Lpk Logo Lt

Įsigaliojęs ES ir Kanados prekybos susitarimas atneš naudos ir Lietuvos verslui

2017 02 15

Šiandien, vasario 15 d., Europos Parlamentas plenarinėje sesijoje pritarė ES-Kanados išsamiam prekybos ir ekonomikos susitarimui (CETA). Ši laisvosios prekybos sutartis bus laikinai taikoma jau nuo šio pavasario ir pilna apimtimi įsigalios po ratifikavimo nacionaliniuose ar regioniniuose ES valstybių narių parlamentuose, įskaitant ir Lietuvos Respublikos Seime.

Europos verslo bendruomenė – europinės, nacionalinės ir šakinės asociacijos – vieningai rėmė CETA, matydamos konkrečią naudą įvairaus dydžio įmonėms dėl tarifinių ir netarifinių barjerų eliminavimo ir viešųjų pirkimų rinkos atvėrimo. Tuo pačiu nuogąstauta dėl CETA žlugimo padarinių ES prekybos politikai ir rinkų atvėrimo potencialui.

Šis susitarimas suteiks ES įmonėms naujų galimybių – bus skatinama prekyba ir stiprinami ekonominiai ryšiai. Dėl to palengvės verslas su Kanada, bus panaikinti muitai, iš esmės pagerintos galimybės sudaryti viešojo pirkimo sutartis, atverti nauji Kanados paslaugų rinkos sektoriai, sudarytos prognozuojamos sąlygos investuotojams ir apsaugoti 143 aukštos kokybės Europos žemės ūkio produktai – vadinamosios geografinės nuorodos.

Susitarimu bus panaikinta beveik 99 proc. tarifų. Nuo pirmos jo įgyvendinimo dienos Kanada panaikins ES kilmės prekėms taikomus muitus, kurių vertė – 400 mln. eurų. Pasibaigus pereinamiesiems laikotarpiams, per kuriuos turi būti panaikinti muitai, šis skaičius išaugs iki daugiau kaip 500 mln. eurų per metus. Taip pat tikėtina, kad rinkų atvėrimas padės išlaikyti žemą kainų lygį ir suteiks vartotojams daugiau galimybių rinktis.

Kartu laisva prekyba nereiškia, kad bus sušvelninti ar pakeisti ES standartai, kuriais saugoma žmonių sveikata ir sauga, socialinės teisės, rūpinamasi jų, kaip vartotojų, teisėmis arba tausojama aplinka. Šie standartai nesikeis – visos iš Kanados importuojamos prekės turės tenkinti visas ES produktams taikomas taisykles ir nuostatas – nebus jokių išimčių. Tai reiškia, kad dėl šio susitarimo ES maisto sauga nebus reglamentuojama kitaip – nesikeis nei GMO produktų reglamentavimas, nei hormonais apdorotos jautienos draudimas.

URM duomenimis, į Kanadą šiuo metu eksportuoja apie 150  Lietuvos įmonių, iš kurių 80 proc. yra mažos ir vidutinės. 2015 m. eksportas į Kanadą augo apie 16 proc.; eksportuota už 164,4 mln. eurų. (99 proc. – lietuviškos kilmės prekės). Visos ES eksportas į Kanadą padeda išlaikyti 2 500 darbo vietų Lietuvoje. Numatoma, kad vien dėl muitų liberalizavimo Lietuvos eksportuotojai sutaupys daugiau kaip 1 mln. eurų muito mokesčio per metus.

Susijusios naujienos

Europos pramonės lyderiai įvardijo 10 skubių veiksmų ES k...

2024 02 27
Antwerpdeclarationinsidenews 1024x683

„BusinessEurope“ tyrimas rodo būtinybę skubiai reformuoti...

2024 02 13
Nick Abrams Ftkfx3xzicc Unsplash

ES konkurencingumo ataskaitai Europos pramonė kelia didel...

2024 01 12
Crystal Kwok Xuedfppihxg Unsplash
Archyvas, Eksportas, ES, Kanada, Pranešimai žiniasklaidai, Prekyba, Verslas, Visos naujienos"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"lang":"lt","post__not_in":[3434],"category_name":"Naujienos","tag":"Archyvas, Eksportas, ES, Kanada, Prane\u0161imai \u017einiasklaidai, Prekyba, Verslas, Visos naujienos","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="502">

Įrašykite paieškos frazę: