Ar verslas gali prisidėti įgyvendinant Europos žaliąjį kursą?
Rugsėjo 9 d. Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius dalyvavo diskusijoje „Kaip Europos žaliasis kursas gali sustiprinti Europą?“, kuri vyko Vokietijos ambasados organizuojamoje konferencijoje „Kartu. Atkurkime Europą“. Diskusijoje buvo kalbama apie Europos žaliąjį kursą, jo naudą Europos ir Lietuvos ekonomikai bei kaip kuriamas tvarumas užtikrina stabilesnę verslo situaciją.
„Dabar Europa yra virsmo laikotarpyje. ES Tarybai pirmininkaujančiai Vokietijai ir Europos Komisijai tenka spręsti didelius iššūkius – procesų spartinimą, siekiant įgyvendinti ES strateginę darbotvarkę, ES ekonominio konkurencingumo didinimą ir globalaus ES vaidmens stiprinimą. ES dabar, siekdama tapti viena iš globalių žaidėju, atveria mums galimybes atnaujinti darbuotojų kompetencijas, atnaujinti įmones, kurti aukštesnės pridėtinės vertės produktus, bet mes turime gebėti pasinaudoti tuo suteiktu šansu. Ypatingai tai pasakytina apie ambicingą Europos žaliojo kurso programą. Dabar turime tikrai visus reikiamas priemones žaliajai ir skaitmeninei transformacijai ir nuo kiekvienos valstybės vidaus sprendimų priklauso ar gebėsime jais pasinaudoti. Lietuva turi vieną sparčiausiai besivystančių energetikos sektorių, todėl turime visas galimybes tapti lyderiais Europoje“, – sako V. Janulevičius.
Diskusijoje dalyvavo Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas, Europos Komisijos Aplinkos generalinio direktorato direktorius žiedinei ekonomikai ir žaliajam augimui Kęstutis Sadauskas, Klaipėdos universiteto vizituojantis dėstytojas ir Berlyno inovacijų ir technologijos instituto vadovas prof. Volker Wittpahl bei Asociacijos „Aplinkosaugos koalicija“ pirmininkė Lina Paškevičiūtė. Diskusiją moderavo Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Arnoldas Pranckevičius, o vaizdo pranešimą pristatė Virginijus Sinkevičius, Europos Komisijos narys, atsakingas už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę.
Diskusijos dalyviai sutiko su V. Janulevičiaus išsakytomis mintimis, kad dabar situacija labai sparčiai keičiasi į gerąją pusę, ir iššūkiai, kuriuos patyrė žiedinė ekonomika, dabar jau yra praeityje, nes tvarus verslo veikimas gali nešti ekonominę naudą.
„Aišku, kad transformacijos laikotarpiu turime įvertinti ir visus mūsų pramonės aspektus – mes turime sunkiąją pramonę, trąšų pramonę, kuriai reikalingi tam tikri ištekliai ir yra technologiniai dalykai, kurie riboja šių įmonių sparčią transformaciją. Akivaizdu, kad ir ES turi įvertinti skirtumus tarp valstybių narių. Taip pat tinkamai sukalibruoti tikslus atskiriems sektoriams. Būtina atsižvelgti į fundamentalius pokyčius aviacijoje, viešojo bei privataus transporto vartojimo pokyčius dėl socialinio atstumo laikymosi, reikia įvertinti neįtikėtiną transporto aktyvumo kritimą. Visa tai galime padaryti ir judėti į priekį. Būtų labai neteisinga, jeigu šiuos įpareigojimus Lietuvos žmonės ar verslas priimtų kaip neišvengiamą blogybę, kaip papildomus kaštus ar nuostolius, o ne kaip investicijas, atveriančias naujų galimybių“, – įspėja LPK prezidentas.
Tačiau diskusijoje buvo išsakytos mintys, kad tik investuojant į žaliąjį kursą galima pasiruošti ateities klimato iššūkiams, įveikti dabartinės pandemijos padarinius ir sukurti naujas darbo vietas.
V. Janulevičius ir diskusijos dalyviai