Lpk Logo Lt

Lietuvos ir Ukrainos ekonomikos forume – dėmesys verslo bendradarbiavimo potencialui

2017 12 08

Lietuvos pramonininkų konfederacija ir Ukrainos pramonininkų ir verslininkų sąjunga (USPP) bei partneriai š. m. gruodžio 8 d. Vilniuje sukvietė Lietuvos ir Ukrainos verslo, visuomenės bei politikos lyderius į tradicinį jau trečiąjį Lietuvos – Ukrainos Ekonomikos forumą, kuris organizuojamas Ukrainos prezidento Petro Porošenkos vizito Lietuvoje metu.

Forumo tikslas – paskatinti šalių ekonominius kontaktus atsinaujinančios energetikos, finansų konsultacinių ir informacinių technologijų srityse.

Forumą sveikino abiejų šalių prezidentai. Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė sveikinimo kalboje akcentavo, jog “nuo efektyvaus reformų proceso priklauso sėkminga visos Ukrainos valstybės raida ir jos žmonių gerovė.  Todėl šiandien pagrindinis uždavinys – susikoncentruoti į veiksmingą kovą su korupcija, įstatymo viršenybės stiprinimą, verslo aplinkos ir šalies administracinių gebėjimų gerinimą”. Prezidentė dar kartą pabrėžė, kad Lietuva yra aktyvi visų progresyvių reformų Ukrainoje rėmėja.

Šalies vadovė pripažino, kad yra ir daug neišspręstų klausimų, ypač stiprinant antikorupcinę veiklą. Prezidentė D. Grybauskaitė turėjo “liūdną” žinią tam verslui, kuris neatsakingai elgiasi, samdydami ukrainiečius ir neužtikrindami jiems adekvataus atlygio bei socialinių garantijų. Šalių vadovai sutarė užtikrinti vienodas dirbančiųjų socialines garantijas.

Abiejų šalių verslo bendruomenė sveikino pasirašytas dvišales sutartis dėl bendradarbiavimo migracijos srityje, memorandumą dėl strateginio bendradarbiavimo energetikos srityje, susitarimą dėl 2001 m. balandžio 23 d. Lietuvos ir Ukrainos sutarties dėl socialinės apsaugos pakeitimų ir papildymų.

Pasirašytas memorandumas dėl bendradarbiavimo energetikos srityje atveria naujų galimybių sustiprinti energetinį saugumą ir branduolinę saugą. Lietuva su Ukraina pasidalys įgyta patirtimi vykdant atominių elektrinių eksploatavimo nutraukimo ir išmontavimo darbus.

Forumą sveikindamas Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pasidžiaugė gera tradicija, jog prezidentai dalyvauja ekonomikos forume, kur “verslą informuojame apie pokyčius, problemas, gerėjantį investicinį ir verslo klimatą”. Ukrainos vadovas įvertinos pozityvius pokyčius dėl bevizio režimo su ES, kuris išplėtė kontaktus, Prezidentas vardino ir kitus Ukrainos progreso pavyzdžius: šalis kyla “Doing business” reitinguose, įtvirtinamos skaidrios privatizavimo, viešųjų pirkimų procedūros, visose valstybės valdymo srityse matomos ryžtingos pastangos tęsti reformas.

Prezidentas Petro Porošenka patikino, kad Ukraina yra negrįžtamai reformų kelyje, ir išreiškė pasitikėjimą, jog Forumas baigsis naujomis idėjomis, projektais ir investicijomis Lietuvoje ir Ukrainoje.

Ekonominius dviejų šailių santykius ir galimybes apžvelgė Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis.

Dargis įžvelgia pagrįsto optimizmo Lietuvos ir Ukrainos ekonominių santykių perspektyvoje. “Prieš 27 metus Lietuva, o netrukus ir Ukraina, pradėjo savo ateitį kurti, remdamasi laisvo pasaulio principais. Laisvė, demokratija ir rinkos ekonomika tapo tais pamatais ant kurių pradėjome statyti tvarią mūsų valstybių ateitį. Jeigu pasižiūrėtume, kaip keitėsi Lietuvos ir Ukrainos augimo tempai 1995-2016 metais, tai pamatytume, kad Lietuvos BVP per tą laikotarpį iššaugo 136,3 proc., o Ukrainos 25,6 proc. Akivaizdu, kad Lietuvos pasirinktas kelias narystė ES ir NATO, struktūrinės ekonomikos reformos davė apčiuopiamus rezultatus.

Lietuva savo esminių struktūrinių pertvarkų laikotarpį jau sėkmingai įveikė. Ukraina dar susiduria su dideliais iššūkiais – geopolitinė situacija ir neramūs kaimynai trukdo jos sparčiai pertvarkai ir vystymuisi. Tą jaučiame pokalbiuose su Ukrainoje dirbančiais verslininkais.
Lietuvos pramonininkų prezidentas pabrėžė: “Tokie forumai kaip šitas, kuriuose dalyvauja valstybių vadovai, suteikia ne tik galimybę verslui susitikti ir aptarti konkrečius klausimus, keistis patirtimi, bet tai gera proga kalbėti apie tai, kas padėtų valstybėms geriau bendradarbiauti, kokie yra  bendri šalies iššūkiai ir kaip juos įveikti.

Šiandien tiek Lietuva, tiek Ukraina, siekdamos sustiprinti savo pozicijas nuožmios globalios  konkurencijos sąlygomis, turi gerinti verslo aplinką ir tobulinti mokestinę sistemą, mažinti biurokratinę naštą, didinti visuomenės supratimą, kokią pridėtinę vertę valstybės ekonomikai sukuria verslas, spartinti pokyčius švietimo sistemoje, užtikrinti įstatymų viršenybę. Abi valstybės turi rimtai ruoštis jau vykstančiams technologiniams pokyčiams ir ketvirtosios pramonės revoliucijos iššūkiams.”

***

Lietuvą ir Ukrainą sieja stiprūs ekonominiai santykiai. Bendra prekybos apyvarta tarp Lietuvos ir Ukrainos siekia 811 mln. EUR. Ukraina yra 13-ta didžiausia Lietuvos eksporto partnerė (2,7 proc. nuo visų Lietuvos eksporto apimčių) ir 23-ia didžiausia importo partnerė. Nepaisant tam tikro sulėtėjimo per pastaruosius keletą metų, ilgalaikė prekybos dinamika tarp Lietuvos ir Ukrainos yra itin teigiama: per dešimt metų dvišalės prekybos apimtys padidėjo 62 proc. Tai rodo, kad potencialas vystyti Lietuvos-Ukrainos ekonominius santykius yra, o abiejų valstybių verslas mato bendradarbiavimo interesą.

***

Lietuvos ir Ukrainos verslo atstovai dirbo atskirose grupėse: Atsinaujinančios energetikos,

Investicijų, finansavimo, darbo rinkos,

Šiuolaikinės ekologijos klausimais.

***

Forumo metu pasirašyti trys memorandumai:

Sutartis tarp VĮ Lietuvos prabavimo rūmai, Lietuvos juvelyrų asociacijos, Ukrainos pramonininkų ir verslininkų sąjungos (USPP) bei Ukrainos juvelyrų asociacijos.

Bendradarbiavimo memorandumas tarp Vilniaus Gedimino Technikos Universiteto ir Ukrainos pramonininkų ir verslininkų sąjungos (USPP) bei Ukrainos Šilumos siurblių asociacijos.

Bendradarbiavimo memorandumas tarp Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų bei Ukrainos pramonininkų ir verslininkų sąjungos (USPP).

Susijusios naujienos

Europos verslas siunčia žinutę pirmininkavimui ES Tarybai...

2023 11 24
Original 5e9f3515 7f43 4928 B09a F663bd5f0f36

Indonezijos parlamentarai apsilankė Lietuvos pramonininkų...

2023 11 24
2023.11.23 In Parlamento Nariai Lpke 3 E1700813752707

Raginame eksportuotojus išsakyti poreikius dėl trūkstamų ...

2023 11 23
Adobestock 32789054 Scaled E1700734019261
Archyvas, Lietuvos - Ukrainos ekonomikos forumas, Pranešimai žiniasklaidai, Visos naujienos"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"signature":"9874198ac12149bb29a3740491eeb18e","user_id":2,"time":1711471143,"lang":"lt","post__not_in":[3174],"category_name":"Naujienos","tag":"Archyvas, Lietuvos - Ukrainos ekonomikos forumas, Prane\u0161imai \u017einiasklaidai, Visos naujienos","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="499">

Įrašykite paieškos frazę: