalį paslaugų į Ukrainą
Nepaisant laikino nuosmukio, Lietuvą ir Ukrainą sieja pakankamai glaudūs ekonominiai ryšiai, o bendra prekyba tarp šalių pernai siekė 840 mln. eurų. Lietuvos pramonininkų konfederacijoje (LPK) aktyviai veikia Lietuvos–Ukrainos verslo taryba, kuri, bendradarbiaudama su Ukrainos verslo atstovais, didelį dėmesį skiria ekonominių santykių užmezgimui ir pagyvinimui.
Šiandien, rugsėjo 29 d., 11.30 val. vyks išplėstinis Lietuvos–Ukrainos verslo tarybos posėdis, kuriame dalyvaus Lietuvos Respublikos ūkio ministras Evaldas Gustas, Ukrainos ekonominės plėtros ir prekybos ministro pavaduotoja Natalija Mikolskaja, Ukrainos pramonininkų ir verslininkų sąjungos prezidentas Anatolij Kinach, LPK vykdomoji direktorė Giedrė Švedienė, Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacijos generalinis direktorius Rimantas Šidlauskas, Lietuvos ir Ukrainos verslo delegacijos.
Pagrindinis dėmesys tarybų posėdžio metu bus skiriamas naujoms dvišalio bendradarbiavimo sritims: bendradarbiavimui paslaugų srityje, galimybėms perkelti dalį paslaugų iš Lietuvos į Ukrainą. Šios iniciatyvos tapo ypač aktualios pastaruoju metu, kai Lietuva susilaukė didelio užsienio investuotojų dėmesio. Bus kalbama apie bendradarbiavimą vystant paslaugas IT, teisės, finansų, žmogiškųjų resursų ir kitose srityse.
Pastaruoju metu Lietuvos pramonės įmonėms ima trūkti darbo jėgos. Naujasis darbo kodeksas atvėrė palankias galimybės Ukrainos darbuotojų įdarbinimui Lietuvoje. Tai padės spręsti ekonomines ir socialines abiejų šalių problemas.
Didelis dėmesys skiriamas bendradarbiavimui inovacijų ir technologijų srityje, sujungiant paklausą ir pasiūlą. Lietuva pasižymi puikia infrastruktūra, skirta mokslinių projektų vystymui ir jų finansavimui. Ukrainoje gausu perspektyvių technologijų ir išradimų, kuriuos būtų galima bendromis pastangomis vystyti Lietuvoje.
Naujas veiksnys Lietuvos ir Ukrainos verslo tarybų bendradarbiavimo srityje – gerosios patirties mainų projektai, finansuojami iš ES ir valstybės biudžeto. Jie sudaro galimybes dalintis pažangia patirtimi, įsigilinti į bendradarbiavimo problematiką ir galimybes, kurti naujas bendradarbiavimo platformas.
Nepaisant to, kad bendra prekybos apyvarta mažėja, šių metų pirmą pusmetį matomas tam tikras pagyvėjimas pagal projektų skaičių ir abipuses iniciatyvas. Lietuvos kompanijos sėkmingai vysto atsinaujinančios energetikos projektus ir mato dideles galimybes jų tolesnei plėtrai, o Ukrainos kompanijos užmezga vis stipresnius ryšius su Lietuvos prekybos tinklais. Jaučiamas ryškus pagyvėjimas vystant bendrus IT projektus.
Šiandien LITEXPO vyksiančio susitikimo metu didžiausios tinklinės ir asocijuoto verslo struktūros Lietuvoje – LPK ir Lietuvos Prekybos, Pramonės ir Amatų Rūmai – pasirašys susitarimą dėl bendros veiklos ir sąveikos dvišalėse Verslo Tarybose su Baltarusija ir Ukraina, siekdamos tarpusavio sinergijos, geresnio ir efektyvesnio savo narių (dažnai bendrų) interesų atstovavimo, prekybinių ekonominių ryšių plėtros, prekių, paslaugų, technologijų eksporto bei prekių tranzito per Lietuvos teritoriją augimo.
Lietuvos–Ukrainos verslo tarybų iniciatyva šių metų gruodžio 12 d. Kijeve vyks jau 2-asis Lietuvos–Ukrainos ekonomikos forumas, kuriame laukiama aukščiausiųjų abiejų šalių vadovų dalyvavimo.