Lpk Logo Lt

IT ir valstybės konkurencingumas: kokios galimybės ir iššūkiai verslui?

2016 10 04

Kai vis daugiau paslaugų ir duomenų persikelia į skaitmeninę erdvę, o informacinės technologijos panaudojamos šalies konkurencingumui didinti, Lietuvoje vis dar trūksta bendro sutarimo, kaip įgyvendinti aktualius eValstybės vizijos klausimus ir sumažinti biurokratinius barjerus verslui. Apie tai šiandien, spalio 4 d., su Teisingumo ministerijos, Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos ir Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnybos atstovais diskutavo Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) nariai.

„Jei kuriame inovatyvią valstybę ir norime, kad ji būtų patraukli jauniems žmonėms, turėtume skirti didesnį dėmesį IT. Dabar Lietuvoje labiausiai trūksta šiuolaikinio požiūrio, orientuoto į ateitį. Turėtume naudotis gerąja praktika tų valstybių, kurios IT srityje yra pasistūmėjusios į priekį. Estai šiai sričiai skyrė daugiau dėmesio, parlamentarai ir premjeras buvo labai suinteresuoti, kad IT taptų raktu šalies konkurencingumui. Ir mums svarbu išspręsti esamus trūkumus, nes tik tuomet galime pasiekti pranašumą ir įgauti pagreitį vysti verslą. IT neabejotinai prie to prisideda“, – teigia Dalius Gedvilas, LPK viceprezidentas.

Jei kuriame inovatyvią valstybę ir norime, kad ji būtų patraukli jauniems žmonėms, turėtume skirti didesnį dėmesį IT. Dabar Lietuvoje labiausiai trūksta šiuolaikinio požiūrio, orientuoto į ateitį.

„Biurokratines džiunglės“ ypač atbaido jaunus žmones, todėl vystydami verslą jie renkasi eiti paprastesniu keliu ir neretai registruojasi kitose valstybėse. Pavyzdžiui, dalis jaunų verslininkų, vadinamųjų startuolių, registruojasi Estijoje, nes Lietuvos Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos asmens apsaugos duomenų teisinis reglamentavimas jiems užkerta kelią čia vystyti verslą Lietuvoje. Nors ES direktyvoje 95/46/EB iš esmės naikinama prievolė registruotis duomenų valdytoju ar tvarkytoju, asmens duomenų publikavimas arba naudojimas prižiūrimas sugriežtinta tvarka.

D.Gedvilas tikisi, kad naujoji Vyriausybė peržiūrės teisinį reglamentavimą, ypač susijusį su asmens duomenimis, bei atsakomybių paskirstymą tarp institucijų, šiuo metu atsakingų už IT vystymą valstybėje ir už eValstybės koncepcijos įgyvendinimą.

Šiuo metu verslas taip pat susiduria su problemomis dėl prievolės registruotis asmens duomenų tvarkytoju arba valdytoju ir perteklinių reikalavimų ūkio subjektams. Verslo atstovų nuomone, registrai nėra paruošti teikti rinkai informaciją, duomenų specifikacijas, kurioms bus taikomi atvirų duomenų formatai.

Vis daugiau klausimų kyla ir dėl dokumentų archyvavimo ir saugojimo ilgą laikotarpį, kai dokumentai pasirašyti elektroniniu parašu. Verslo atstovai siūlo kurti vieningą duomenų kodavimo sistemą, nes šiuo metu neįmanoma lengvai rasti teisinės ir kt. informacijos bei taikyti skaitmeninimo technologijų, neįvedus vieningos kodų sistemos.

Susijusios naujienos

Vidmantas Janulevičius. ECB ir palūkanos: kai vietoje šal...

2024 06 07
Dsc 3767

Reformų Barometras 2024: pesimistinis Europos konkurencin...

2024 03 20
Reform Barometer Cover Page Lpk

„BusinessEurope“ tyrimas rodo būtinybę skubiai reformuoti...

2024 02 13
Nick Abrams Ftkfx3xzicc Unsplash
Archyvas, IT, konkurencingumas, technologijos, Verslas, Visos naujienos"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"signature":"9874198ac12149bb29a3740491eeb18e","user_id":2,"time":1711471143,"lang":"lt","post__not_in":[3558],"category_name":"Naujienos","tag":"Archyvas, IT, konkurencingumas, technologijos, Verslas, Visos naujienos","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="501">

Įrašykite paieškos frazę: