Lpk Logo Lt

Europos Komisija atsižvelgė į Lietuvos verslo pastabas – panaikintas taisyklės taikymas priekaboms ir puspriekabėms

2022 09 15

Europos Komisija (EK) atsižvelgė į Lietuvos verslo pastabas ir paskelbė naują peržiūrėtą transporto priemonės grąžinimo į registracijos šalį taisyklės išaiškinimą: prievolė bus taikoma tik vilkikams, o taikymo priekaboms ir puspriekabėms – atsisakyta.

„Sveikiname racionalų Komisijos sprendimą naikinti taisyklės taikymą priekaboms ir puspriekabėms. Tačiau mūsų galutinis tikslas – visiškas reikalavimo panaikinimas, apimantis ir motorines transporto priemones bei jų junginius, Europos Sąjungos Teisingumo Teismo sprendimu“, – pažymi Povilas Drižas, Tarptautinio transporto ir logistikos aljanso (TTLA) generalinis sekretorius.

Aljanso iniciatyva Lietuvos pramonininkų konfederacija kartu su Europos verslo konfederacija „BusinessEurope“ kreipėsi į EK, ragindama peržiūrėti pasiūlytą minėtos nuostatos taikymą ne tik vilkikams, bet ir priekaboms bei puspriekabėms. EK vadovybei pateikti argumentai dėl neracionalaus ir nepagrįsto tokio nuostatos traktavimo.

P. Drižas, šiuo metu pirmininkaujantis „BusinessEurope“ transporto darbo grupei, sako, kad tuščių vilkikų reisų be krovinių skaičius Europos Sąjungoje (ES) vėl pradėjo augti dėl įsigaliojusių Mobilumo pakelto reikalavimų.

„Verslui tai kelia papildomų iššūkių dėl išaugusių kuro kaštų. Be to, reguliarus sunkvežimio grąžinimas reikalauja papildomų vairuotojų, kurių šiai dienai smarkiai trūksta“, – sako P. Drižas. Jis priduria, kad privalomas sunkvežimio grąžinimas  išbalansuoja nusistovėjusias tiekimo grandines sausumos keliais.

ING banko duomenimis, tuščių reisų skaičius ES keliuose pradėjo augti nuo 2019 metų. Iki to laikotarpio Europos kelių transporto efektyvumas tolygiai gerėjo. Tuščių krovininių vilkikų kelionių dalis Bendrijos keliuose sudaro beveik penktadalį visų važiavimų.

Atsižvelgiant į krovinių srauto tarp Rytų ir Vakarų disbalansą, tuščių vilkikų važiavimų skaičius, nepaisant pastangų rasti sprendimą, augs, – prognozuoja ING banko ekspertai.

„Daugybė vilkikų, užuot gabenę krovinius, priversti tuščiais reisais važiuoti į jų registracijos šalis. Vien Lietuvos sieną kiekvieną dieną kerta apie tūkstantis vilkikų, iš kurių absoliuti dauguma – be krovinio, arba iš dalies pakrauti“, – pažymi P. Drižas.

Jo teigimu, šios taisyklės neigiamą poveikį jau patyrė Rytų Europos vežėjai, ypatingai mažesnės įmonės, kurioms sudėtinga užsitikrinti papildomų krovinių grįžtamiesiems reisams į jų veiklos centrus ir iš jų.

Pernai EK paskelbė tyrimą, kuriame konstatuota, kad prievolė grąžinti sunkvežimį sukels transporto sistemos neefektyvumą ir padidins tuščių krovinių reisus, aplinkos taršą ir spūstis.

Komisijos vertinimu, vien dėl reikalavimo vilkikus grąžinti į įmonės įsisteigimo šalį kelionių be krovinių skaičius didės 1,9 mln. per metus. Dėl to anglies dvideginio emisijos didės 2,9 mln. tonų, o azoto oksidų ir kietųjų dalelių tarša didės atitinkamai 619 ir 221 tonomis per metus.

„BusinessEurope“ yra įtakingiausia europinė verslo interesus atstovaujanti organizacija, reguliariai bendraujanti su Europos Parlamentu, Europos Komisija ir Europos Taryba, taip pat su europinėmis asociacijomis. Konfederacijai priklauso 40 pirmaujančių pramonės ir darbdavių organizacijų iš 34 šalių. Jos nare yra Lietuvos pramonininkų konfederacija, kuri pernai nominavo P. Drižą užimti pirmininko pareigas  organizacijos transporto darbo grupėje.

Susijusios naujienos

Lietuvos ir Kazachstano transporto verslo atstovai siekia...

2024 05 17
Img 8325

Keičiasi Lietuvos pramonininkų konfederacijos administrac...

2024 02 19
Admin Ajax

Europos verslas siunčia žinutę pirmininkavimui ES Tarybai...

2023 11 24
Original 5e9f3515 7f43 4928 B09a F663bd5f0f36
Archyvas, Europos Komisija, LPK narių naujienos, Mobilumo paketas, Pranešimai žiniasklaidai, Transportas, Visos naujienos"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"signature":"9874198ac12149bb29a3740491eeb18e","user_id":2,"time":1711471143,"lang":"lt","post__not_in":[1616],"category_name":"Naujienos","tag":"Archyvas, Europos Komisija, LPK nari\u0173 naujienos, Mobilumo paketas, Prane\u0161imai \u017einiasklaidai, Transportas, Visos naujienos","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="499">

Įrašykite paieškos frazę: