Lpk Logo Lt

Demografines problemas spręsti raginančioje rezoliucijoje – siūlymai dėl institucinės atsakomybės ir kontrolės

2023 03 28

Neformalaus liberalių diskusijų klubo, Lietuvos verslo tarybos (VT nariai: asociacija „Investors‘ Forum“, Lietuvos pramonininkų konfederacija, Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacija ir  Lietuvos darbdavių konfederacija), Seimo Ateities komiteto, Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto organizuotame forume „Kaip stabdysime depopuliaciją?“ buvo aptarti galimi bendri sprendimai demografijos iššūkiams spręsti ir priimta rezoliucija, kuri buvo išplatina Seimo nariams, Vyriausybei, ministerijoms, Užimtumo tarnybai ir Migracijos departamentui. 

Forume pabrėžta, kad demografinės problemos yra bendra pasaulinė tendencija, ypatingai ryški Europoje. Tikėtina, kad šalių lygmeniu visuomenės senėjimo reiškinys vyks skirtingu laiku ir tempu, tačiau kylantys iššūkiai yra bendri: socialinės gerovės kūrimas mažėjant dirbančiųjų skaičiui, poreikis daugiau dėmesio skirti vyresniųjų asmenų priežiūros sistemoms ir strategijoms, socialinės atskirties grėsmė (trūkstant viešųjų paslaugų, didės mokamų paslaugų paklausa bei pasiūla, kurias ne kiekvienas galės įpirkti).

Forume atkreiptas dėmesys į tai, kad Lietuvoje depopuliacijos problema yra itin aštri dėl gyventojų senėjimo, mažo gimstamumo ir emigracijos. Depopuliacija turi daugybę neigiamų pasekmių jau šiandien, o nesiimant strateginių priemonių situacija ateityje tik blogės. Įtampa darbo rinkoje akivaizdi: ir privačiame, ir viešajame sektoriuose trūksta tiek aukštos kvalifikacijos darbuotojų, tiek kvalifikuotų darbininkų. Darbo jėgos trūkumas ypač kelia įtampą regionuose, kurie labiausiai nukentėjo dėl emigracijos, urbanizacijos ir senėjimo. Darbo jėgos trūkumas turi didelį poveikį ekonomikai – kiekviena laisva ir laiku neužimta darbo vieta reiškia praradimus įmonei ir ekonomikai. Nepakankamos mokestinės pajamos ir didėjančios sveikatos priežiūros išlaidos ateityje trukdys Vyriausybei padengti didėjantį socialinių ir sveikatos paslaugų bei pensijų poreikį. Senstanti visuomenė ir nuolatinis darbo jėgos stygius yra ne tik tiksinti socialinė ir ekonominė bomba, bet ir grėsmė nacionaliniam saugumui.

Įvertinus visą kompleksinį galimų pasekmių ir kylančių problemų paketą, forumo dalyviai paskelbtoje rezoliucijoje ragina:

  1. Parengti ilgalaikę Demografinių problemų (depopuliacijos) sprendimo strategiją ir konkretų jos įgyvendinimo priemonių planą (iki 2023 m. rugsėjo mėn.).
  2. Pasirašyti Nacionalinį susitarimą dėl Demografijos ir darbo rinkos politikos (iki 2023 m. gruodžio mėn.), įpareigojant LRS Socialinių reikalų ir darbo komitetą parengti projektą (iki 2023 m. liepos mėn.).
  3. Užtikrinti šalies tvarios veiklos poreikius atitinkančius demografinių procesų stebėsenos, modeliavimo ir prognozavimo pajėgumus.
  4. Užtikrinti periodinę parlamentinę kontrolę kaip valstybės institucijos sprendžia demografines ir darbo rinkos problemas.
  5. Įgalioti vieną instituciją įgyvendinti bei koordinuoti visą Demografijos ir darbo rinkos problemų sprendimo priemonių plano įgyvendinimą.
  6. Įsteigti pareigūno, atsakingo už demografijos klausimus pareigybę, tiesiogiai atskaitingą Ministrui Pirmininkui.

Su pilna rezoliucija susipažinti galite paspaudę nuorodą.

Susijusios naujienos

Seime vykusioje diskusijoje LPK akcentavo būtinybę užsiti...

2024 05 09
Photo 2024 05 08 17 44 24

Verslas: Lietuvos ekonomiką palaiko įdarbinti užsieniečiai

2024 02 27
Priscilla Du Preez 6ftd8hxc91c Unsplash (1)

Europos verslas siunčia žinutę pirmininkavimui ES Tarybai...

2023 11 24
Original 5e9f3515 7f43 4928 B09a F663bd5f0f36
Archyvas, Demografija, Lietuvos verslo taryba, Pranešimai žiniasklaidai, rezoliucija, Visos naujienos"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"signature":"9874198ac12149bb29a3740491eeb18e","user_id":2,"time":1711471143,"lang":"lt","post__not_in":[1477],"category_name":"Naujienos","tag":"Archyvas, Demografija, Lietuvos verslo taryba, Prane\u0161imai \u017einiasklaidai, rezoliucija, Visos naujienos","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="499">

Įrašykite paieškos frazę: