Lpk Logo Lt

Infrastruktūra, institucijos ir inovacijos – sritys, kurias sustiprinusi Lietuva galėtų padidinti konkurencingumą

2015 12 01

Pasaulio ekonomikos forumo atstovai įvardino pagrindines kliūtis, trukdančias, Lietuvai kilti aukštyn konkurencingumo indekse: neefektyvi biurokratija, dideli mokesčiai ir apribojantis darbo jėgos reguliavimas. Tai jie šiandien pristatė Lietuvos ir užsienio ekonomikos lyderiams Lietuvos pramonininkų konfederacijos organizuotame (LPK) Metų ekonomikos forume.

„Nebeturime tokių stabilių ekonominių platformų, ant kurių galėtume tvirtai stovėti ateinančius 10 metų. Lankstumas, gebėjimas prisitaikyti prie technologijų, kūrybingumas tampa svarbiausiais faktoriais, norint užsitikrinti valstybės pažangą. Jau dabar turime priimti sprendimus, kad suspėtume su sparčiai augančiomis ir tobulėjančiomis pasaulio ekonomikomis. Ta Lietuvos ekonomikos pusė, kuri priklauso nuo valdžios sprendimų, šiandien nėra pati pažangiausia. Valstybė turi atlikti namų darbus, mažindama biurokratiją, darydama administravimą efektyvesnį, mažindama energijos išteklių kainas,“ – kalbėjo LPK prezidentas Robertas Dargis.

Nebeturime tokių stabilių ekonominių platformų, ant kurių galėtume tvirtai stovėti ateinančius 10 metų. Lankstumas, gebėjimas prisitaikyti prie technologijų, kūrybingumas tampa svarbiausiais faktoriais, norint užsitikrinti valstybės pažangą.

Pasak Prezidentės Dalios Grybauskaitės, augantį šalies konkurencingumą būtina išnaudoti mūsų žmonių gerovei kurti: „Šiandien mes ne tik augame pasaulinėje konkurencingumo skalėje, bet ir turime greičiausią internetą pasaulyje bei puikias prielaidas judėti pirmyn. Todėl negalime sustoti – privalome priimti drąsius sprendimus, investuoti į mokslą ir inovacijas bei siekti, kad ateities Lietuva būtų dar labiau konkurencingesnė.“

Martina Larkin, Pasaulio ekonomikos forumo Europos ir Eurazijos skyriaus vadovė, pabrėžė, kad Lietuva, kaip maža ir atvira ekonomika, rodo dideles pastangas vykdyti svarbias struktūrines reformas ir siekia pasivyti konkurencingumo srityje pirmaujančias valstybes.

„Šiais metais pakilęs Lietuvos konkurencingumo reitingas rodo, kokia lanksti jūsų šalis gali būti ateityje. Tačiau kitos šalys taip pat nestovi vietoje – skaitmenizavimas ir su tuo susiję pokyčiai vyksta kaip niekada greitai, todėl nenorint atsilikti, reikia labai operatyviai į juos reaguoti. Jau dabar pastebime, kaip naujosios technologijos transformuoja pramonę, visuomenę ir valdžią, o ateityje jų įtaka tik augs,“ – teigė M. Larkin.

Skaitmenizavimas ir su tuo susiję pokyčiai vyksta kaip niekada greitai, todėl nenorint atsilikti, reikia labai operatyviai į juos reaguoti. Jau dabar pastebime, kaip naujosios technologijos transformuoja pramonę, visuomenę ir valdžią, o ateityje jų įtaka tik augs.

Pasaulio ekonomikos forumo atstovė kaip vieną iš pagrindinių Lietuvos stiprybių išskyrė technologinį pasiruošimą, kurį svarbu ir toliau stiprinti, norint kad Lietuva su šiuo rodikliu ir ateityje išliktų priekyje.

„ES turi panaikinti konkurencingumo atotrūkį tarp savo narių. Rytų ir Centrinės Europos šalims labai svarbu stiprinti institucijas, gerinti infrastruktūrą ir aktyviau diegti inovacijas, o Lietuvai reikia suskubti ir aktyviau dirbti siekiant išsiugdyti ir į savo darbo rinką pritraukti talentus, kurie yra kiekvienos konkurencingos ekonomikos pagrindinis variklis,” – kalbėjo Caroline Galvan, ekonomistė, Pasaulio ekonomikos forumo Pasaulio konkurencingumo ir rizikos komandos narė.

Rytų ir Centrinės Europos šalims labai svarbu stiprinti institucijas, gerinti infrastruktūrą ir aktyviau diegti inovacijas, o Lietuvai reikia suskubti ir aktyviau dirbti siekiant išsiugdyti ir į savo darbo rinką pritraukti talentus, kurie yra kiekvienos konkurencingos ekonomikos pagrindinis variklis.

R.Dargis pažymėjo, kad po 10 metų 30–50 metų dirbančiųjų bus 30% mažiau nei dabar, o šiuo metu vieną esminių darbuotojų dalių sudarantys vyresni nei 50 metų žmonės išeis iš darbo rinkos. Laukiančios demografinės problemos leidžia jau šiandien svarstyti plačiau Lietuvos versle pritaikyti technologijas, vykdyti robotizaciją.

„Migracijos iššūkiai, su kuriais šiuo metu susiduria Europa, tokioms šalims kaip Lietuva, kurios demografinė ateitis neatrodo tokia užtikrinta, atveria galimybes prisitraukti talentingus darbuotojus, taip sustiprinti savo ekonomiką ir ateityje padidinti šalies konkurencingumą,“ – apibendrino M.Larkin.

Šiemet ekonomikos forume dalyvavo virš 200 verslo, mokslo ir politikos atstovų. Savo sričių ekspertai ir pasaulio konkurencingiausių šalių specialistai iš Šveicarijos, Suomijos, JAV ir Vokietijos aptaria pasaulio šalių konkurencingumo pažangą ir problemas.

Susijusios naujienos

Vidmantas Janulevičius. Laukti negalima mažinti…

2024 04 08
Jose Martin Ramirez Carrasco 45sjajsjarq Unsplash

Vidmantas Janulevičius. O ar jums paaugo atlyginimas? Lai...

2024 04 04
Robert Anasch Wnp7qnhhtyw Unsplash

E. Stonkutė: Kinijos iššūkis Europai

2024 03 27
Egle Stonkute 2 Scaled 1
Archyvas, Dalia Grybauskaitė, ekonomika, Konferencijos, konkurencingumas, Pranešimai žiniasklaidai, Visos naujienos, WEF"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"signature":"9874198ac12149bb29a3740491eeb18e","user_id":2,"time":1711471143,"lang":"lt","post__not_in":[3906],"category_name":"Naujienos","tag":"Archyvas, Dalia Grybauskait\u0117, ekonomika, Konferencijos, konkurencingumas, Prane\u0161imai \u017einiasklaidai, Visos naujienos, WEF","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="503">

Įrašykite paieškos frazę: