Lpk Logo Lt

Darbdaviai siūlys Trišalei tarybai grįžti prie dalies klausimų

2017 02 06

Bendru darbdavių, dalyvaujančių Trišalėje taryboje,  sutarimu bus siūloma grįžti prie kilnojamojo darbo (darbo atliekamo lauko sąlygomis) sąvokos ir galimybės darbuotojams mokėti kompensacijas svarstymo. Atkreiptas dėmesys, kad jeigu svarstant naujo Darbo kodekso nuostatas nebus grįžta prie  kilnojamojo darbo sąvokos ir galimybės darbuotojams už tokį darbą mokėti kompensacijas, kurios neapmokestinamos „Sodros“ įmokomis, klausimo, tai labai ženkliai išaugs  įmonių darbo sąnaudos. 

Naujame Darbo kodekse (DK) nebeliko sąvokos „kilnojamasis darbas“. Šiuo metu  galiojančiame DK kilnojamasis darbas aptariamas ir nurodoma, jog kompensacijų už tokį darbą klausimus nustato Vyriausybės nutarimas. Naujajame Darbo kodekse tokių išlaidų kompensacijos darbuotojams, kurių darbas yra atliekamas lauko sąlygomis, nenumatytos, todėl nepagrįstai bloginamos tiek darbuotojui, tiek darbdaviui galiojančios teisinio reguliavimo sąlygos.

Darbuotojui aukščiau nurodytos kompensacijos yra vienareikšmiškai naudingos, nes didina darbuotojo pajamas. Darbdaviui aukščiau nurodytų kompensacijų mokėjimas yra naudingas, nes didina mažiau patrauklios darbo vietos patrauklumą.

Lietuvoje yra nemažai įmonių (statybos, karjerų eksploatavimo, miškų ūkio ir kt. pramonėse), kur bene visas ar didžioji dalis darbo yra atliekama būtent lauko sąlygomis, todėl šis galiojančių darbo santykių pasikeitimas dėl suminio efekto bus reikšmingas ženkliai daliai dardavių, daugiausiai dirbančių regionuose.

Ši kompensacija nėra savitikslė, o skirta kompensuoti realiems darbuotojo nepatogumams, patiriamiems dirbant lauko sąlygomis. Akivaizdu, kad toks darbas yra mažiau patrauklus nei darbas patalpose, komfortiškomis sąlygomis, tad kompensacijų nebelikus ar joms sumažėjus į darbo vietas dirbant lauko sąlygomis pritraukti darbuotojus bus žymiai sunkiau. Darbas lauko sąlygomis dažniausiai dirbamas pramonės įmonėse šalies regionuose. Nebelikus ar sumažėjus kompensacijoms, pritraukti darbo jėgą į pramonę ir į šalies regionus taps gerokai sunkiau, o tai  prieštarauja viešai deklaruojamam siekiui skatinti šalies pramonės ir regionų plėtrą.

Susijusios naujienos

V. Janulevičius: Kas atsitiko su Estija ir kokias pamokas...

2024 02 06
Woman Writing In A Notebook

V. Janulevičius: Kodėl ne tik per Kalėdas vertėtų galvoti...

2023 12 29
Eugene Zhyvchik Bbnd3wfwg0i Unsplash

Vidmantas Janulevičius: Ar bus Lietuvoje karas?

2023 12 12
Paulius Andriekus T0rm6josiw4 Unsplash
Archyvas, Darbo rinka, Darbo santykiai, ekonomika, Visos naujienos"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"lang":"lt","post__not_in":[3439],"category_name":"Naujienos","tag":"Archyvas, Darbo rinka, Darbo santykiai, ekonomika, Visos naujienos","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="500">

Įrašykite paieškos frazę: