Lpk Logo Lt

Lietuvos eksporto apimtys jau 50 proc. viršija prieškrizinį lygį

2015 09 15

Kelis metus iš eilės Lietuvos eksportas demonstravo įspūdingus augimo tempus: tuo metu kai Lietuvos BVP 2015 m. pirmąjį pusmetį tik 1,5 proc. viršija prieškrizinį 2008 m. lygį, Lietuvos eksporto apimtys jau 50 proc. viršija prieškrizinį lygį. Tačiau naujieji Lietuvos eksporto rodikliai rodo, kad eksporto dinamikoje vis labiau įsivyrauja stagnacija. Tokią situaciją sąlygoja prastėjanti padėtis NVS rinkose. Lietuvos eksporto rodiklius šiemet palaiko tradicinė ES rinka ir fiksuojamas laipsniškas eksporto apimčių didėjimas į naujas rinkas, ypač į Azijos ir Šiaurės Amerikos rinkas.

2015 m. pirmąjį pusmetį, palyginti su tuo pačiu 2014 m. laikotarpiu, lietuviškos kilmės prekių eksportas (be naftos produktų) sumažėjo 0,32 proc. Lietuvos eksporto rodiklius žemyn tempia blogėjanti ekonominė situacija NVS regione, Rusijos ir kitų NVS valstybių valiutų nuvertėjimas, įvestos prekybinės sankcijos. Per šių metų pirmąjį pusmetį, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, lietuviškos kilmės prekių eksportas į NVS regioną sumažėjo 37,4 proc., o nominalia išraiška eksporto netekimai NVS regione šiemet siekia 170 mln. EUR. Eksportas į Rusiją šiemet sumažėjo 54 proc. (nominalia išraiška – 161 mln. EUR), maisto produktų eksportas – 80 proc. arba 119 mln. EUR.

Lietuvos eksportą šiuo metu labiausiai tempia ES rinka, kurioje fiksuojamas laipsniškas (nors ir lėtas) ekonomikos atsigavimas. 2015 m. pirmąjį pusmetį, lietuviškos kilmės prekių eksportas į ES rinką, palyginti su tuo pačiu 2014 m. laikotarpiu,  padidėjo 4,6 proc., arba 184 mln. EUR. Didele dalimi eksporto plėtrą į ES palaiko Skandinavijos rinkos, pavyzdžiui, eksportas į Suomiją padidėjo 20 proc., o į Švediją – 9 proc.

Nors eksportas į likusio pasaulio rinkas (už ES ir NVS ribų) vis dar yra ganėtinai silpnai išplėtotas, visgi šiemet Lietuvos eksportuotojai sustiprino pozicijas naujose rinkose. Šiemet lietuviškos kilmės eksportas į Azijos regioną padidėjo 8,4 proc., arba beveik 8 mln. EUR. Eksporto apimtis į naujas rinkas šiemet padidino Lietuvos chemijos produkcijos, medienos ir baldų, maisto produktų, metalo gaminių ir įrengimų gamintojai. Azijos kontekste sparčiausiai didėja eksportas į Pietryčių Azijos regioną. Eksportas į Kiniją šiemet sumažėjo 6 proc., tačiau tokius rezultatus lėmė sumažėję medienos užsakymai, o kituose segmentuose fiksuojamas tolygus augimas: maisto produktų eksportas padidėjo 50 proc., chemijos produktų eksportas išaugo trečdaliu.

Šiemet itin džiugina Lietuvos eksporto dinamika į Šiaurės Amerikos rinką: 2015 m. pirmąjį pusmetį, palyginti su tuo pačiu 2014 m. laikotarpiu, eksportas į šį regioną išaugo 42 proc. arba 53,5 mln. EUR. Eksportas į JAV šiemet padidėjo 40,5 mln. EUR, į Kanadą eksporto apimtys padidėjo 13 mln. EUR. Atkreiptinas dėmesys, kad eksporto plėtra į Šiaurės Amerikos regioną yra plataus masto – augimas fiksuojamas maisto, chemijos, medienos ir baldų, metalo gaminių ir įrengimų, tekstilės gaminių segmentuose. Įtakos Lietuvos eksporto plėtrai į Šiaurės Amerikos rinką turi įmonių dedamos pastangos naujų rinkų atradimui bei palanki JAV dolerio ir euro kurso dinamika: per metus doleris euro atžvilgiu sustiprėjo 14 proc.

Nepaisant eksporto netekimų NVS regione, džiugina tai, kad Lietuvos įmonių naujų eksporto rinkų paieškos jau pradeda duoti pirmus rezultatus.

Susijusios naujienos

E. Stonkutė. Kokiomis ekonomikos sąlygomis dirbs ateinant...

2024 07 11
Eglė Stonkutė

„BusinessEurope“ tyrimas: be skubių veiksmų Europos energ...

2024 07 05
Reboot Europe

Vidmantas Janulevičius. Prognozės keičiasi: apsigauna ne ...

2024 06 27
National Cancer Institute 701 Fjcjlaq Unsplash
Archyvas, Azija, ekonomika, Eksportas, ES, JAV, Kinija, NVS, Pranešimai žiniasklaidai, Prekyba, Visos naujienos"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"signature":"9874198ac12149bb29a3740491eeb18e","user_id":2,"time":1711471143,"lang":"lt","post__not_in":[4020],"category_name":"Naujienos","tag":"Archyvas, Azija, ekonomika, Eksportas, ES, JAV, Kinija, NVS, Prane\u0161imai \u017einiasklaidai, Prekyba, Visos naujienos","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="509">

Įrašykite paieškos frazę: