Lpk Logo Lt

„BusinessEurope“ kreipimasis į Europos Vadovų Tarybą: būtina skubiai gerinti ES investicines sąlygas

2023 02 09

Europos verslo organizacija „BusinessEurope“, kurios narė yra Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK), išplatino kreipimąsi į Europos Vadovų Tarybą (EVT). Prieš ketvirtadienio vakarą prasidėsiantį EVT posėdį kreipimesi „BusinessEurope“ akcentuoja būtinybę skubiai gerinti investicines sąlygas Europos Sąjungoje (ES), siekiant sustiprinti Europos įmonių konkurencingumą ir užtikrinti perėjimą prie neutralumo klimatui (angl. net-zero) bei tokiu būdu tinkamai atsakyti į JAV infliacijos mažinimo aktą (angl. Inflation Reduction Act, IRA). 

Kreipimesi pažymima, kad Europos Komisija pagaliau pripažinus būtinybę skubiai spręsti Europos konkurencingumo problemas, siekiant žaliosios energetikos tikslų, „Žaliojo kurso pramonės planas“ (angl. Green Deal Industrial plan for the net-zero age), numatantis plačias ES paramos priemones ES žaliosios energetikos pramonei, gali būti žingsnis teisinga linkme, tačiau reikalinga aiški ir veikianti pramonės strategija.

„BusinessEurope“ pastebi, kad tikslinė valstybės pagalba ir parama yra būtina laikina priemonė siekiant paskatinti daug energijos vartojančių įmonių transformaciją, sukurti reikiamą infrastruktūrą, remti inovacijas ir vykdyti naujų technologijų plėtrą. Todėl naujoji Laikinoji krizės ir pereinamojo laikotarpio sistema (angl. Temporary Crisis and Transition Network), skirta sušvelninti Europos pramonės bazės susilpnėjimą, palengvinti perėjimą prie klimatui neutralios pramonės ir pašalinti pasaulinių konkurentų sukurtą finansinį traukos veiksnį, yra postūmis teisinga linkme, tačiau reikalinga subalansuoti nevienodas ES valstybių narių galimybes teikti tokią paramą savo pramonei ir verslui ir tokiu būdu užtikrinti ES rinkos integralumą.

LPK prezidentas Vidmantas Janulevičius pažymi, kad nuo sprendimų dėl ES finansinės paramos ir valstybės pagalbos taisyklių adaptacijos priklausys mūsų įmonių konkurencingumas ir išlikimas globaliose rinkose.

„Su investicinių projektų finansavimu susijusios problemos, spartus paskolų palūkanų normų augimas bei padėties išorės aplinkoje prastėjimas gali trikdyti jau pradėtų investicinių projektų eigą ir pristabdyti naujų projektų įgyvendinimą. O neturėdami konkurencingos pramonės negalime tikėtis sėkmingai pasiekti žaliosios energetikos tikslų“, – sako LPK prezidentas.

Europos pramonės atstovai sutaria, kad JAV infliacijos mažinimo akto nustatytos sąlygos yra protekcionistinės ir diskriminacinės, tačiau visgi akcentuoja, kad ES atsakas į IRA turi būti nediskriminacinis, užtikrinantis vienodas sąlygas visiems ES, o taip pat reikšmingai lengvinantis dabartinę administracinę naštą bei prieigą prie nacionalinio ir ES finansavimo galimybių.

Kreipimesi pabrėžiama, kad dabar yra kritinis metas Europos pramonės konkurencingumui. Todėl ES institucijos turi skubiai atsižvelgti į struktūrinius veiksnius, sąlygojančius investicijų nutekėjimą iš Europos, ir veiksnius, atsirandančius dėl vyriausybinės finansinės paramos trečiosiose šalyse. Europos pramonė ir verslas tikisi, kad ES ir nacionalinės valdžios institucijos paruoš išsamų reikalingų atlikti veiksmų sąrašą, kad sukurtų palankią reguliavimo erdvę Europos įmonėms.

Susijusios naujienos

„BusinessEurope“ tyrimas rodo būtinybę skubiai reformuoti...

2024 02 13
Nick Abrams Ftkfx3xzicc Unsplash

V. Janulevičius: Rekordinio akcizo istorijoje – šviesa tu...

2024 01 24
V. Janulevičius

Verslo nerimas dėl Europos vidaus rinkos integracijos: „p...

2024 01 18
European Union Business Concept, Financial Charts And Graphs
Archyvas, BusinessEurope, Europos Vadovų Taryba, konkurencingumas, Pranešimai žiniasklaidai, Visos naujienos"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"lang":"lt","post__not_in":[1519],"category_name":"Naujienos","tag":"Archyvas, BusinessEurope, Europos Vadov\u0173 Taryba, konkurencingumas, Prane\u0161imai \u017einiasklaidai, Visos naujienos","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="501">

Įrašykite paieškos frazę: