Lpk Logo Lt

Geidžiamiausi darbdaviai naikina atotrūkį tarp vyrų ir moterų atlyginimų

2019 01 30

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, nors 2018 m. trečiąjį ketvirtį vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis šalyje išaugo 10 proc. palyginti su atitinkamu laikotarpiu pernai, atotrūkis tarp vyrų ir moterų atlyginimų išliko didelis. Vidutinis vyrų bruto darbo užmokestis praėjusių metų trečiąjį ketvirtį buvo 1001 euras, kai moterų – 870,3 euro. Nepaisant šios tendencijos, Lietuvoje atsiranda darbdavių, įsipareigojančių vyrams ir moterims mokėti vienodą atlygį.

Pasak Lygių galimybių plėtros centro ekspertės Margaritos Jankauskaitės, didele dalimi tokį atotrūkį lemia mąstymo stereotipai. Dalis žmonių vis dar laikosi XIX amžiaus įsitikinimo, kad vyras – šeimos maitintojas, dėl to moterims galima mokėti mažiau, nors reali situacija rodo, kad daugumoje šeimų pinigus uždirba ir šeimos gerove rūpinasi abu tėvai.

„Norint kovoti su šia problema, labai svarbu taikyti kompleksines priemones. Visų pirma – švietimas, nes jau mokykloje turime ugdyti teisingas nuostatas. Taip pat svarbu keisti ir praktikas, kurios moteris daro pažeidžiamas darbo rinkoje – juk tėvystės atostogų gali išeiti ne tik moteris, bet ir vyras. Prisiimti atsakomybę turi ir darbdaviai – jie turi formuoti teisingas žinutes, vyrams ir moterims siūlyti vienodą atlygį už lygiavertį darbą“, – sako M. Jankauskaitė. Ekspertė pastebi, kad šiuo metu pokyčių į Lietuvą įneša ir darbo kultūrą iš esmės keičia čia veikiančios užsienio kapitalo įmonės, kuriose lyčių lygybės idėja itin svarbi.

Pasak „Philip Morris Baltic“ Žmonių ir kultūros vadovės Baltijos šalims Astos Sakalauskaitės, sėkmingu norintis būti verslas turi sudaryti sąlygas atsiskleisti įvairiems talentams, nesvarbu, kokios lyties jie būtų. Būtent todėl Lietuvoje veikiančiose „Philip Morris Lietuva“ ir „Philip Morris Baltic“ bendrovėse vyrams ir moterims už lygiavertį darbą mokamas vienodas atlyginimas.

„Daugybė tarptautinių tyrimų patvirtina, kad priimant sprendimus, sprendžiant problemas ir diegiant inovacijas, lyties, amžiaus, tautybės prasme įvairialypės komandos yra efektyvesnės už homogeniškas komandas. Kadangi  šiuo metu mūsų kompanija įgyvendina revoliucingą žingsnį – pasitelkdama inovacijas ir siekdama sukurti bedūmę ateitį, atsisako gaminti įprastas cigaretes bei pereina prie bedūmių tabako gaminių – talentų įvairovė yra labai svarbi. Todėl bendrovei itin svarbu kurti aplinką, kurioje visi turi vienodas galimybes mokytis, augti ir siekti karjeros. Vienodas atlygis vyrams ir moterims – vienas iš kertinių principų, padedančių tai užtikrinti. Be to, turint omenyje mūsų šalies kontekstą, kur vyrų ir moterų atlyginimų skirtumas siekia net 15 procentų, atlygio atotrūkio naikinimą mes matome kaip labai svarbų žingsnį siekiant lyčių lygybės,“ – sako A. Sakalauskaitė.

Tokia įmonės politika jau buvo įvertinta ir išorės ekspertų. Šveicarijoje įsikūrusio „Equal-Salary Foundation“ specialistai, atlikę nepriklausomą auditą, „Philip Morris Lietuva“ ir „Philip Morris Baltic“ įmonėms suteikė „Equal-Salary“ sertifikatą. Šis nepriklausomo, pelno nesiekiančio „Equal-Salary“ fondo sertifikatas patvirtina, kad kompanijoje vyrai ir moterys turi vienodas galimybes ir už lygiavertį darbą gauna vienodą atlygį. „Philip Morris Lietuva“ ir „Philip Morris Baltic“ yra pirmos bendrovės Lietuvoje, gavusios šį sertifikatą.

Pasak organizacijos „Equal-Salary Foundation“ įkūrėjos ir vadovės Veronique Goy Veenhuys, tokio sertifikavimo tikslas – atkreipti dėmesį į įmones, sėkmingai įgyvendinančias vienodo atlygio politiką ir jų pavyzdžiu paskatinti kitus verslo atstovus vyrams bei moterims mokėti vienodą atlygį. „Nors, deja, šiandien vienodas atlygis už lygiavertį darbą vis dar nėra savaime suprantamas dalykas, sertifikatą gavusios bendrovės žengia svarbų žingsnį vyrų ir moterų atlygio lygybės link bei prisideda prie svarbių pokyčių kovojant su šia problema,“ – sako „Equal-Salary Foundation“ vadovė.

Bendrovė „Philip Morris“ pasauliniu mastu yra išsikėlusi tikslą, kad 2022 metais 40 proc. vadovaujančių pozicijų bendrovėje užims moterys. Globaliai šis skaičius šiuo metu siekia 35 procentus, o Lietuvoje – 43 procentus.

Apie „Equal-Salary Foundation“

„Equal-Salary Foundation“ – tai nepriklausoma ne pelno siekianti organizacija, kurios ekspertai, taikydami kartu su Ženevos universitetu sukurtą metodiką, vertina vyrų ir moterų atlygio politiką visame pasaulyje įsikūrusiose įmonėse. Nepriklausomo audito metu analizuojami kiekybiniai faktinio darbo užmokesčio duomenys ir atliekamas kokybinis vadybos auditas – vertinamas įmonės vadovų įsipareigojimas mokėti vienodą atlygį, darbuotojų suvokimas apie įmonėje taikomas lygaus atlygio praktikas ir bendra įmonės personalo politika. Tai padeda identifikuoti sritis, galinčias kelti rizikas įgyvendinant lygybės politiką ir proaktyviai imtis veiksmų šias problemines sritis eliminuoti.

Susijusios naujienos

Keičiasi Lietuvos pramonininkų konfederacijos administrac...

2024 02 19
Admin Ajax

Europos verslas siunčia žinutę pirmininkavimui ES Tarybai...

2023 11 24
Original 5e9f3515 7f43 4928 B09a F663bd5f0f36

Indonezijos parlamentarai apsilankė Lietuvos pramonininkų...

2023 11 24
2023.11.23 In Parlamento Nariai Lpke 3 E1700813752707
Archyvas, Darbo santykiai, LPK narių naujienos, Pranešimai žiniasklaidai, Verslas, Visos naujienos"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"signature":"9874198ac12149bb29a3740491eeb18e","user_id":2,"time":1711471143,"lang":"lt","post__not_in":[2779],"category_name":"Naujienos","tag":"Archyvas, Darbo santykiai, LPK nari\u0173 naujienos, Prane\u0161imai \u017einiasklaidai, Verslas, Visos naujienos","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="499">

Įrašykite paieškos frazę: