Europos Vadovų Taryboje – Lietuvos pramonei ir verslui aktualūs prekybos politikos klausimai
Derybos dėl laisvosios prekybos susitarimų, prekybos apsaugos priemonių modernizavimas ir rinkos ekonomikos statuso suteikimas Kinijai – šiuos Lietuvos pramonei ir verslui ypač svarbius prekybos politikos klausimus svarstys ES valstybių ir vyriausybių vadovai šią savaitę vyksiančioje Europos Vadovų Taryboje.
Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) kartu su Europos pramonės konfederacijų sąjunga „BusinessEurope“ valstybių vadovams pateikė savo nuomonę apie prekybos politikos problemas ir reikalingus sprendimus šioje srityje.
Europos verslas pasisako už priemones Europos ekonomikos augimui skatinti bei trijų pagrindinių ES ekonomikos variklių – ES vidaus rinkos, bendros užsienio prekybos politikos ir euro stiprinimą. Verslo atstovai pabrėžia, kad ypač svarbu pasirašyti laisvosios prekybos sutartis su Kanada ir JAV.
LPK taip pat atkreipia dėmesį į Europos pramonės nuogąstavimus dėl rinkos ekonomikos statuso suteikimo Kinijai. Kinija yra svarbi ES ir Lietuvos prekybos partnerė, o jos rinkos dydžio ir ekonominio augimo potencialas vis dar neišnaudotas, tačiau pagrindinis siekis išlieka abipusiškumu ir sąžininga konkurencija pagrįsti santykiai. Šiandien įvairioms pramonės šakoms susiduriant su Kinijos rinkos struktūrinio iškraipymo padariniais, iš ES institucijų verslas tikisi tokių sprendimų, kurie užtikrintų Lietuvos įmonėms galimybes naudotis veiksmingomis prekybos apsaugos priemonėmis.
LPK remia prekybos apsaugos priemonių modernizavimo procesą ir pasisako už prekybos apsaugos sistemos stiprinimą. Diskusijose dėl mažesnio muito taisyklės Lietuvos verslas siekia jos netaikymo, esant struktūriniams rinkos iškraipymams susijusiose trečiosiose šalyse. Svarbu nepamiršti žaliavų perteklinių pajėgumų problemos bei kitų tipų struktūrinių iškraipymų, kaip, pavyzdžiui, energetikos rinkoje Rusijoje.
Nepaisant Jungtinės Karalystės galimo pasitraukimo iš ES, Europos ir Lietuvos verslas siekia išlaikyti kiek įmanoma glaudesnius ekonominius santykius tarp ES ir Jungtinės Karalystės, tačiau ne ES vidaus rinkos integralumo ir jos pamatinių laisvių sąskaita.
„BusinessEurope“ ir jos narės apgailestauja dėl šiandieninių ES-Rusijos ekonominių santykių, tačiau kaip ir ankščiau tvirtai remia Europos Vadovų Tarybos sprendimus, susijusius su sankcijomis.