Lpk Logo Lt

Augantis įmonių įsiskolinimas Sodrai – dar vienas pavojaus ženklas Lietuvos ekonomikai

2015 10 14

Lietuvos įmonių įsiskolinimo lygis (indeksas DIX), nuo 2011 m. skaičiuojamas Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) ir UAB „Creditreform Lietuva“, iki šiol mažėjęs – netikėtai ėmė augti.

„Darbdavių skolos indeksas DIX buvo pradėtas skaičiuoti 2011 m. balandį ir tuomet siekė 785 eurus. Tokia buvo vidutinė skola Valstybiniam socialinio draudimo fondui, tenkanti vienai Lietuvos įmonei, darbu aprūpinančiai bent vieną asmenį. Nuo to laiko kiekvieną mėnesio 23-ą dieną (nuo tos dienos įsijungia Sodros mechanizmai, nurašantys lėšas iš įmonės sąskaitos) fiksavome daugmaž tolygų vidutinės skolos Sodrai mažėjimą. Tai lėmė ir teigiamos tendencijos ekonomikoje, ir tolydžiai augantis į darbo rinką ateinančių darbdavių skaičius, kuris šių metų balandį viršijo 100 tūkst.,“ – sako „Creditreform Lietuva“ direktorius Saulius Žilinskas.

S. Žilinskas atkreipia dėmesį, kad kuo mažesnė indekso reikšmė – tuo geriau sumokami ar išieškomi socialinio draudimo mokesčiai, taip pat tai parodo ir geresnę bendrą ekonomikos būklę. „Tačiau paskutiniu metu vidutinė Lietuvos darbdavių skola Sodrai, užuot tradiciškai mažėjusi, pradėjo didėti. Jei šių metų birželio 23 d. vidutinė skola, tenkanti vienam darbdaviui, siekė 446 eurus, tai liepos mėn. ji jau sudarė 452 eurus, o rugpjūčio mėn. – 482 eurus, o rugsėjo mėn. – net 502 eurus,“ – teigia „Creditreform Lietuva“ direktorius.

Pasak LPK generalinio direktoriaus Osvaldo Čiukšio, užfiksuotas verslo įsiskolinimų lygio padidėjimas yra dar vienas rodiklis, liudijantis, kad Lietuvos ūkio plėtra pradėjo lėtėti.

„2014 m. Lietuvos BVP išaugo 3 proc., tuo tarpu 2015 m. pirmąjį pusmetį ūkio augimas buvo perpus mažesnis ir sudarė tik 1,4 proc. Blogiausia yra tai, kad pradeda šlubuoti pagrindinis Lietuvos ūkio variklis eksportas: šių metų pirmąjį pusmetį lietuviškos kilmės prekių eksportas, palyginti su 2014 m. tuo pačiu laikotarpiu, sumažėjo 0,3 proc. Reikia nepamiršti ir to faktoriaus, kad šiuo metu ir artimiausius keletą metų ekonominė padėtis Lietuvai svarbiose užsienio rinkose išliks pažeidžiama, o prasidėję eksporto diversifikavimo procesai duos vaisių ne iš karto, todėl yra būtini ryžtingi žingsniai, užtikrinantys konkurencingumo ir ekonomikos augimo didinimą: atsakinga viešųjų finansų politika, siekiant biudžeto deficito ir valstybės skolos valdymo, struktūriniai Lietuvos ekonomikos ir verslo aplinkos problemų sprendimai: neproporcingai didelio darbo jėgos apmokestinimo ir biurokratinės naštos mažinimas, mokesčių administravimo supaprastinimas, darbo santykių liberalizavimas,“ – pabrėžė O. Čiukšys.

Lietuvos pramonininkų konfederacijos ir „Creditreform Lietuva“ pagal Sodros duomenimis apskaičiuojamas darbdavių skolos indeksas DIX šiuo metu objektyviausias rodiklis, skirtas matuoti einamajam įmonių mokumui. Jis apima absoliučiai visus Lietuvos verslo subjektus, samdančius personalą, yra skelbiamas kasdien ir parodo, ar įmonės sąskaitose tikrai esama pinigų, t.y. ar įmonė yra moki.

Susijusios naujienos

Vidmantas Janulevičius. Diskusijoje dėl MMA ir vėl alergi...

2024 06 19
Saad Chaudhry Ynm4kstg78i Unsplash

Vidmantas Janulevičius. ECB ir palūkanos: kai vietoje šal...

2024 06 07
Dsc 3767

Vidmantas Janulevičius. Laukti negalima mažinti…

2024 04 08
Jose Martin Ramirez Carrasco 45sjajsjarq Unsplash
Archyvas, ekonomika, Eksportas, Indeksas DIX, konkurencingumas, Pranešimai žiniasklaidai, Sodra, Visos naujienos"}],"exclude_current_post":true,"useQueryEditor":true,"signature":"9874198ac12149bb29a3740491eeb18e","user_id":2,"time":1711471143,"lang":"lt","post__not_in":[3977],"category_name":"Naujienos","tag":"Archyvas, ekonomika, Eksportas, Indeksas DIX, konkurencingumas, Prane\u0161imai \u017einiasklaidai, Sodra, Visos naujienos","paged":1}" data-page="1" data-max-pages="504">

Įrašykite paieškos frazę: