Švenčiant ES vidaus rinkos 30-metį ir toliau turime siekti užtikrinti ilgalaikį konkurencingumą
Kovo 16 d. Europos Komisija paskelbė komunikatą, kuriuo švenčia ES vidaus rinkos 30-metį ir siekia užtikrinti ilgalaikį ES konkurencingumą.
Kaip pažymi Europos Komisija savo pranešime, vidaus rinka neabejotinai yra ES visuomenės ir ekonomikos variklis. Norint, kad vidaus rinka liktų pagrindine ES konkurencingumo varomąja jėga, būtina 1) toliau mažinti tarpvalstybines kliūtis ir rinkos integraciją, ypač paslaugų srityje ir didžiausią ekonominės integracijos potencialą turinčiose pramonės ekosistemose (mažmeninės prekybos, statybos, turizmo, verslo paslaugų ir atsinaujinančios energijos sektoriuje); 2) esant dabartinėms geopolitinėms aplinkybėms, toliau skatinti žaliąją ir skaitmeninę bendrosios rinkos dimensiją, kaip inovacijų, augimo ir konkurencingumo šaltinį, kad ES išliktų patraukli vieta įmonėms.
Komunikate pažymima, jog ilgalaikis ES požiūris į konkurencingumą turi būti grindžiamas stipriosiomis vidaus rinkos pusėmis. Anot Europos Komisijos, į ateitį orientuota, gerai apibrėžta ir suderinta ES sistema skatins klestinčias įmones, galinčias konkuruoti pasaulinėje rinkoje, sudaryti patrauklias darbo vietas ir nustatyti pasaulinius standartus.
Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidento Vidmanto Janulevičiaus nuomone, ES vidaus rinka yra labai svarbus įrankis, kuris tinkamai jį įgalinus ir mobilizavus, gali užtikrinti palankesnę verslo aplinką bei investicines sąlygas pramonei Europoje šiandieninių iššūkių kontekste.
„Jau ne vieną dešimtmetį kalbame, kad ES vidaus rinką reikia gilinti, nes ji neišnaudoja savo viso potencialo ir ne visos kliūtys yra pašalintos, ypač paslaugų srityje. Džiugu, kad Europos Komisija tą pripažįsta. Dabar kaip niekad anksčiau, vykstant karui Ukrainoje ir Europos pramonei išgyvenant vieną šoką po kito, kai bandome pažaboti energetikos kainų šuolius ir išlikti konkurencingais, labai svarbu mažinti administracinę naštą verslui bei panaikinti biurokratines kliūtis“, – sako LPK prezidentas.
„BusinessEurope“ duomenimis, visavertė programa, skirta pažangos bendrosios rinkos integracijai, pašalinant reguliavimo kliūtis tarpvalstybinėms verslo operacijoms ir mažinant biurokratiją, iki 2029 m. pabaigos gali „atlaisvinti“ 713 mlrd. Eur.
„Todėl reguliacinės naštos verslui mažinimas būtų teisingas kelias, padedantis Europos pramonei atsverti sutrūkinėjusių tarptautinių vertės grandinių balansą, stiprinant regioninę pramonę ir neabejotinai taptų svarbiu akstinu auginant žaliosios transformacijos pramonės ambicijas“, – pažymi V. Janulevičius.
LPK, EK atstovybė Lietuvoje ir LR Ekonomikos ir inivacijų ministerija, kartu su BUSINESSEUROPE bei Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetu, balandžio 28 d. organizuoja Vidaus rinkos tarptautinę konferenciją „30 bendrosios rinkos metų: pasiekimai ir iššūkiai“. Konferencijos metu daugiausia dėmesio bus skiriama ES pasiekimams kuriant bendrąją rinką bei būsimam EK darbui, siekiant užtikrinti visų galimybių išnaudojimą.