Lpk Logo Lt

„BusinessEurope“ Prezidentų taryboje aptartas būsimas Portugalijos pirmininkavimas ES Tarybai

2020 11 27

Lapkričio 27 d. įvyko „BusinessEurope“ Prezidentų tarybos (CoPres) nuotolinė konferencija. Lisabonoje turėjęs įvykti renginys yra susijęs su 2021 m. sausio 1 d. prasidėsiančiu Portugalijos pirmininkavimu Europos Tarybai. Susitikime pirmą kartą kaip Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas dalyvavo Vidmantas Janulevičius, taip pat dalyvavo LPK generalinis direktorius Ričardas Sartatavičius.

Esminiai ES politinės darbotvarkės klausimai

„BusinessEurope“ susitikime buvo apžvelgti esminiai ateinančių metų klausimai ir temos. Visų pirma, laukia itin aktyvus politinis sezonas. Europos Komisijos 2021 m. darbo programoje pereinama nuo strategijos prie žaliosios ir skaitmeninės pertvarkos prioritetų įgyvendinimo. Tarp esminių būsimų Žaliojo kurso pasiūlymų – ETS direktyvos peržiūra, Pasienio anglies dvideginio koregavimo mechanizmas (CBAM), atsinaujinančių šaltinių direktyvos peržiūra ir daugelis kitų. Taip pat bus paskelbta atnaujinta pramonės strategija, pasiūlymai skaitmeninėje srityje.

Pasak LPK prezidento V. Janulevičiaus, Europos Komisija prie Žaliojo kurso praktinio įgyvendinimo turėtų pereiti ekonomiškai efektyviu būdu, paversdama jį ekonominio augimo varomąja jėga. Daug daugiau dėmesio turi būti skiriama ES konkurencingumui ir toliau siekiama vienodų sąlygų pasaulyje.

„Šiuo atžvilgiu LPK nariai tvirtai remia anglies dioksido pasienio koregavimo mechanizmą (angl. CBAM), pagal kurį importui būtų taikoma ta pati anglies dioksido kaina, kokia taikoma ES gamintojams pagal ATL. Manome, kad tai padės sumažinti asimetriją pasauliniu mastu ir sumažins anglies dioksido bei investicijų nutekėjimo už ES ribų riziką. Ši priemonė turi turėti skaidrią metodiką ir visiškai atitikti PPO ir ATL prekybos sistemą”, – sakė LPK prezidentas.

Akivaizdu, kad COVID-19 pandemija ir jos padariniai ir toliau dominuos politinėje ES ir valstybių narių darbotvarkėse. „BusinessEurope“ prognozuoja 7,3 proc. ES ekonomikos kritimą 2020 m. ir akcentuoja, kad tokiomis trapios ekonominės situacijos sąlygomis, būtina skubiai užtikrinti paramą verslui ir darbuotojams, paspartinti daugiametės ES finansinės perspektyvos ir Europos gaivinimo plano įgyvendinimą bei skubiai įgyvendinti struktūrines reformas valstybėse narėse. Susitikimo metu pastebėta, kad Lenkijai ir Vengrijai blokuojant ES 2021–2027 metų biudžeto ir 750 mlrd. eurų finansinių priemonių dėl pandemijos paketo patvirtinimą, šis paketas 2021 m. sausio pradžioje greičiausiai nebus patvirtintas, nors buvo išsakyta nuomonių, kad kompromisas gali būti rastas iki gruodžio 10-11 d. ES Vadovų Tarybos. Būtina visais būdais siekti situacijos atblokavimo, kuris nusiųstų pozityvų signalą finansų rinkoms.

2021 m. I pusmetį ES Tarybai pirmininkaus Portugalija

Konferencijoje prisistatęs kitų metų sausį-birželį ES Tarybai pirmininkausiančios Portugalijos Vyriausybės atstovas, taip pat pažymėjo, kad būtina investuoti į įgūdžius ir siekti konkurencingos ekonomikos ir strateginės autonomijos, ypač kai kuriose vertės grandinėse. Pagrindiniai būsimojo pirmininkavimo prioritetai:

  • ES 2021–2027 metų biudžeto ir 750 mlrd. eurų finansinių priemonių dėl pandemijos paketo patvirtinimas ir įgyvendinimas (įskaitant nacionalinių ekonomikos gaivinimo ir atsparumo planų tvirtinimas); birželio mėnesį Portugalija rengs aukšto lygio konferenciją ES ekonomikos atkūrimo klausimais.
  • ES strateginė autonomija ir konkurencingumas. Reikia atviros diskusijos dėl trijų esminių ES politikos sričių – prekybos, pramonės ir konkurencijos.
    Socialiniai prioritetai, tokie kaip Socialinių teisių ramstis.
  • Klimato ir skaitmeninimo strategijos: ES klimato įstatymo priėmimas, skaitmeninimas Žaliojo kurso kontekste, tvarus judumas, žemės ūkio politikos reforma. Nemažai dėmesio bus skiriama skaitmeninei infrastruktūrai (įskaitant 5G). Numatomi pirmininkavimo renginiai žaliojo vandenilio, atsinaujinančių šaltinių politikos, skaitmeninimo klausimais.
  • Aktyvi ES tarptautinė politika: santykiai su JAV, Azijos, Afrikos ir Lotynų Amerikos valstybėmis. ES turės praktikoje kloti santykių pamatus su UK (labai tikimasi, kad artimiausiu metu pavyks pasiekti kompromisą dėl UK-ES susitarimo). Santykiuose su Kinija bus siekiama toliau derėtis dėl ES-Kinijos investicijų susitarimo.

„BusinessEurope“ prezidentas Pierre Gattaz pažymėjo, kad remia ES atsparumo stiprinimo tikslus; kartu atkreipė dėmesį į ES Vidaus rinkos stiprinimo svarbą; paminėjo prieštaravimą Minimalaus atlyginimo direktyvai; ir darkart akcentavo, kad „BusinessEurope“ remia Žaliąjį kursą, kartu tęsiant diskusijas, kaip geriausia šiuos tikslus įgyvendinti.

V. Janulevičius pasiteiravo apie Portugalijos planus dėl CBAM, teigdamas, kad tai būtų geras sprendimas nelygių konkurencinių sąlygų kontekste. Atsakydamas, Portugalijos Vyriausybės atstovas teigė, kad CBAM gali būti veiksminga priemonė prieš nesąžiningos prekybos apraiškas, taip pat ir ES biudžeto šaltinis. Jis pažymėjo, kad valstybės narės nesutaria dėl CBAM, bet pirmininkaudama Portugalija dirbs siekdama kompromiso.

Susijusios naujienos

E. Stonkutė. Kokiomis ekonomikos sąlygomis dirbs ateinant...

2024 07 11
Eglė Stonkutė

„BusinessEurope“ tyrimas: be skubių veiksmų Europos energ...

2024 07 05
Reboot Europe

LPK prezidentas pasveikino antrajai „BusinessEurope“ prez...

2024 07 01
Mef Fp
Archyvas, BusinessEurope, CoPres, ekonomika, ES, lpk, Pranešimai žiniasklaidai, Visos naujienos"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"signature":"9874198ac12149bb29a3740491eeb18e","user_id":2,"time":1711471143,"lang":"lt","post__not_in":[2188],"category_name":"Naujienos","tag":"Archyvas, BusinessEurope, CoPres, ekonomika, ES, lpk, Prane\u0161imai \u017einiasklaidai, Visos naujienos","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="510">

Įrašykite paieškos frazę: