Lietuva ir Lenkija stiprins bendradarbiavimą gynybos srityje
Rugsėjo 4-5 d. Varšuvoje kartu su Lietuvos Respublikos Prezidentu Gitanu Nausėda lankėsi ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas Vidmantas Janulevičius.
Rugsėjo 5 d. G. Nausėda kartu su Lenkijos Prezidentu Andrzejumi Duda atidarė Lietuvos ir Lenkijos Gynybos pramonės forumą, kuriame dalyvavo daugiau kaip 70 gynybos pramonės įmonių ir organizacijų iš abiejų šalių, ir kur Lietuvos pramonininkų konfederacija pasirašė bendradarbiavimo memorandumą su seseriška Lenkijos konfederacija „Lewiatan“.
LPK prezidentas forume dalinosi įžvalgomis, kokie sprendimai leistų ne tik dar labiau sustiprinti paramą Ukrainai, bet tuo pačiu Lietuvos ir Lenkijos gynybos bendradarbiavimą padarytų dar glaudesnį bei skatintų viešojo ir privataus sektorių partnerystes.
Jis pažymėjo, kad turime skubiai plėsti ir gilinti strateginį bendradarbiavimą su Lenkija – to reikia ne tik stiprinant mūsų geopolitinio saugumo dėmenį, bet ir labai apsimoka ekonomiškai, todėl neišnaudoti tokios partnerystės galimybių būtų tiesiog nepateisinama.
„Numatoma, kad Lenkija per ateinančius dešimtmečius taps viena iš dvidešimties didžiausių pasaulio ekonomikų. Vokietijos įmonės jau šiuo metu intensyviai persikelia ir investuoja į Lenkiją, nes ten verslo aplinka jau tampa palankesnė nei Vokietijoje. Mūsų kaimynė tampa šio regiono ekonominiu centru. Matau net ne vieną galimą bendradarbiavimo sritį. Pirkimų koordinavimas, bendros tiekimo ir logistikos grandinės esant konfliktui, skaitmenizacijos sprendimų integracija, energetikos sistemų integracija, bendras kibernetinio saugumo stiprinimas. Bet gyvybiškai svarbus klausimas šiuo metu mums yra mūsų bendras atsparumas geopolitinėms grėsmėms ir bendri gynybos pramonės projektai“, – sakė V. Janulevičius.
LPK prezidentas pažymėjo, kad vizito metu pasirašyti bendradarbiavimo susitarimai padės tolesnio bendradarbiavimo pagrindus, siekiant kiek galima suvienodinti Lietuvos ir Lenkijos gynybos sektoriaus pirkimus. Šis procesas, anot jo, neabejotinai prisidėtų prie efektyvesnio gynybos sistemų pirkimų planavimo tiek Lietuvoje, tiek Lenkijoje ir gerokai išplėstų bei palengvintų mūsų pramonės galimybes juose dalyvauti.
Labai svarbu, kad gynybos pramonės vystyme abiejose šalyse kuo platesne apimtimi galėtų dalyvauti ir privatus sektorius. Tai didina verslo įsitraukimą ir patvirtina jo atsakomybę už savo šalies saugią ateitį.
(LR Prezidentūros nuotr.)